„Mostohagyereke volt a parajdi sóbánya ennek a rendszernek” – lesújtó a helyzet, a korábbi polgármester szerint a felelősök Bukarestben vannak

2025. május 28. 17:46

A település egykori vezetője szerint elkerülhető lett volna a parajdi sóbánya katasztrófája, de a román állam túl sok pénzt vitt el onnan.

2025. május 28. 17:46
null

„Eljött a vég, úgy látszik. Amúgy a sóbányák életében van egy vég, mint minden másban, de ez nem most kellett volna legyen. Ennek előzményei voltak és itt nagyon komoly felelősség terhel sok embert. Nem a helyieket, a helyi vezetőséget annyira, hiszen tették, amit tudtak, tették, amit lehetett kompetencia, hatáskör nélkül. 

De aki felelős, azt mindenképpen a fővállalatnak hívják Bukarestben és a román államnak hívják, aki innen a pénzek százmillióit vitte el, és mostohagyereke volt a parajdi sóbánya ennek a rendszernek. Ennek most itt van az eredménye” 

– nyilatkozta Bokor Sándor, Parajd egykori polgármestere az erdélyi Sóvidék Televíziónak.

Ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, rekord árvizeket okozott az özönvízszerű esőzés Erdélyben, ami miatt veszélybe került a parajdi sóbánya, a Kárpát-medence egyik legnagyobb és leghíresebb hasonló ipari létesítménye.

Ezt is ajánljuk a témában

A Maszol helyszíni riportja szerint a megáradt Korond-patak több víznyelőn át is utat talált magának a mélybe.

Ezek közül a leglátványosabb a Sószorosnál a föld alá bukó patak: a geotextilt átszakító víz itt egy autónyi nagyságú lyukon át bukik a föld alá.

Mindennek vége. A bányának, Parajdnak vége”

– nyilatkozta a portálnak egy helyi lakos, Nyágrus László polgármester pedig a település bányaturizmusra és a kitermelésre épülő megélhetése miatt aggódott, de egy halvány reménysugarat is felvillantott: a bánya látogatóközpontját még nem öntötte el a víz, a dolgozók pedig a létesítmény legújabb részét, a Telegdy-szárnyat próbálják menteni szigetelőgátak kialakításával.

A helyiek szerint a bányát nem most, hanem több évtizeddel ezelőtt kellett volna megmenteni.

Úgy látják, a mostani katasztrófát és a reménybeli bányamentést egy újratervezésnek és egy új kezdetnek kell követnie a létesítmény és a település életében.

A magyar kormány minden segítséget megad

Közben Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével egyeztetett a kétségbeejtő helyzetről, és ígéretet tett:

A magyar kormány minden anyagi és gyakorlati segítséget megad a károk felméréséhez és a helyreállításhoz.”

Ezt is ajánljuk a témában

A Sóvidék Televízió riportját, benne Bokor Sándor nyilatkozatával alább tekintheti meg:

Nyitókép: MTI/Veres Nándor

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2025. május 28. 20:00
Hülyeség. A fészbuk népe szerint Orbán tehet róla.
hegyaljai-2
2025. május 28. 19:04
Ugye van az a kifejezés, hogy rekultiváció. Szerintem nem azzal van a baj, hogy le kell fordítani románra, hanem senki nem veszi komolyan. És nem csak Romániában. Első trükk, nem bezárták a bányát, csak ideiglenesen szüneteltetik a működését. Akár több évtizede is. Második trükk, a tájsebet nem takarják be, hanem több száz hektáron átnevezik geológiai bemutató parknak. Harmadik trükk, a bányából kifolyó talajvíz, rétegvíz mérgező voltát tagadják. Mondjam a példákat. Romániában is a bányavállalatok érdeke felülírja a környezetvédelmi érdekeket. Ha ez így marad, mennyire lesz sós a Maros?
csapláros
2025. május 28. 18:24
Ez a szitu a román bocskoros szőröstalpú bunkó, a fejéből bután kinéző kulturálatlan szarfaszú paraszt gondolkodást illusztrálja, amely Erdélyt is a Regátra jellemző tehénszaros holt lepusztult pusztasággá rabolja le. Nyugaton a 25-50 m magasan álló völgyeket átívelő több 100 m hosszú HAJÓZÓCSATORNÁK vannak valamint több az autópályákat híd szerűen átívelő csatorna, amelyben amíg alul a gépkocsik száguldanak, addig fent vígan dohog a személyhajó és az uszályok is. Ez azt mutatja, hogy nem volt és nincs akadálya, hogy a parajdi kényes területek fölött is már régen egy vagy több hídszerű mederben lehetett volna illetve lehessen átvezetni a patakot, biztosítva az adott területre hulló csapadék összegyűjtését és a patakba való átemelését is.
Stingary76
2025. május 28. 18:21
Bezzegrománia..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!