Nem tudják tovább titkolni, mi a norvégok terve Magyarországon – szövetségest is találtak hozzá

2025. július 09. 05:21

Az Ökotárs Alapítvány elmúlt években finanszírozott projektjei alapján nem nehéz kitalálni, mire költik majd a Norvég Alap 20 millió eurós támogatását Magyarországon.

2025. július 09. 05:21
null

Az Ökotárs Alapítvány bejelentette, hogy ismét lesz Norvég Alap Magyarországon, 2031-ig 20 millió euróval támogatja a civil társadalmat – a pénzt elosztó alapítvány eddigi munkásságát figyelembe véve azonban nem véletlen Orbán Balázs reakciója. A miniszterelnök politikai igazgatója többek között azt írta, „felvilágosult kéksisakosok újra elhozzák a legszabadabb progresszív gondolatokat és a gender-szeretetországot. De jó nekünk!”

Az Ökotárs Alapítvány Soros György fő magyarországi pénzosztója, hátterét ebben a cikkben foglaltuk össze, most pedig felidézzük a szervezet néhány fontosabb partnerét és támogatott projektjét az elmúlt évekből – ebből nem lesz nehéz kitalálni, mire költik majd ezt a 20 millió eurót a következő időszakban.

Az alapítvány 2012 és 2017 között az Autonómia, a DemNet és a Kárpátok alapítványokkal közösen kezelte a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatait. Ebben az időszakban olyan projekteket támogatott, mint a Szivárvány Misszió Alapítványét, amely az LMBTQ-közösségen belül az interszekcionalitásra fókuszált; a Primus Inter Pares Alapítvány LMBT mediációját; a Háttér Társaságét, amely az LMBTQI-közösségeket támogató országos aktivista és ügyvédhálózat létrehozását finanszírozta; továbbá a Magyar Leszbikus, Meleg, Biszexuális és Transznemű Szövetség emberi jogi kampányát az LMBTQI-emberek láthatóságáért és társadalmi befogadásáért.

Utóbbi később büszkén jelentette:

az országjáró kampány, valamit helyi érdekérvényesítési projektek és egyetemi előadások révén növelte a vidéken élő leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszex emberek láthatóságát és társadalmi befogadását. Plakátkampányt szerveztek hét vidéki városban, tartottak két képzést, létrehoztak három interaktív játékot, és további érzékenyítő eszközöket többezer példányban. A projekt hatására három új városban jött létre LMBTQI-csoport.

De a Norvég Alapból jutott a Civil Művek Közművelődési Egyesületének, amely Meleg Férfiak, Hideg Diktatúrák címmel fotókkal tűzdelt interjúkötetet jelentetett meg 500 példányban, a projekt során hat, ötvenen túli meleg férfival készítettek életútinterjút.

Az Ökotárs Alapítvány a Norvég Alap nélkül, Soros-forrásból is bőkezűen osztogatott az elmúlt években. Két évvel ezelőtt például 21,6 millió forintot utalt a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesületnek, 22,8 milliót a Magyar Leszbikus, Meleg, Biszexuális és Transznemű Szövetségnek, tavaly pedig 10 milliót kapott a 444.hu-t tulajdonló Magyar Jeti Zrt. az új stúdiójára, majdnem 10 milliót marketingstratégiára a Magyar Hang, 7,8 milliót az olvasói bázis növelésére a Telex, 5,1 milliót számítógépekre a Klubrádió, továbbá 9,9 milliót az Átlátszó, amely ebből finanszírozta ukrajnai riportjait.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: AFP/Nicolas Tucat

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ekerot
2025. július 09. 09:51
Ezek a fundamentalisták megszálottjai a szexuális elhajlások legitimalizálásának, holott a társadalom egy jelentéktelen részét érintik. Miért nem tolják bele a pénzt igazi problémákba, pl. az időjárásváltozás okozta problémák megoldásának kezelésébe? Ezeket a beteg norvégokat mért nem érdekli ugyanolyan vehemenciával Magyarország elsivatagosodása? Vagy pl az idegen kullancsfajok elszaporodása elleni védekezés, ami sokkal jobban érinti a népességet azaz sokkal praktikusabb?
istvanpeter
2025. július 09. 09:40
A szexuális aberrációt támogató és szervező körök alapvetően a gyermekeket és a fiatalságot támadják, ami által a társadalom alapjának, a családoknak a szétbomlasztását akarják elérni, s mindez a Naprendszerben lehetséges és létező legaljasabb bűncselekménynek minősíthető.
Dixtroy
2025. július 09. 08:39
A Magyar Kormány az ügyben kormányhatározatot jelentetett meg (1564/2021. (VIII. 6.) Korm.hat.) arról, hogy a Norvég Királyság „rosszhiszemű eljárása miatt neki felróhatóan mindeddig nem került sor a 2014-2021-es támogatási időszakban a Magyarországnak járó 214,6 millió euró támogatás kifizetésére”, ezért Norvégia „tartozik Magyarországnak”. A norvég külügyminisztérium válasza szerint azonban ez nem igaz, mivel 2020 decemberében Magyarország és Norvégia között létrejött megállapodásban rögzítették egyrészt azt, hogy „nem lehet elindítani a programot, amíg a civileknek szánt támogatások elosztásáért felelős szervezet nincs kiválasztva”, másrészt azt, hogy mi a kiválasztási eljárás menete, harmadrészt pedig azt is, hogy amennyiben az elosztásért felelős szervezetről nem sikerül megállapodni, akkor „az EGT és Norvég Alapok 2014-2021 közötti támogatásainak fennmaradó része nem lesz elérhető Magyarország számára. Tehát ami jár, azt nem adják oda, csak ha szarságra költjük. Akkor nem kell.
Dixtroy
2025. július 09. 08:27
Az usaid pénzek kiesésére eszeveszettül keresik a pótlást.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!