Homokszem került a brüsszeli gépezetbe: mindennel számolt a bővítésért felelős uniós biztos, csak Orbánnal nem

2025. július 12. 18:44

„Nincs tervünk Orbánra” – vallotta be Marta Kos, aki 2030-ig az Európai Unióban szeretné látni Ukrajnát.

2025. július 12. 18:44
Marta Kos

A DW-nek adott interjújában Marta Kos, az Európai Bizottság bővítési és Ukrajna helyreállításáért felelős biztosa arról beszélt, mit jelent ma az uniós tagság az államok számára – szúrta ki a Magyar Nemzet.

Ukrajna, Moldova, Szerbia és más európai országok EU-csatlakozásának aktuális helyzetéről is szólt, majd egyértelművé tette:

mindent elkövet annak érdekében, hogy Kijev csatlakozzon az EU-hoz, lehetőleg még 2030 előtt.

Az interjút készítő újságíró így fogalmazott: „nemcsak a tagjelölt országok szintjén vannak problémák, hanem az EU-n belül is: sokféle formában megnyilvánul a széttagoltság”. Majd azt a kérdést tette fel: hogyan kezelik az olyan vezetőket, mint Viktor Orbán magyar miniszterelnök?

„Egy ország EU-csatlakozásának folyamatában egyhangú döntésekre van szükség. Ez azt jelenti, hogy mind a 27 tagállamnak egyet kell értenie egy ilyen döntéssel.

Magyarországon nyilvános konzultációk voltak, ahol a politikusok elmondták, hogy a magyar nép ellenzi Ukrajna EU-tagságát”

– mondta majd gyorsan hozzátette: „De elmondhatom, hogy csináltunk egy Eurobarometer-felmérést is, amelynek eredményeit még nem tették közzé. Ezek szerint a magyar állampolgárok 64-65 százaléka támogatja az EU bővítését. Tehát a párbeszéd, a konstruktív párbeszéd, a megoldás keresése az egyetlen kiút ebből a helyzetből”.

„Nincs tervünk Orbánra”

„De mi a terve Orbánnal kapcsolatban?” – kérdezte a DW újságírója, amelyre Marta Kos így válaszolt: „Nincs tervünk Orbánra, van tervünk az új tagok EU-hoz való csatlakozásának folyamatára, és itt megoldást fogunk találni.”

Marta Kos szavai azért is lehetnek meglepőek, mert pár hónappal ezelőtt maga a bővítési biztos ismerte el: Ukrajna egyetlen egy uniós felvételi feltételt sem tud teljesíteni.

 

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Nicolas TUCAT / AFP 

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madas
2025. július 12. 22:47
"csináltunk egy Eurobarometer-felmérést " És hány embert kérdeztek meg 500-at 1000-et? Szemben a Fidesz által meg kérdezett több mint 2 millió emberével?
sohoto
2025. július 12. 22:06
Szerbia, Albánia, Macedónia csatlakozását valószínűleg támogatják ennyien a magyarok. Arról konkrétan nem lettek megkérdezve. Ukrajna csatlakozását viszont egészen pontosan tudjuk, hogy a magyar állampolgárok 5%-a támogatja. Kilencvenöt százaléka pedig elutasítja. Amit nyugodtan kijelenthetünk, mert minden magyar választópolgár meg lett kérdezve és keresve postai úton, és volt lehetősége választ adni rá. Az Eurobarometer meg nem tudom kiket kérdezett meg. Engem és az ismerőseimet biztos nem.
2025. július 12. 22:06 Szerkesztve
"Ezek szerint a magyar állampolgárok 64-65 százaléka támogatja az EU bővítését." Ez eddig is így volt. Magyarország eddig is talán egyedüliként támogatta a bővítést. Annak a szószólója az EU-ban eddig is csak Magyarország volt az EU további bővítéstől való teljes elzárkózásával szemben. Még a magyar elnökség is erről szólt. Szerbia, Albánia, Észak-Macedónia felvételét eddig is támogatták a magyarok, akik már legalább tizenhat éve állnak sorban, nem is állnak háborúban, meg is felelnek annak és előnyére válna az EU-nak a csatlakozásuk. Ami ugyanakkor nem igaz Ukrajnára, amit mindezek elé akarnak helyezni. Ami nem is alkalmas rá és csak kárára válna az EU-nak és Magyarországnak. Az kifejezetten katasztrófa lenne az EU és benne Magyarország számára.
123321
2025. július 12. 21:23
nahát, egy újabb hülye nő!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!