Szétszedik a lobbisták az Európai Parlamentet, mindenképpen fegyvert akarnak eladni

2025. június 24. 13:21

Elképesztően pörgetnék a bizniszt, főleg a németeket győzködik nagy erőkkel.

2025. június 24. 13:21
null

Új adatok szerint rekordmagasra emelkedett a védelmi szektor lobbitevékenysége az Európai Parlamentben az elmúlt évben – húzta meg a vészcsengőt az Euronews

A Transparency International (TI) jelentése alapján 2024 júniusa és 2025. június 17. között 197 találkozót szerveztek lobbisták európai parlamenti képviselőkkel, míg a teljes előző öt évben mindössze 78 ilyen eseményt regisztráltak. 

A védelmi kérdések az orosz-ukrán háború és az uniós fegyverkezési tervek nyomán egyre nagyobb politikai hangsúlyt kapnak, és ez Brüsszelben is látványos mozgásokat eredményezett.

Miközben Ön ezt olvassa, valaki máshol már kattintott erre:

Ezt a 2 percet minden Tisza-szavazónak hallania kell: íme a bizonyíték arra, hogy veszélyben a rezsicsökkentés

Ezt a 2 percet minden Tisza-szavazónak hallania kell: íme a bizonyíték arra, hogy veszélyben a rezsicsökkentés
Tovább a cikkhezchevron

A legaktívabbak a német EP-képviselők voltak, akik 55 lobbitalálkozón vettek részt

 – őket követték 

  • a bolgárok (19), 
  • a spanyolok (15), 
  • a finnek (10), valamint 
  • az olasz és 
  • dán képviselők (egyaránt 9). 

A találkozók többségét olyan nagy cégek vagy érdekképviseletek kezdeményezték, mint az amerikai RTX, az Airbus, vagy az európai védelmi ipart képviselő ASD-szövetség, amely 12 alkalommal ült tárgyalóasztalhoz EP-képviselőkkel – míg az előző ciklusban csupán kétszer. 

Az Airbus önmagában majdnem 2 millió eurót költött lobbitevékenységre, 12 fizetett lobbistával és 85 magas szintű bizottsági találkozóval.

A Transparency International szerint bár az új, 2023 szeptemberében életbe lépett szabályozás kötelezővé teszi minden találkozó nyilvánossá tételét, ez sok esetben nem történik meg. 

„Ha egy képviselő nem teszi közzé a lobbitalálkozót, annak jellemzően nincs következménye” – figyelmeztetett Raphaël Kergueno, a TI szakpolitikai vezetője. 

A szabályok hiányosságai miatt sok informális találkozó rejtve maradhat. Ráadásul az Európai Parlament 90 tagja az új ciklus kezdete óta egyetlen lobbitalálkozót sem jelentett be. 

A védelmi ipar európai térnyerése így nemcsak gazdasági, hanem demokratikus átláthatósági kihívásokat is magával hoz – írja a liberális lap.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Michael Nguyen / AFP

Miközben Ön ezt olvassa, valaki máshol már kattintott erre:

Von der Leyen, Macron és Merz sorban állhat Orbánnál: el kellene intéznie ezt-azt Európa védelmében (VIDEÓ)

Von der Leyen, Macron és Merz sorban állhat Orbánnál: el kellene intéznie ezt-azt Európa védelmében (VIDEÓ)
Tovább a cikkhezchevron

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
templar62
2025. június 24. 16:34
Hajrá AfD.
Válasz erre
1
0
Nasi12
2025. június 24. 14:20
Többször írtam, hogy nem a béke a lényeg, hanem a hadi kiadások csökkentése. Az nyomoritja a népeket. Békétlenkedjenek csak nyugodtan nádpálcával, bunkósbottal. Ne hiperszonikus ballisztikus rakétákkal stb. Elöbbiek tüzifának még felhasználhatók. Utóbbiak csak gyilkolásra😭😭😭😭😭
Válasz erre
0
1
pipa89
2025. június 24. 14:11
Ez egyre undorítóbb!
Válasz erre
2
0
oberennsinnen49
2025. június 24. 13:59 Szerkesztve
Ennek a gyomorforgató lobbyzásnak SEMMI KÖZE A KORRUPCIÓHOZ, A LOPÁSHOZ. Ahhoz aOrbánnak van köze. Mer Orbán pályáztat, ami korrupt és lopás, hiszen nem mindet a külföldi nyeri, néha nyer a magyar is... Az EU parlament ezzel szemben meghallgat, és meghallgatás közben meghallgat EURO-milliókat költő lobby embereket, akik nem lopnak, nem korrumpálnak, csak beszélnek... Így költenek el EU milliókat. Mert az EU: Tiszta. Az EU nemcsak szép, nemcsak jó, de mindenek fölött - Über alles - TISZTA: az EU Parlament pedig: sosem használ mosógépet, mert nincs rá szüksége. A qrvák-latrok sprayket használnak, a tiszta víztől undorodnak. E helyett megteszi Magyarország gyalázása a nemkeresztény médiaprostikon, no és a Tiszásokon, DK, Momentumosokon keresztül.
Válasz erre
1
0
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!