„Az ördög a részletekben rejlik” – kiderült, hogy akarta átverni a tagállamokat az Európai Bizottság és Ukrajna

Erre szokták mondani, hogy elfogadhatatlan.

Miközben az Európai Bizottság látványosan prezentálta az EU új költségvetési tervét, a háttérben már készülnek a terhek elosztására. A 2000 milliárdos csomag fedezetét új forrásokból teremtenék elő – a számlát viszont ugyanazok fizetnék.
Az Európai Bizottság július 16-án bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra szóló többéves pénzügyi keret (MFF) tervezetét, amely 2000 milliárd eurós keretösszeggel számol – írja a Portfolio.
Mint a lap tájékoztat: a tervek szerint a költségvetés jelentős részét új, „uniós saját forrásokból” fedeznék: karbonvám, e-hulladék hozzájárulás, dohányadó, valamint egy új, nagyvállalatokra kivetett befizetés, a CORE-rendszer is a javaslat része.
A Corporate Resource for Europe (CORE) egy új típusú hozzájárulási forma, amely minden olyan vállalatra vonatkozna, amely évi 100 millió eurónál nagyobb árbevétellel rendelkezik az EU területén. Az érintett cégek 15%-os mértékű átalányjellegű hozzájárulást fizetnének a tagállamokon keresztül az uniós költségvetésbe.
A cél az, hogy ne a tagállamoknak kelljen minden új prioritást finanszírozniuk – de kérdés, hogy ezek az „új bevételek” valóban megkönnyítik-e a helyzetet, vagy épp újabb terheket rónak közvetve az európai gazdaságra és polgárokra.
Ezt is ajánljuk a témában
Erre szokták mondani, hogy elfogadhatatlan.
Bár a Bizottság hangsúlyozza az ambíciót és a közös érdekeket, a számok kevésbé meggyőzőek.
A 2000 milliárdos csomagból ugyanis éves szinten akár 20–30 milliárd eurót is elvihetnek a korábbi válságkezelési hitelek törlesztései. A tervezett új bevételek ugyan évi 58 milliárd eurót hozhatnak, de már most látszik, hogy ezek legalább fele „elolvad” a múlton.
Ráadásul eközben a valódi költségvetési mozgástér – az inflációs hatásokkal korrigálva – alig nő.
Az így megmaradó összegből kellene finanszírozni a zöld átállást, az innovációt és az EU globális versenyképességét.
Különösen érdekes, hogy a javaslatban kizárólag belső uniós forrásokra építenek, miközben a digitális szolgáltatási adó vagy az olcsó ázsiai csomagokra kivethető vám egyelőre kimaradt.
Ursula von der Leyen bemutatója látványos volt, de a konkrétumok helyett inkább a prezentációs eszközök voltak meggyőzőek. A hosszú távú pénzügyi stabilitást azonban nem látványos diák, hanem kiszámítható és arányos forráselosztás garantálja.
A tervezet mögött felsejlik egy jól ismert brüsszeli logika: a politikai ígéretek és új célkitűzések már kész tényként jelennek meg, miközben a források és megvalósítási részletek csak utólag követik őket – ha egyáltalán.
A tagállamok már most sorolják, mit tartanak teljesíthetetlennek a csomagból, és nem véletlenül.
Mert bár a Bizottság a közös felelősségvállalást hirdeti, a számlát – mint oly sokszor – most is másokkal fizettetné meg.
Ezt is ajánljuk a témában
A teljes uniós költségvetés 20 százalékát Ukrajnának adják, a 10 százaléka pedig hiteltörlesztésre megy.
Nyitókép: Martin Bertrand / AFP