Évtizedeken át hűséges fegyverbarátot veszíthet most el Putyin: felbukkan az ősi ellenfél

2025. május 01. 07:29

Vietnam döntése, hogy F–16-os Sólyom harci repülőgépeket vásárol az Egyesült Államoktól, drámai fordulatot jelenthet Hanoi stratégiai orientációjában.

2025. május 01. 07:29
null

Vietnam történelmi jelentőségű döntést hozott, hiszen legalább 24 darab F–16-os „Sólyom” harci repülőgépet vásárol az Egyesült Államoktól. A lépés, amelyet az amerikai 19FortyFive védelmi hírportál iparági forrásokra és egy volt amerikai tisztségviselőre hivatkozva közölt, komoly geopolitikai fordulatot jelenthet Hanoi számára, és akár Oroszországgal való több évtizedes védelmi partnerségének végét is jelentheti – írta meg az Index.

A portál arról számolt be, hogy Vietnam és Washington már meg is kötötte az előzetes megállapodást a Lockheed Martinnal a gépek beszerzéséről.

Hosszú tárgyalások után Vietnam most az F–16-os vadászgépek legújabb vásárlójává válik”

– írta a hírportál, hozzátéve, hogy bár hivatalos számokat nem közöltek, a vásárlás legalább 24 gépre terjedhet ki.

A jelentés szerint a beszerzés volumene még nagyobb lehet, ha Vietnam más katonai rendszereket is beszerez az Egyesült Államoktól. „Ha az F–16-osokat más platformokkal kombinálják, amelyeket Vietnam az Egyesült Államoktól szeretne beszerezni, az összességében a két ország között valaha kötött legnagyobb védelmi megállapodás lehet” – áll a jelentésben. Az információk nem sokkal azután kerültek nyilvánosságra, hogy az amerikai Külügyminisztérium jóváhagyott egy 20 darab F–16-ost tartalmazó fegyvereladást a Fülöp-szigetek számára.

Ian Storey, a szingapúri ISEAS – Yusof Ishak Intézet vezető kutatója szerint amennyiben a tranzakció megvalósul, Vietnam közelebb kerülhet ahhoz, hogy az Egyesült Államok „legjelentősebb védelmi partnere” legyen. Véleménye szerint ez gyakorlatilag Oroszország és Vietnam között fennálló, 70 éves katonai együttműködés végét is jelentheti. Hangsúlyozta, hogy bár Moszkva évtizedeken át vezető szerepet töltött be Hanoi védelmi politikájában, az utóbbi időben ez a szerep fokozatosan háttérbe szorult.

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet adatai szerint Oroszország 2022-ig Vietnam legnagyobb fegyverszállítója volt. Az elmúlt húsz évben a délkelet-ázsiai ország katonai importjának mintegy 80 százalékát Moszkva biztosította. Hanoi azonban már akkor is azon dolgozott, hogy mérsékelje az orosz fegyverrendszerektől való függőségét.

Nyitókép: Aamir QURESHI / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
canadian-deplorable
2025. május 01. 15:52
Vietnamban anno a szovjet kommunizmus és a nyugati kapitalizmus harca folyt. A kommunisták győztek. Számomra ez nem éppen öröm. Azt gyanítom, hogy az itt vitázók túlnyomó többsége soha nem élt a Kádár rendszerben, nem érezte a bőrén a hideg háborút, nem kellett nap mint nap hallgassa az egyoldalú sajtó ordas hazugságait. Elfelejtődött a kommunizmus. Pedig azt nagyon jól érti a normális magyar ifjúság is, hogy az EU az új Szovjetúnió, tehát azt az eszmét követi, amitől most Vietnám próbál eltávolodni. Kína az új kommunista szuperhatalom. Egy párt rendszere van, kizárólag a kommunista párt kormányozhat, a társadalmi hitel rendszere pedig orwelli rémálom. Örülök neki, hogy Vietnam Amerikával barátkozik. Jól teszik.
Treeoflife
2025. május 01. 11:27
Nem kell csodálkozni, mi is "beszálltunk" az EU halálos vonatába - Trianon megtörténte ellenére. Az emlékezet idővel halványul, de a tettek nem véletlenül történnek, a történelem ismétli önmagát. Ezt nagyon át kellene gondolnunk, addig, amíg lehet.
csapláros
2025. május 01. 10:50
Elhamarkodott döntés. Az oroszok folyamatosan építik be a legfrissebb háborús tapasztalatokat a fegyverzeteikbe (elektronika, összhaderőnemi irányítási technika, űrhadviselései technológia, lassan a 6. generációs harci repülőgépek, stb.). A vietnamiaknak ebbe kellett volna beszállni barter alapon, segítve az oroszokat azok szűkülő lehetőségei és az őket sújtó szankciók miatt is, miközben Japán, Kína, valamint a háborús tapasztalatokat ugyancsak közvetlenül hasznosító brit-német, és az brit-olasz közös fejlesztések is hasítanak az amcsik mellett. A vietnamiak a döntésükkel a gépkocsiról visszaültek a kerékpárra...
jandor
2025. május 01. 10:11
Az oroszok 30 évvel ezelőtt elárulták, feláldoztá Vietnamot. Csoda, hogy ilyen sokáig tartott a vietek részéről az elfordulás. Mindenesetre az orosz sakk és kínai go hibája, hogy a vietek az ősellenséggel állnak össze.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!