Zelenszkijt csúnyán felkérdezték Ukrajnában: válaszokat vár a parlament

2025. április 23. 21:04

Az ellenzék magyarázatot követel a béketárgyalásokról és az ásványkincs-megállapodásról.

2025. április 23. 21:04
null

Az ukrán ellenzék felszólította Volodimir Zelenszkij elnököt, hogy jelenjen meg a parlamentben, és részletesen ismertesse, mi történik a béketárgyalások és az Egyesült Államokkal kötendő ásványkincs-megállapodás ügyében. Az ellenzéki képviselők, különösen a Petro Porosenko vezette Európai Szolidaritás frakció szerint az elnök és a tárgyalódelegáció nem kommunikál megfelelően a törvényhozással, és lényegi részleteket hallgatnak el – olvasható a Politicón

A béketárgyalásokban Kijev most már aktívabb szereplő, de Washington és Moszkva erős nyomást gyakorol Ukrajnára, hogy súlyos engedményeket tegyen területei és ásványkincsei ügyében. Az amerikai alelnök, JD Vance kijelentette: ha Ukrajna nem hajlandó elfogadni a jelenlegi frontvonalak befagyasztását és területi veszteségeket, az Egyesült Államok kilép a közvetítői szerepből. Az amerikai javaslat emellett nem nyújt biztonsági garanciákat Ukrajnának, és elismerné a 2014-ben illegálisan annektált Krím félszigetet Oroszország részeként, valamint engedné Moszkvának a zaporizzsjai atomerőmű üzemeltetését is.

Ez az ajánlat sokkolta az ukrán politikusokat. „Ukrajna tárgyalni hajlandó, de megadni magát nem” – közölte Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes. Hangsúlyozta: „Nem lesz olyan megállapodás, amely erősebb alapokat teremt Oroszország újjászerveződéséhez. A Krím megszállását soha nem fogjuk elismerni, és ha nem kapunk NATO-tagságot, kötelező érvényű biztonsági garanciákat követelünk.

Ezt is ajánljuk a témában

Az ellenzék követeli Zelenszkij parlamenti megjelenését, ahol a tárgyalási folyamat részleteit és Ukrajna béketervét kellene ismertetnie.

Iryna Gerascsenko, az Európai Szolidaritás képviselője szerint az ukránoknak nem az amerikai külügyminisztertől vagy nemzetközi sajtóból kellene értesülniük saját országuk jövőjéről. Szerinte a Trump-kormány is kezdi belátni, hogy Moszkvával nem lehet gyors megállapodást kötni: „A béke nem jön el 24 óra vagy 100 nap alatt.

Gerascsenko arra is rákérdezett, hogy az ásványkincs-egyezmény — amely az Egyesült Államok számára biztosítana hozzáférést Ukrajna stratégiai nyersanyagaihoz — továbbra is része-e a béketervnek, és miként szolgálná ez a biztonságot. Bírálta az elnöki hivatal diplomáciai kudarcait és a parlamenttel való kommunikáció hiányát.

Zelenszkij közölte: előbb teljes tűzszünetet szeretne elérni, csak azt követően kerülhet sor béketárgyalásokra. Az ásványkincsekről jelenleg csupán egy szándéknyilatkozat létezik, a konkrét szerződés jogászok közreműködésével még készül. Az elnök hivatalosan még nem reagált az ellenzék követelésére, mivel Londonban folytat diplomáciai egyeztetéseket az amerikai különmegbízottal, Keith Kelloggal, majd Dél-Afrikába, Olaszországba, Spanyolországba és Lengyelországba is ellátogat a következő napokban. Lehetséges, hogy Olaszországban, Ferenc pápa temetési szertartásának keretében, személyesen is találkozik Donald Trumppal.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Tetiana DZHAFAROVA / AFP

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gullwing
2025. április 24. 00:53
Már eladták a földet anno, most ami a föld alatt van.... Ukrajna egy virtuális ország.
Palmoilfree
2025. április 23. 22:59
Kiegyezek veled döntetlenben.
FreedomE3
2025. április 23. 22:48
Hej, szép öcsém, nem fogsz te az összerabolt lóvéból elkölteni semmit, mert a sajátjaid nyuznak meg elevenen. Nem mintha mást érdemelnel!
Kanmacska
2025. április 23. 22:21
Ezek az ukránok még mindig azt hiszik, hogy ők dirigálnak az egész világnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!