Földig hajolt a NATO diplomáciai apparátusa Hágában – nyilvánvalóvá vált, milyen értékes az Orbán-Trump szövetség

2025. június 21. 07:14

A Die Welt szerint elképesztő körülmények között zajlik az idei NATO-csúcstalálkozó.

2025. június 21. 07:14
Orbán Viktor, Donald Trump

A 2025-ös hágai NATO-csúcstalálkozó rendkívüli körülmények között zajlik – mutat rá a Die Welt. A portál cikke szerint 

miközben Oroszország fokozza támadásait Ukrajnában, a tagállamok mindenáron el akarják kerülni, hogy feldühítsék Donald Trump amerikai elnököt.

A csúcstalálkozó célja ugyanis egy nagyszabású újrafegyverkezési program elfogadása, ám a spanyol kormány nyílt ellenállása a kiadások növelésével szemben máris komoly zavarokat keltett. Mindez veszélyezteti a konszenzuson alapuló döntéshozatalt – írják.

Trump jelenléte és hangulata a csúcs egyik központi kérdése

A NATO diplomáciai apparátusa igyekszik az amerikai elnököt különleges bánásmóddal – királyi vacsorával, golfpartival – megnyerni

– mutat rá a Welt.

A találkozó formátuma és még a zárónyilatkozat is hozzá igazodik: rendkívül rövid, tartalmában is visszafogott, különösen az Ukrajnát érintő részekben, nehogy Washington elpártoljon a támogatástól, ami ugyancsak tükrözi a szövetség belső törékenységét.

Az Egyesült Államok nyomására a NATO-tagállamok elvben elfogadják, hogy 2035-ig a GDP 5 százalékát védelmi célokra fordítják – 3,5 százalék katonai eszközökre, 1,5 százalék biztonsági és infrastrukturális kiadásokra. A cél dátuma rugalmas, az ütemezés nem egységes, és kérdéses, hogy az ipar képes lesz-e ilyen mértékű igények kielégítésére. Emellett a költségvetési trükközés lehetősége is nyitva áll: sok ország vélhetően „kreatív módon” fogja számolni a védelmi kiadásait – írja a lap.

A hivatalos napirenden kívül komoly stratégiai kérdések is napvilágot láttak

Az USA 40 ezer vagy akár több katonát készül kivonni Európából, hogy az indo-csendes-óceáni térségre összpontosítson. Ezzel párhuzamosan Franciaország egyre határozottabban igyekszik saját nukleáris védőernyője alá vonni több európai államot – csakhogy

az Egyesült Államok nem rejtette véka alá, hogy aggódik az európai önállósodás jelei miatt.

A NATO-csúcs tehát egyensúlyozás a belső egység, a Trump iránti lojalitás és az Oroszország jelentette fenyegetés között. És bár a felszínen egység és konszenzus látszatát próbálják kelteni, a háttérben mély repedések húzódnak. A kompromisszumok ára az lehet, hogy a szövetség hosszú távú stratégiai iránytűje elhomályosodik, miközben a világ biztonsági környezete egyre veszélyesebbé válik – mutat rá a lap.

 

A Welt teljes cikkét a témában a lap előfizetői itt olvashatják.

Nyitókép: korábbi felvétel. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

 

 

Összesen 91 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tambura
2025. június 21. 22:07
Már megint egy manipulatív cím! Mi köze van Orbánnak a cikk tartalmához?
csaki13133
2025. június 21. 21:25
Cpt. TACO és a kiscsicskája :D
freely
2025. június 21. 19:19
Má majnem úgy vót, hogy ma nem fogok röhögni. Erre a hülye fejemmel bekapcsoltam a Mandinert.
Hobby024
2025. június 21. 18:56
Én, ha lehet az egyenlő távolságtartást javasolnám. Legyen az az EU. Kína, Oroszország és az USA. A politikai kapcsolatokat kizárólag gazdasági és érdek alapú kapcsolatokká alakítanám. Trump iráni ámokfutása és a vámháború megmutatta, hogy nem feltétlenül a mi utunk amin az USA jár.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!