Amerikából is elismerték: nem fog összejönni a NATO-nak a brutális fegyverkezés – túl nagy falat

A CNN szerint az eladósodott európai országok nem bírnák el a terhet.

Legalábbis nem az ő hátsó kertjükből.
Németország hosszú éveken át kulcsszerepet játszott abban, hogy Washington katonai támogatása elérje Ukrajnát. Most azonban a Pentagon globális haderő-átrendezési tervei — a szeptemberre várt Global Force Posture Review — aggasztják Berlint. A Politico cél az amerikai jelenlét átalakítása a megváltozott globális prioritások, különösen az Indo-csendes-óceáni térség és a költségcsökkentés fényében.
Boris Pistorius német védelmi miniszter washingtoni látogatásán világossá tette:
Két éve jeleztem, hogy egyszer nyilvánvalóvá válik, az amerikaiak kevesebbet fognak tenni. Mi, itt Európában egész eddig számíthattunk arra, hogy többet tesznek. De el kell ismernünk, hogy nekik is megvannak a saját érdekeik, az Indo-csendes-óceáni térségben, a tengeri kereskedelmi útvonalak biztonságában.”
Pistorius szerint elengedhetetlen, hogyha bekövetkezik a kivonulás, akkor összehangolt és fokozatos legyen:
El kell kerülni, hogy hirtelen képességhiány keletkezzen, ha az amerikaiak kivonnak olyan eszközöket, amelyeket Európa nem tud azonnal pótolni.”
Ezt is ajánljuk a témában
A CNN szerint az eladósodott európai országok nem bírnák el a terhet.
A NATO amerikai nagykövete, Matthew Whitaker Brüsszelben igyekezett nyugtatni a kedélyeket:
Megegyeztünk abban, hogy nem lesznek meglepetések és hiányok az európai stratégiai keretben.”
Jelenleg 35 ezer amerikai katona állomásozik Németországban, köztük stratégiai jelentőségű bázisokon, mint Ramstein vagy Grafenwöhr.
A Biden-kormányzat 2022-ben további 20 ezer fővel erősített, ám ezeket a csapatokat most részben visszavonhatják. A nyugati szakértők szerint a csökkentés szimbolikus üzenetet is hordozhat, miszerint Németországnak ideje nagyobb szerepet vállalnia saját védelmében.
A tengerentúli erők európai átstrukturálásával kapcsolatban ugyanakkor létezik egy másik narratíva is, amely szerint olyan országokba irányíthatják át az eddig Németországban állomásozó csapatokat, amelyekkel jobb kapcsolatot ápol Donald Trump amerikai elnök. Például Magyarországra is érkezhet egy kisebb létszámú amerikai kontingens.
Ezt is ajánljuk a témában
Bendarzsevszkij Anton nem látja kizártnak, hogy sor kerülhet átcsoportosításokra.
***
Fotó: PHILIPP GUELLAND / AFP