A spanyol hálózatüzemeltető, a Red Eléctrica azt mondta, hogy nem ismeri a kiesés pontos okát. Beatriz Corredor vezérigazgató egy szerdai El País interjúban tagadta, hogy a megújuló energiaforrások „sebezhetőbbé tették a rendszert”.
André Merlin, a francia RTE hálózatüzemeltető alapítója és korábbi vezérigazgatója azonban a Financial Timesnak elmondta: „Spanyolország villamosenergia-termelésének kétharmadát nem kontrollálható energiaforrások tették ki.
Ezek a nem kontrollálható energiaforrások nem járulnak hozzá a belső elektromos rendszer stabilitásához.”
Néhány szakértő szerint az áramkimaradásért nem egyetlen probléma, hanem események sorozata lehetett a felelős. „Általában azt tapasztaljuk, hogy egyszerre több dolog romlott el” – mondta Kristian Ruby, az Eurelectric iparági szervezet főtitkára.
Merlin azt sugallta, hogy a naperőművek hibásodhattak meg először. Sanz napenergia-túlkínálatról alkotott elképzelésével szemben egy másik elméletet vázolt fel, miszerint a sűrű felhőzet miatt egyes naperőműveknél a termelés gyorsan csökkenhetett, ami közvetlenül befolyásolta a hálózati frekvenciát.
A Red Eléctrica munkatársa, akire nagy nyomás nehezedik, hogy magyarázatot adjon a történtekre, azt mondta, hogy a vállalat még nem azonosította a kiesés okát, és nem tudja kijelenteni, hogy a naperőművek állnának a leállás mögött.
Elmondta, hogy az üzemeltető hirtelen leállást figyelt meg Spanyolország délnyugati régiójában, ahol számos naperőmű található.
De határozottan védte Spanyolország megújuló rendszereit, és rámutatott más energiaforrások, köztük az atomenergia megbízhatatlanságára. A megújuló energiaforrások „nem bizonytalan technológiák. A bizonyíték az, hogy a rendszer minden nap megújuló energiaforrásokkal működik... Nem igaz, hogy a megújuló energiaforrások nagyobb mértékű elterjedése sebezhetőbbé tette a rendszert.”
A szén-dioxid-kibocsátás és a nukleáris hulladék termelésének csökkentése mellett Spanyolország megújulóenergia-hálózata hozzájárult az alacsonyabb energiaárakhoz, mint sok más európai országban, ezáltal segítve az ipart és a gazdasági növekedést.
Pedro Sánchez kormánya terveket vázolt fel arra vonatkozóan,
hogy 2030-ra a megújuló energiaforrások arányát a villamosenergia-termelés 80 százalékára emeljék,
szemben a 2023-as több mint felével.
Sánchezt azonban az ellenzéki támadások kereszttüzébe került a költséges spanyol atomerőmű-hálózat fokozatos megszüntetésére vonatkozó tervei miatt, és számos szakértő, köztük a Merlin is, a nukleáris energia nagyobb mértékű felhasználását szorgalmazta Spanyolországban az energiabiztonság garantálása érdekében.