Vlagyimir Putyin tudja, kire támaszkodhat, elárulta a titkos receptet

Az orosz elnök bízik benne, hogy Oroszország és Európa viszonya a jövőben újjáépülhet.

Vietnam döntése, hogy F–16-os Sólyom harci repülőgépeket vásárol az Egyesült Államoktól, drámai fordulatot jelenthet Hanoi stratégiai orientációjában.
Vietnam történelmi jelentőségű döntést hozott, hiszen legalább 24 darab F–16-os „Sólyom” harci repülőgépet vásárol az Egyesült Államoktól. A lépés, amelyet az amerikai 19FortyFive védelmi hírportál iparági forrásokra és egy volt amerikai tisztségviselőre hivatkozva közölt, komoly geopolitikai fordulatot jelenthet Hanoi számára, és akár Oroszországgal való több évtizedes védelmi partnerségének végét is jelentheti – írta meg az Index.
A portál arról számolt be, hogy Vietnam és Washington már meg is kötötte az előzetes megállapodást a Lockheed Martinnal a gépek beszerzéséről.
Hosszú tárgyalások után Vietnam most az F–16-os vadászgépek legújabb vásárlójává válik”
– írta a hírportál, hozzátéve, hogy bár hivatalos számokat nem közöltek, a vásárlás legalább 24 gépre terjedhet ki.
A jelentés szerint a beszerzés volumene még nagyobb lehet, ha Vietnam más katonai rendszereket is beszerez az Egyesült Államoktól. „Ha az F–16-osokat más platformokkal kombinálják, amelyeket Vietnam az Egyesült Államoktól szeretne beszerezni, az összességében a két ország között valaha kötött legnagyobb védelmi megállapodás lehet” – áll a jelentésben. Az információk nem sokkal azután kerültek nyilvánosságra, hogy az amerikai Külügyminisztérium jóváhagyott egy 20 darab F–16-ost tartalmazó fegyvereladást a Fülöp-szigetek számára.
Ian Storey, a szingapúri ISEAS – Yusof Ishak Intézet vezető kutatója szerint amennyiben a tranzakció megvalósul, Vietnam közelebb kerülhet ahhoz, hogy az Egyesült Államok „legjelentősebb védelmi partnere” legyen. Véleménye szerint ez gyakorlatilag Oroszország és Vietnam között fennálló, 70 éves katonai együttműködés végét is jelentheti. Hangsúlyozta, hogy bár Moszkva évtizedeken át vezető szerepet töltött be Hanoi védelmi politikájában, az utóbbi időben ez a szerep fokozatosan háttérbe szorult.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet adatai szerint Oroszország 2022-ig Vietnam legnagyobb fegyverszállítója volt. Az elmúlt húsz évben a délkelet-ázsiai ország katonai importjának mintegy 80 százalékát Moszkva biztosította. Hanoi azonban már akkor is azon dolgozott, hogy mérsékelje az orosz fegyverrendszerektől való függőségét.
Nyitókép: Aamir QURESHI / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök bízik benne, hogy Oroszország és Európa viszonya a jövőben újjáépülhet.
***