Németország háborúra készül, de nincs hová bújni

A német óvóhelyhálózat romokban, miközben a kormány egyre nyíltabban beszél a közelgő háborús fenyegetésről és az ország védtelenségéről.

Valerij Zaluzsnij szerint az új, aszimmetrikus hadviselésre és robotikus innovációra kell összpontosítani, mert 2027-től ember nélküli háborúk jönnek.
„Ukrajna még győzhet az Oroszországgal vívott háborúban, de csak akkor, ha elhagyja a klasszikus hadviselés gondolatát, és nem az elfoglalt területek visszaszerzésére, hanem a technológiai és infrastrukturális védelmi képességei fejlesztésére összpontosít” – figyelmeztet Valerij Zaluzsnij nyugalmazott uktán tábornok. Az egykori főparancsnok szerint Ukrajnának mindössze két éve van arra, hogy alkalmazkodjon a háború új realitásaihoz, mivel két év múlva már a robotok döntik el az ember helyett, mik vagy kik a célpontok – írta meg az Euronews.
Zaluzsnij is úgy látja, hogy vége a manőverező hadviselésnek és az ellenséges vonalak áttörésének. A lap szerint már 2022-23-ban lezárult a precíziós fegyverek korszaka, és napjainkra az orosz–ukrán front egyre inkább egy statikus, lövészárok-háborús helyzetté alakult, ahol a drónok uralma miatt sem az ukrán, sem az orosz erők nem képesek áttörni egymás vonalait.
A jelenlegi harcmezőkön a megfigyelés, zavarás és ellenzavarás (EW, ECM, ECCM) uralkodik, amelynek gyökerei már a hidegháború korszakában is jól láthatóak voltak.
A háború tempóját jól jellemzi, hogy az orosz hadsereg a harkivi irányban „napi 50 métert” halad előre, míg Donyeck térségében is csupán 135 méteres napi átlagot produkál. Ez rosszabb, mint az első világháborús somme-i csatában mért 80 méter. Az orosz haderő 2024 óta csupán 5000 négyzetkilométert szerzett meg, ami Ukrajna területének mindössze egy százaléka.
A volt főparancsnok három feltételt nevez meg: működőképes infrastruktúra a támadások közepette, olcsó, bővíthető robotrendszerek fejlesztése, valamint pszichológiai védelem az orosz információs hadviseléssel szemben. Mint írja:
A stratégiánknak nem a területek visszafoglalására kell összpontosulnia, hanem arra, hogy lehetetlenné tegyük az ellenségnek azt a képességét, hogy káoszt okozzon a társadalomban.”
Zaluzsnij szerint Ukrajna bizonyította, hogy hatékony tud lenni az orosz létszámfölénnyel szemben – elég a Javelin rakéták, a HIMARS rendszer vagy a Neptun rakéták alkalmazására gondolni. Ugyanakkor ez a modell ma már nem ismételhető meg, mivel az orosz elektronikai hadviselés hatékonysága megnőtt. A megoldást az automatizált drónrendszerek jelentik, amelyek új navigációs technológiával már nemcsak katonai célpontokat, hanem „az ellenség gazdasági és társadalmi infrastruktúráját” is támadják.
A volt főparancsnok úgy látja, hogy Oroszország lemaradt az innovációban, míg Ukrajna nemzetközi támogatással képes fenntartani technológiai előnyét. A nyugalmazott tábornok szerint a háború új szakaszában már nem emberek, hanem önálló döntéshozatalra képes gépek döntik majd el, hogy mikor és mit kell megsemmisíteni.
Az emberi döntéshozatal részben vagy teljes mértékben meg fog szűnni a fronton.
– tette hozzá Zaluzsnij.
Nyitókép: Ludovic MARIN / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
A német óvóhelyhálózat romokban, miközben a kormány egyre nyíltabban beszél a közelgő háborús fenyegetésről és az ország védtelenségéről.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Nagyon magabiztosan fogalmazott a volt ukrán politikus.
Nagyon nem örülnek Magyarország döntéseinek.
A korrupcióellenes aktivisták meglátása szerint ez a lépés akadályozni fogja Ukrajna európai integrációját.