Ami a szívén, az a száján: nem habozott Orbán, világosan elmondta, kit hiányol Tusnádfürdőről (VIDEÓ)

A miniszterelnök azonnal megosztotta, mi zajlott le a telefonbeszélgetés során.

Szakértők rávilágítottak, az új amerikai elnök kiemelt figyelmet biztosít Orbán Viktor számára.
Izgalmas beszélgetéssel indult a péntek a Mandiner-színpadon Tusványoson: Kacsoh Dániel, lapunk főszerkesztő-helyettese moderálásában
mit mutatnak a kutatások és milyen a Trump-hatás Közép-Európában.
Arra a kérdésre, hogy a meghívott elemzők hogyan értékelik a Trump-kabinet működésének első hónapjait, Mráz elmondta, aki elhitte, hogy 24 óra alatt béke lesz Oroszország és Ukrajna között, biztosan csalódott, de közben az amerikai elnök új korszakot hozott, ráadásul minden területen.
Donald Trump is találkozott azzal, hogy a kampány és a kormányzás között is van különbség”
– említette a Nézőpont Intézet vezetője, aki pozitív példaként felhozta, hogy az amerikai elnök felvette a kapcsolatot Oroszországgal, ráadásul Ukrajnát a béke felé tolja, hogy keleti szomszédunknál stratégiaváltást érjen el. „Elindított egy gondolkodást Ukrajnában, hogy mi lesz a háború után” – közölte.
Illyés Gergely a romániai viszonyokra áttérve elárulta, hogy Románia mindig is egy Amerika-párti ország, Washington népszerűsége pedig mindig rekordmagas, míg a külpolitikai gondolkodásban az EU-hoz való tartozás, illetve az Egyesült Államokkal való partnerség mindig magas volt.
NATO-bázisok vannak Romániában, a Fekete-tenger kérdésében kiemelt NATO-tagállam Románia, ezért is igyekeznek mindig az amerikai külpolitikához igazodni. A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítése után az amerikai kritikákon meglepődtek a románok”
– mondta Illyés, aki szerint az orosz-ukrán háború kirobbanása zavart okozott a kérdésben, de ez már a múlt, és mostanra jó lett a viszony.
Rosonczy-Kovács Mihály szerint Donald Trump betartja, amit ígért a választási kampánya során, ugyanis pontosan azt csinálja: felvállalja az amerikai érdekeket és világosan politizál. Úgy fogalmazott, jó látni, hogy nem hálátlan a kiállásért, amit a magyaroktól kapott, kiemelkedő figyelemmel van Magyarország és Orbán Viktor iránt a választásokat követően is.
Lengyelország és Amerika viszonyára áttérve elmondta, nagyon magas a hívők száma Lengyelországban, de a geopolitikai kitettség miatt „Amerika szava még Isten előtt áll”. Úgy véli, hogy Amerika mindig is iránymutatás Lengyelország számára.
Kacsoh Dániel a következő témára áttérve felvetette, hogy Friedrich Merz német kancellár már találkozott is Donald Trumppal, és ez mit okoz a német-amerikai kapcsolatokkal gazdasági szempontból és hazánkra nézve is. Utóbbi nagy mértékben ki van téve a német gazdaság teljesítményének. „Van okunk bizodalomra?” – kérdezte.
Mráz Ágoston Sámuel a kérdésre válaszolva úgy felelt, jelenleg mindenki a vámegyezményre vár, hogy milyen alkut sikerül Európának kötnie Amerikával.
Szóba került az is, hogy a Trump-elnökség hatással van-e a magyar-román kapcsolatokra. Erre a Nemzetpolitikai Kutatóintézet politológusa elárulta, hogy az amerikai elnök személyesen támogatta a lengyel elnökválasztás egyik indulóját, és örül annak, hogy ez Romániában nem történt meg.
Az itt magukat szuverenitást valló erők azt állítják, az erdélyi magyarok örüljenek, hogy vizet és földet kapnak. Szerencse, hogy Trump nem állt ki az AUR mellett, és ehhez talán a magyar diplomáciának is van köze”
– jegyezte meg.
A szakértő szerint Nicusor Dan román elnök már láthatóan egy Amerika-párti irányvonalat visz Romániában, ahol jelenleg nagy társadalmi feszültségek vannak: nemzetközi hiteleket vett fel az ország a gazdasági fejlődés és a béremelés elérésének érdekében. Majd azzal folytatta, hogy emögött választási megfontolások voltak, most viszont megszorítások jönnek, hogy tudják fizetni a hiteleket. Augusztustól emelik az általános forgalmi adót, tőkeadókat vezetnek be, az egész társadalomra áthárítják a költségeket, aminek hatására nőhet az elégedetlenek számra. Az erdélyi magyar szakértő emlékeztetett: 2028-ban lesz legközelebb választás Romániában, nagy kérdés, hogy addig sikerül-e a gazdaságot rendbe hozni, mert amennyiben nem, akkor az elégedetleneket könnyen az egyedül nem kormánytag AUR felé terelheti a közállapot.
Arra a kérdésre, várható-e, hogy a lengyel Tusk-kabinettel szemben Trumpék olyan kritikusak lesznek, mint voltak Bidenék az Orbán-kormánnyal, Rosonczy-Kovács Mihály úgy felelt, az Egyesült Államokra nézve az jelent nagy veszélyt, ha a német ipar találkozik az olcsó orosz energiával. Ebbe próbálnak most éket verni Lengyelországban, és mindent felülír a geopolitikai szövetség az Egyesült Államokkal.
Arról, hogy mennyit is változott az amerikai diplomácia az elmúlt egy évben, Mráz Ágoston Sámuel elárulta, hogy rendszeresen kap meghívót az amerikai nagykövetség fogadásaira. Szavai szerint míg tavaly David Pressman a függetlenség napi fogadáson bírálta a magyar szuverenista politikát, addig most Robert Palladino ideiglenes ügyvivő arról beszélt, lelki szemeivel már látja, amint Donald Trump konvoja átmegy a Lánchídon a Karmelita Kolostor irányába.
Kacsoh Dániel felvetette, mi lesz velünk, ha Magyar Péter lesz a miniszterelnök a jövő évtől, hogyan alakulnak majd a nemzetközi kapcsolatok. Mráz szerint erre nehéz válaszolni, mert a Tiszának még a jelöltjei sincsenek meg, nem tudni, mit akarnak, és kerülik a válaszadást. Ugyanakkor a jelekből ítélve a Nézőpont első embere arra számít, hogy a Tisza-kabinet egy bábkormány lenne, erős külföldi megfelelési kényszerrel, keresnek majd egy referencianemzetet, és ahhoz próbálnak majd alkalmazkodni.
Van ennek hagyománya: alkalmazkodó politikát a szocialista kormányok végeztek. Szuverenista külpolitika helyére alkalmazkodó jönne”
– fogalmazott.
Nyitókép: Vékás Albert/Mandiner
Kapcsolódó cikkek a Tusványos 2025 aktában.
Tusványos legfőbb programpontja idén is Orbán Viktor beszéde.
Zelenszkij változó helyzete, esetleges kegyvesztettsége, Európa jelentéktelensége, valamint az orosz-kínai-amerikai machinációk is szóba kerültek a péntek délutáni, tusványosi Stratégában Demkó Attilával, Nógrádi Györggyel és Horváth Józseffel.
A Tisza Párt elnöke úgy dobta be az októbert, hogy korábban arról beszélt, november végén nevezik majd meg az egyéni képviselőjelöltjeiket.