Virágzik a „brüsszeli demokrácia”: antifák támadtak az MCC Brussels békés rendezvényére

„Úgy viselkedtek, mint azok a nihilista gengszterek, akik az 1930-as években segítették a fasizmus terjedését Európában” – reagált a támadásra a szervezet.

Nyugtalanító hírek érkeztek Brüsszelből, Orbán Balázs tollat ragadott. Megkaptuk a levelet, mutatjuk!
„Újra nyugtalanító hírek érkeztek Brüsszelből” – kezdte friss Facebook-videóját Orbán Balázs, amelyben bejelentette:
„mint a Mathias Corvinus Collegium kuratórium elnöke, levelet írok a belga miniszterelnöknek, szeretném felkérni arra, hogy tegye a dolgát, biztosítsa a szólás szabadságát Belgiumban és Brüsszelben, Európa fővárosában.”
S mivel kapcsolatban? Szélső baloldali, antifasiszta szervezetek mögé bújva, de megpróbálják ellehetetleníteni a Mathias Corvinus Collegium szakmai konferenciáját. Szabad, nyitott, vitára inspiráló beszélgetéseit.
Ezt is ajánljuk a témában
„Úgy viselkedtek, mint azok a nihilista gengszterek, akik az 1930-as években segítették a fasizmus terjedését Európában” – reagált a támadásra a szervezet.
Megjegyezte Orbán Balázs, „miközben arról papolnak, hogy Magyarországon gond van a demokráciával, közben a legelemibb szabadságjogokat sem képesek biztosítani? Hogyan van ez, kedves miniszterelnök úr? Ezekre várjuk a válaszokat.”
Orbán Balázs, Bart De Wever belga miniszterelnöknek küldött levelének magyar fordítását teljes terjedelmében közöljük:
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A Mathias Corvinus Collegium – Közép-Európa egyik legnagyobb tehetséggondozó intézménye – kuratóriumi elnökeként mély aggodalmamat szeretném kifejezni a MCC Brussels által szervezett tudományos konferencia megfélemlítésére irányuló közelmúltbeli törekvések kapcsán.
Szélsőbaloldali aktivisták fenyegetésekkel és rongálásokkal vették célba az eredeti helyszínt, aminek következtében a szervezőknek az utolsó pillanatban kellett áthelyezniük a rendezvényt. Ezek a módszerek nyugtalanító emlékeztetők arra a politikai kényszerre, amelyet Magyarországon a kommunizmus idején is megtapasztaltunk.
Sajnálatos módon ez az eset nem egyedülálló. Hasonló nyomásgyakorlás történt a tavalyi National Conservatism Conference alkalmával is, amikor megválasztott tisztségviselőket és tudósokat ellenséges fellépés fogadott azzal a céllal, hogy elnémítsák a konzervatív, eltérő véleményeket. Akkor a kerületi polgármester közigazgatási határozattal tiltotta be a konferenciát „közbiztonsági” indokra hivatkozva – ezt a döntést végül Belgium legfelső közigazgatási bírósága sürgősségi eljárás keretében, éjszakai ítélethozatallal megsemmisítette.
Alexander De Croo volt miniszterelnök, valamint más európai vezetők joggal ítélték el a rendezvény ellehetetlenítésére tett kísérletet, és megerősítették a szólásszabadság fontosságát. A legutóbbi fejlemények azonban arra utalnak, hogy Brüsszelben a helyzet tovább romlik. Rendkívül aggasztó, hogy ismét rendkívüli intézkedésekre volt szükség ahhoz, hogy egy törvényes és békés tudományos esemény megvalósulhasson.
Mindkét esetben azok, akik a demokrácia és az emberi jogok védelmére hivatkoznak, valójában a nyílt vita elfojtásán dolgoztak. Ezek a lépések a véleménynyilvánítás szabadságának szelektív alkalmazása felé mutató riasztó tendenciát tükrözik.
Európa demokratikus hagyománya – amely a pluralizmuson, a szellemi nyitottságon és a civil párbeszéden alapul – megköveteli minden vélemény védelmét. Amikor a megszólalás szabadságát ideológiai megfeleléshez kötik, az a szó valódi értelmében megszűnik szabadság lenni.
A Mathias Corvinus Collegium elkötelezett a nyílt párbeszéd mellett – még azokkal is, akikkel mélyen nem értünk egyet. Ez az elkötelezettség az egyetemi élet és a demokratikus társadalom alapját képezi. Joggal várható el ugyanez az elvárás mindazoktól Európában, akik e értékek védelmére esküdtek fel. Tartozunk a jövő generációinak azzal, hogy megőrizzük a szellemi integritást, és bátran kiálljunk azon elvek mellett, amelyeket tanítunk.
Az eltörléskultúra betörése Brüsszelbe – az Európai Unió szimbolikus és politikai központjába – minden szabadságszerető ember számára aggodalomra ad okot.
Miniszterelnök Úr, arra kérem, hogy határozottan és elvi alapon álljon ki a szólásszabadság és a békés gyülekezés joga mellett. Ezek nem csupán közpolitikai kérdések, hanem a demokratikus integritás és a felelős vezetés alapvető értékei.
A szabadság a legértékesebb kincsünk – éppen ezért nem engedhetünk a megfélemlítésnek.
Tisztelettel:
Orbán Balázs
A Mathias Corvinus Collegium kuratóriumi elnöke
Nyitókép: A belga miniszterelnök Kijevben
Fotó: Genya SAVILOV / AFP