Bekeményítettek az izraeliek: a damaszkuszi palota közelében csaptak le

A szíriai hatóságok egyelőre nem kommentálták az esetet.

A szemek lekerülnek Ukrajnáról, Trump saját érdekei szerint rendezi át a régiót, és lehet, hogy ebből még valami jó is származik.
Donald Trump amerikai elnök a napokban találkozott Ahmed al-Sharaa szíriai elnökkel Szaúd-Arábiában, ami az első ilyen szintű találkozó volt az Egyesült Államok és Szíria között közel negyedszázad után – írta minderről a CNN. Al-Sharaa, aki korábban ismert dzsihadista vezető volt, 2024 decemberében vette át a hatalmat Szíriában, miután megdöntötte Bashar al-Assad rezsimjét. A találkozót megelőzően Trump bejelentette, hogy feloldja a Szíriára vonatkozó, évtizedek óta érvényben lévő amerikai szankciókat, amelyek súlyosan megterhelték az ország gazdaságát.
A szankciók feloldása várhatóan megnyitja az utat a Perzsa-öböl menti országok, például Szaúd-Arábia és Törökország számára, hogy beruházásokat eszközöljenek Szíriában, és növeljék befolyásukat a térségben. Trump a találkozón javasolta al-Sharaa számára, hogy normalizálja a kapcsolatokat Izraellel, utasítsa ki a külföldi és palesztin terroristákat, valamint működjön együtt az Egyesült Államokkal az ISIS újjáéledésének megakadályozásában.
Szíriában sokan üdvözölték a szankciók feloldását, Amerika szövetségesei között ugyanakkor aggodalmak is felmerültek a kisebbségek jövőjét illetően, tekintettel al-Sharaa dzsihadista múltjára és az új rezsim legitimitására.
Ezt is ajánljuk a témában
A szíriai hatóságok egyelőre nem kommentálták az esetet.
A felől nem lehet vita, hogy ez jelentős esemény a Közel-Keleten. Amikor al-Sharaa először bevonult Damaszkuszba, még tízmillió dolláros vérdíj volt a fején, amelyet az Egyesült Államok tűzött ki, mivel korábban ismert dzsihadista vezető volt.
Az USA gyorsan jelezte 2024 decemberében, hogy visszavonja a vérdíjat. Az azonban még kérdéses volt, vajon Washington hajlandó-e gyorsan diplomáciai kapcsolatokat kiépíteni – kezdi elemzését a Jerusalem Post.
Az európai országok megelőzték az Egyesült Államokat: Sharaa előbb Franciaországba látogatott, és csak ezután találkozott az amerikai elnökkel. A Trump-találkozó pedig több szinten is szimbolikus. Ez az esemény lezárja George W. Bush amerikai elnök „Globális háború a terrorizmus ellen”-nevű korszakát. Ez a háború a 2001. szeptember 11-i támadások után indult, és amerikai csapatok bevonulását eredményezte Afganisztánba és Irakba.
A Trump–Sharaa találkozó annak a szimbóluma, hogy az Egyesült Államok újra visszatér a térségbe – de más szerepben.
Ez azt jelenti, hogy Szíria újra egységes állammá válik, nem pedig darabokra szakad. De a fotó azt is jelzi, hogy Trump a Közel-Keletre összpontosít. Elnöksége mindkét ciklusában első külföldi útja Szaúd-Arábiába vezetett. Sok más amerikai elnök inkább a hagyományos szövetségeseket – például az Egyesült Királyságot vagy Kanadát – választotta volna. Ma az Egyesült Államok a Közel-Keletre és Ázsiára koncentrál.
Ezt is ajánljuk a témában
Miért szüntette meg Trump a Szíria elleni szankciókat? Az Atlantic Council által megkérdezetett szakértők válaszoltak!
Eközben az egész világ egyre jobban fókuszál Ázsiára, a szemek lekerülnek Ukrajnáról.
Mint Seth Franztmann felhívja a figyelmet, nemrég a kínai katonai technológia segítette Pakisztánt India ellen. Pakisztán korábban brit gyarmat volt, és szorosan kötődött a Nyugathoz, ma viszont Kínával működik együtt. Irán szintén együttműködik Kínával. A Közel-Kelet országai sorra csatlakozni próbálnak olyan gazdasági csoportosulásokhoz, mint a BRICS. Ezt Amerika nyilván nem akarja hagyni. De nem is kezd neokon “nemzetépítésbe”, hagyja, hogy Szíria maga határozza meg a saját jövővét. Bizonyos fontos kérdésekben Amerika irányt ad, de elmúltak azok az idők, hogy az amerikai adófizetők LMBTQ-érzékenyítést finanszíroznak az adódollárjaikból Kabulban. Trump szaúd-arábiai látogatása tehát a globális világrend átalakulásának része.
Eközben friss hír, hogy az izraeli és szíriai tisztviselők titkos tárgyalásokat folytatnak arról, hogy Szíria csatlakozzon az Ábrahám-megállapodásokhoz, amelyek célja a kapcsolatok normalizálása Izrael és több arab ország között. A megbeszélésekre nemrég Azerbajdzsánban került sor, izraeli, szíriai és török katonai vezetők részvételével. Sajtóhírek szerint az új szíriai elnök nyitottságot mutatott a kapcsolatok rendezésére Izraellel.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnök szerdán találkozott a szíriai elnökkel, akitől Izrael állam elismerését kérte.
Izrael részéről a tárgyalások célja a déli határok biztonságának megerősítése, különösen a drúz közösségek védelme érdekében. Az izraeli vezetés korábban aggodalmát fejezte ki a szíriai rezsim iszlamista háttere miatt, de a jelenlegi tárgyalások a kapcsolatok javításának lehetőségét kínálják.
Ha ennyi jó származik Trump tárgyalásaiból, akkor már talán volt értelme – persze kérdéses, hogy meg lehet-e bízni egy dzsihadistában csak azért, mert öltönyt húzott. Ezt majd a jövő dönti el.
Nyitókép: SANA / AFP