Szakértő: Magyarországra is kerülhetnek katonák az európai NATO-erőkből

2025. április 14. 08:18

Bendarzsevszkij Anton nem látja kizártnak, hogy sor kerülhet átcsoportosításokra.

2025. április 14. 08:18
null

Miközben Amerika „távozásáról”, s mintegy Európa cserben hagyásáról írt több amerikai és európai sajtóorgánum az Európában állomásozó amerikai NATO-erők esetleges létszámcsökkentése kapcsán, Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója a hirado.hu-nak nyilatkozva megjegyezte: 

Joe Biden húszezer fővel emelte, és noha Donald Trump most talán tízezer fővel csökkenti ezt a létszámot, még így is magasabb marad a 2022 előttinél 

– írja a hirado.hu.

„Az 1980-as években több mint 300 ezer amerikai katona állomásozott Nyugat-Európában. Ekkor még több mint 40 amerikai katonai bázisról beszélünk.  A 90-es években ez a szám már 100 ezer fővel lecsökkent, mintegy 200-210 ezer főre” – idézte fel Bendarzsevszkij Anton külpolitikai szakértő. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóját a hirado.hu többek között a tervezett európai csapatkivonások mértékéről, s ennek biztonságpolitikai hátteréről kérdezte. Az 1990-es évek végére az amerikai katonák száma Európában  már 140-150 ezer fő környékén van, míg 2020-as évekre az amerikai katonai kontingensnek a létszáma olyan 60-63 ezer fő környékére csökken – derült ki.

Hozzátette: Joe Biden mintegy 20 ezer fővel növelte ezt a csapatlétszámot, főleg a NATO keleti peremén. Ezeket a katonákat jellemzően Lengyelországba, esetleg Romániába telepítették. Mintegy 80 ezer főre növekedett Európában 2022, az Ukrajna elleni orosz invázió után az amerikai katonai kontingens létszáma – hangzott el.

Bendarzsevszkij Anton szerint 

Trump inkább a NATO megerősödésére játszik, és költségek, a hozzájárulás kiegyenlítésére, nem pedig arra, hogy az Egyesült Államok kilépjen a NATO-ból. 

Felhívta a figyelmet: a Joe Biden által 20 ezer fővel megnövelt létszámból Trump most hazaviszi ennek a felét. „Tehát mondjuk úgy, hogy a

 Trump előző elnökségéhez képest ez még mindig magasabb létszám” 

– tette hozzá.

Ezt is ajánljuk a témában

Bendarzsevszkij Anton nem látja kizártnak, hogy sor kerülhet átcsoportosításokra, amelyek 

Trump logikája szerint olyan országokba irányulhatnak, amelyekkel az elnök jobb kapcsolatot ápol. Magyarország is felmerült

 a korábbi sajtóértesülések szerint, de itt valamilyen teljesen irreálisnak hangzó számokról írt a sajtó, hogy 30 ezer katona érkezne. Erre nincs meg a logisztika, az infrastruktúra – jelentett ki Bendarzsevszkij Anton, aki szerint viszont „el lehet képzelni, bizonyos alacsonyabb számokkal amerikai katonai jelenlétet Magyarországon is”. Úgy látta:

 ezek „gesztusok” az Egyesült Államok részéről az olyan partnerek számára, amelyeket a jelenlegi amerikai adminisztráció fontosabbnak tart, 

azok kárára, akiket viszont kevésbé tart fontosnak.

Bendarzsevszkij Anton rámutatott: a Közel-Kelet jóval nagyobb amerikai részvételt kívánt meg, „most pedig úgy érzi az Egyesült Államok, hogy Kína miatt lehet nagyobb szükség amerikai katonai jelenlétre a kelet-ázsiai térségben. 

A formálódó kínai–tajvani, esetleg a dél-kínai-tengeri potenciális konfliktus miatt ott jobb helyen, vagy fontosabb pozícióban van szükség amerikai katonákra, mint jelenleg Európában” 

– hangoztatta a szakértő, kiemelve, hogy miközben a média úgy állítja ezt be, mintha Donald Trump valami hirtelen döntést hozott volna, „ez nem igaz, mert ő igazából folytatja azt az amerikai stratégiát, ami évtizedek óta jellemző volt”.

Az önálló európai védelem kapcsán a szakértő kérdésünkre válaszolva kifejtette: 

az Európai Bizottság egy 800 milliárd eurós, ötéves keretben gondolkodik.

 Ezek részben ajánlások a tagországok felé, másrészt bizonyos szempontból könnyítések, melyek az adósság átvállalását vagy a költségvetést illetik, ami ösztönözné a tagállamok védelmi kiadásait.

Nyitókép: MTI/AP/Mindaugas Kulbis

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csapláros
2025. április 14. 12:00
MÁR MOST állomásoznak amerikai katonák Magyarországon, mintegy 2700 fővel, a NATO kötelékében. Anno a megszálló szovjeteket nem kellett eltartanunk. Ők "csupán" lefoglalták, kiépítették és használták a magyarországi infrastruktúrát. A NATO fenntartásához valószínűleg kvóta alapon kell hozzájárulnunk, cserébe valószínűleg nem lesz emelkedés a terhekben, ha még pár ezer amcsi itt fog állomásozni. Kádár idején Magyarországon mintegy 100 ezer katona és civil állomásozott 60 helyőrségben, katonavárosban és hat repülőtéren, a szovjetek több mint 27 ezer harcjárművel és gépjárművel rendelkeztek, ebből 860 volt harckocsi, 600 önjáró löveg.
Krupp Skya
2025. április 14. 10:08
Ha terrorista nézegeti a NATO fényképét az csak egy vágyakozás, nem bűncselekmény gondolom erre is vonatkozik a puzyéri mars poétika.
Krupp Skya
2025. április 14. 10:00
Láp mellé?
TheRed
2025. április 14. 09:39
Ahogy ezt a jog elő is írja, ugye ugye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!