Döntött a kormány: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról

A magyar külügyminiszter elárulta, kikről van szó.

Bendarzsevszkij Anton úgy látja, mélypontra jutott a magyar–ukrán viszony.
Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője az Inforádiónak reagált az elmúlt napok történéseire. Mint ismert, Ukrajna teljes körű vizsgálatot folytat a július 6-án meghalt Sebestyén József halála ügyében, amit a kijevi elnöki hivatalban koordinálnak, és abban több nyomozószerv is részt vesz. A magyar kormány kedden kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek az ukrán és magyar állampolgárságú férfi haláláért. Később ezt a három ukrán vezetőt kitiltották Magyarországról.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója úgy látja,
mélypontra jutott a magyar–ukrán viszony.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar külügyminiszter elárulta, kikről van szó.
A kijevi vizsgálat kapcsán Bendarzsevszkij megjegyezte, hogy Ukrajnának politikai okokból nem feltétlenül érdeke, hogy a vizsgálat azt derítse ki, hogy a területi toborzóközpont munkatársai hibáztak, és valóban erőszakot alkalmaztak a férfi ellen. A szakértő hozzátette,
Ukrajnában az erőszakos mozgósítás és toborzás ismert probléma,
és nemcsak a sajtó foglalkozott azzal, hogy a toborzóközpontok munkatársai a célok teljesítése érdekében milyen törvénysértő módszerekhez nyúlnak, hogyan próbálják az embereket becserkészni és elfogni, hanem voltak olyan esetek, amelyek kifejezetten nagy nyilvánosságot kaptak, és emiatt vizsgálat is indult. Példaként hozta az odesszai központ vezetőjének az ügyét, aki 4,5 millió dollárnyi összeget „harácsolt össze” két év alatt, vagy a ternopili tisztek ügyét, akiknek erőszakos megnyilvánulásait dokumentálták is.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egész magyar közösség megdöbbent, miután ukrán toborzók megvertek egy magyar férfit, aki később meghalt – mint kiderült, nem ő volt az egyetlen áldozat, Kárpátalja pedig különösen érintett.
Bendarzsevszkij Anton felhívta arra a figyelmet, hogy most egyszerre két szempont ütközik: az egyik, hogy Ukrajna demonstrálni akarja az Európai Unió felé, hogy jogszerűen működik, és minden ilyen esetet kivizsgál, – hiszen Magyarország is az EU tagja –, a másik viszont hogy a belső ukrán kommunikáció szerint Magyarország fújta fel ezt az ügyet, és nem úgy történt, ahogy ezt a magyar kormány bemutatja.
A szakérőt rámutatott, hogy szerinte az elmúlt időszakban
az ukrán kommunikáció arra épült, hogy Magyarország összejátszik Oroszországgal, ezért akadályozza Ukrajna uniós tagságát, és ezért robbantották ki a kémbotrányt is.
Bendarzsevszkij a beszélgetés során arra is kitért, hogy árulkodó jel, hogy Volodimir Zelenszkij elnök külön vizsgálatot rendelt el az ügyben, mert eddig azzal érveltek, hogy Ukrajna már folytatott a fegyveres erőknél egy vizsgálatot, és azt állapította meg, hogy nem történt semmilyen törvénytelen dolog, minden megfelelően zajlott le Sebestyén József mozgósításakor.
Ehhez képest most egy újabb vizsgálattal azt demonstrálják, hogy az a vizsgálat nem volt elég alapos vagy megfelelő”
– húzta alá.
A posztszovjet térség szakértője azt is megállapította, hogy ez az eset nem ront magyar–ukrán viszonyon, a tavaszi kémügy óta olyan mélypontra jutott a két ország kapcsolata, hogy az már szerinte nem lehet rosszabb – hangzott el.
Nyitókép: TV2/Tények
Ezt is ajánljuk a témában
Holló István hosszú ideje a magyar elhárítás látókörében van, neve ellenére színtiszta ukrán állampolgár.