Líbiába toloncolná ki a bevándorlókat a Trump-kormány – katonai repülőgéppel hajtanák végre az akciót

Egyelőre sem a Fehér Ház, sem a külügyminisztérium, sem a védelmi tárca nem kommentálta a kiszivárgott híreket.

A fővárosban estek egymásnak a fegyveres csoportok.
Évek óta a leghevesebb összecsapások rázták meg Tripolit egy jelentős milíciavezető meggyilkolását követően – számolt be szemtanúkra hivatkozva a CNN. A hétfő éjjel kezdődött harcok még szerda délelőtt is tartottak.
Az ENSZ líbiai missziója, az UNSMIL, közleményében kijelentette, hogy „mélységesen aggasztja a Tripoli sűrűn lakott negyedeiben fokozódó erőszak”, és sürgősen tűzszünetet követelt.
A Reuters közlése szerint a kora délutáni órákban elcsitult a konfliktus, miután Abdulhamid al-Dbeibah miniszterelnök nemzeti egységkormánya (GNU) bejelentette a tűzszünetet.
A kiújult harcok a kormányfőt támogató 444-es dandár és a Speciális Elrettentő Erők (Rada) között zajlottak.
Utóbbi volt az egyetlen jelentős fegyveres csoport, amely nem hódolt be a Líbia nyugati felét kormányozni próbáló vezetőnek, akinek a pozíciója ezzel jelentősen megerősödött.
Az észak-afrikai országban 2011-ben a NATO által támogatott felkelés buktatta meg Moammer Kadhafit. A 2014-ben kettévált állam keleti felét uraló, Halifa Haftár tábornagy vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) 2020-ban kötött egy meglehetősen törékeny fegyverszünetet a Törökország által támogatott al-Dbeibahhal.
***
Fotó: Kiégett autók az utcai harcok után Tripoliban, Mahmud Turkia / AFP