Trump Aranykupolája új korszakot nyit a konzervatív biztonságpolitikában

2025. május 08. 15:39

A világrend épp átrendeződik: a globalisták és liberálisok vezette tengely gyengül, miközben egy szuverenitásra és önálló képességekre épülő konzervatív erőtér formálódik.

2025. május 08. 15:39
null

Magyarországon évek óta következetes, stratégiai szemléletű haderőfejlesztés zajlik – nem látványprojektek mentén, hanem a nemzeti biztonság megerősítése céljából. A hazai hadiipar fejlesztése, a gyártókapacitások kiépítése és a csúcstechnológiás beszerzések nemcsak a honvédelem, hanem az ország szuverenitásának sarokkövei. A hazánkba érkezett izraeli ELTA ELM–2084 radarok – melyek a világszerte elismert Vaskupola rendszer részei – világosan jelzik, 

hogy Magyarország nem csupán deklarálja a védelmi képességek fontosságát, hanem kézzelfogható lépéseket is tesz. 

Ez a gondolkodásmód tökéletesen egybevág azzal a szemlélettel, amelyet Donald Trump is képvisel, amikor a NATO-n túlmutató, amerikai nemzeti rakétavédelmi pajzs, az úgynevezett „Aranykupola” kiépítését szorgalmazza. A világrend épp átrendeződik: a globalisták és liberálisok vezette tengely gyengül, miközben egy szuverenitásra és önálló képességekre épülő konzervatív erőtér formálódik, amely a Nyugat hagyományos értékeire épít. E korszakban a biztonság már nem automatikus, nem jár alanyi jogon – hanem azok kiváltsága, akik hajlandók időben cselekedni. 

Erre világított rá legutóbb Abe Hamadeh, Arizona állam frissen megválasztott képviselője, aki határozottan kiállt a rakétavédelem megerősítése mellett. Hamadeh – aki hírszerző tisztként szolgált a Közel-Keleten, és Trump egyik legismertebb fiatal szövetségese – világossá tette, hogy nemcsak támogatja Donald Trump „Aranykupola” néven ismertté vált rakétavédelmi tervét, hanem 

büszkén harcolni is fog érte a Kongresszusban”.

A sivatagban edződött veterán szava nem üres retorika. Politikai útja és katonai háttere egyaránt hitelessé teszik. Hamadeh számára a biztonságpolitika nem elmélet, hanem személyes ügy – és ebből fakadóan politikai hitvallása is a realitásokra épül. Többek között ezért szorgalmazza a haderőfejlesztés mellett a határvédelem ügyét is. Arizonában élő szavazói nap mint nap tapasztalják saját bőrükön, hogy a tömeges migráció megfékezése nemzetbiztonsági kérdés. 

Donald Trump „Aranykupola” néven meghirdetett rakétavédelmi stratégiája az Egyesült Államok teljes légterét lefedő, többrétegű védelmi rendszer kiépítését célozza. A koncepció nem egyetlen szerkezet, hanem egy integrált hálózat: műholdas nyomkövető rendszerek, földi elfogórakéták és hiperszonikus fenyegetésekre reagáló űreszközök együttese. A rendszer része lenne egy több mint ezer műholdból álló érzékelőréteg, illetve egy külön, 200 fegyverzettel ellátott műholdból álló flotta, amely a tényleges elhárítást végezné. A projekt mögött olyan technológiai óriások sorakoznak fel, mint a SpaceX, a Lockheed Martin, a Palantir vagy az Anduril. A Kongresszus már előkészített egy közel 25 milliárd dolláros induló költségvetési csomagot. A cél világos: 

az Egyesült Államok ne csak reagálni tudjon, hanem megelőzni és elhárítani – saját eszközökkel, saját döntési jogkörrel. 

A konzervatív biztonságpolitikai fordulat Latin-Amerikában is utat tör magának – elsősorban Paraguay révén. A régiót uraló baloldali-neomarxista rezsimek közepette, ez a kis ország évtizedek óta kitart a jobboldali kormányzás mellett. A paraguayi Képviselőház elnöke, Raúl Luis Latorre markánsan Trump--párti politikát folytat, és határozott woke-ellenes álláspontot képvisel. Aktív szereplője a nemzetközi konzervatív közösségnek. A demokrata adminisztráció alatt hazáját párhuzamosan kétféle nyomás is érte: 

egyrészt NGO-k próbálták térdre kényszeríteni, másrészt az amerikai diplomácia is nyomást gyakorolt rá.

Válaszul Latorre egy magyar mintára készült, a civil szervezetek átláthatóságát szabályozó törvényt kezdeményezett. A Trump-korszakban viszont új stratégiai szövetség született: Paraguay azon kevés ország közé tartozik, amelyeket az új amerikai külügyminiszter partnerként nevezett meg. Latorre ma annak bizonyítéka, hogy a konzervatív rend és szuverenitás nem az adott ország méretének, hanem akaraterejének kérdése – és épp ezért példaértékű. 

Nyitókép: LHSN.hu

 

 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kovács Ubul
2025. május 08. 18:04 Szerkesztve
A "konzervatív" jelzőre felhúzott dagályos fassághalmazból feltűnően hiányzik a tény, hogy a védelmi rendszert a "jobboldali" narancsbolsevikok szövetségesei: a perzsák, muZkák, sárgakomcsik, komcsikoreaiak és arab terroristák ellen fejlesztik.
smokey-eye
2025. május 08. 16:48 Szerkesztve
Sok elemző szerint, annak idején Ronald Reagan " csillag háborús " tervei, illetve az arra adandó válasz kényszere, verte be az utolsó szöget a Szovjetunió koporsójába . Viszont Kína már most, technológiailag jóval fejlettebb és gazdaságilag erősebb, mint az oroszok voltak akkoriban . Úgyhogy remélem ez a terv, meg nem az USA gazdaságát fogja megroppantani . Az nekünk, nem jönne jól .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!