Elavult szovjet űrszonda zuhanhat a Földre a jövő héten

2025. május 02. 18:31

Egy 1970-es évekből származó, 500 kilogrammos szovjet űreszköz várhatóan irányítás nélkül csapódik vissza a Földre május közepén.

2025. május 02. 18:31
null

Egy évtizedekkel ezelőtt útnak indított szovjet űrszonda, a Kosmos 482 a jövő héten zuhanhat vissza a Földre, méghozzá teljesen irányítás nélkül – figyelmeztetnek űrszemétre specializálódott szakértők. Az 500 kilogrammos szerkezetet eredetileg a Vénusz felszínére szánták, ám egy rakétahiba miatt soha nem hagyta el a Föld körüli pályát – írta meg a Guardian.

A visszatérés pontos helyét még nem lehet meghatározni, ahogy azt sem, hogy mennyi marad meg az eszközből a légkörbe való belépés után

– mondták a törmeléket nyomkövető kutatók. 

A holland tudós, Marco Langbroek előrejelzése szerint az eszköz május 10. körül léphet vissza a Föld légkörébe, és ha egyben marad, akár 150 mérföld/órás (242 km/h) sebességgel csapódhat be. „Bár nem kockázatmentes, nem kell túlzottan aggódnunk” – írta Langbroek egy e-mailben. 

A szakértő szerint az objektum viszonylag kicsi, és még ha nem is esik szét, „a kockázat hasonló egy véletlenszerű meteorit becsapódásához, amelyekből évente több is előfordul. Nagyobb eséllyel üt meg minket a villám életünk során”. Hozzátette: „De teljesen kizárni nem lehet.”

A Kosmos 482-t a Szovjetunió 1972-ben bocsátotta fel, a Vénusz felfedezésére irányuló küldetéssorozat részeként. Azonban az űreszköz a fellövés után rögtön Föld körüli pályán rekedt, és sosem jutott el a céljához. A szonda nagy része még az 1980-as évek elején megsemmisült, de a kutatók szerint a leszállókapszula – egy körülbelül 1 méter átmérőjű, gömb alakú egység – azóta is Föld körüli pályán kering, és lassan, de folyamatosan csökken a magassága.

Langbroek szerint a közel 500 kilogrammos eszköz könnyen túlélheti a visszatérést, mivel eredetileg úgy tervezték, hogy áthatoljon a Vénusz sűrű, szén-dioxidban gazdag légkörén. Ugyanakkor kétséges, hogy az ejtőernyő rendszer működőképes lenne ennyi év után, ahogyan a hőpajzs állapota is bizonytalan.

Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársa szerint az lenne a legjobb, ha a hőpajzs meghibásodna, mert így az eszköz elégne a légkörben. 

„De ha a hőpajzs működik, akkor egy féltonnás fémtárgy zuhan le az égből” 

– írta e-mailben.

A visszatérés várhatóan 51,7 fok északi és déli szélesség között történhet – ez a London és az Alberta tartománybeli Edmonton közötti sávot jelenti az északi féltekén, egészen a dél-amerikai Horn-fokig terjedően. Mivel azonban bolygónk nagy része víz, Langbroek szerint „jó eséllyel valamilyen óceánban fog kikötni”. Nem ez az első eset, hogy irányítatlanul tér vissza egy űreszköz: 2022-ben egy kínai rakétafokozat, 2018-ban pedig a Tiangong-1 űrállomás zuhant vissza hasonló módon, utóbbi a Csendes-óceán déli részén ért földet.

Nyitókép: NASA Facebook-oldala. Illusztráció.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. május 02. 22:12
A kicsi esély nem sokat számít. Történt már olyan légi katasztrófa, amire az esély a szakértők szerint egy a milliárdhoz volt, ezért nem is készültek fel rá, a pilóták nem voltak kiképezve ilyen esetre, amit meg maguktól tettek azzal csak rontottak a helyzeten.
Akitlosz
2025. május 02. 22:09
Miért ne működne a hőpajzs? Ha eredetileg jó volt, akkor mitől ment volna tönkre a világűrben? És ha a Vénuszra tervezték, akkor ez a szonda le fog érni a Földre is, a Föld légköre piskóta a Vénuszéhoz képest.
nempolitizalok-0
2025. május 02. 21:45
Tényleg tiszta véletlenül zuhan Kievre. Brüsszel is OK.
salmonella
2025. május 02. 21:31
Az ejrópai bizottság székháza jó célpont lenne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!