Pressman? Vagy mégsem? Utánajártunk, ki is írta azt a bizonyos amerikai jelentést

2025. április 09. 13:03

Szijjártó Péter Pressman kezét látja a jelentésen – nem alaptalanul.

2025. április 09. 13:03

Az amerikai kormány március végén tette közzé annak az éves jelentésnek a 2025-ös kiadását, amelyben azt ismertetik milyen gazdasági gyakorlatok korlátozzák a kereskedelmet egyes országokkal. Magyarországgal kapcsolatban a jelentés említi a korrupciót, mint akadályt. A jelentéssel kapcsolatban Szijjártó Péter külügyminiszter elmondta a Bloombergnek adott interjúban: „a jelentést még tavaly írták meg, mert az észrevételek határideje októberben lejárt, tehát még a Biden-kormányzat alatt.”

Azt is hozzátette, hogy „ez a jelentés az amerikai nagykövetségek által szolgáltatott érdemi információk alapján készült. Ez benne is van a jelentésben. És tudjuk, hogy a Biden-adminisztráció alatti korábbi amerikai nagykövet olyan ember volt, aki nagyon ellenségesen viszonyult hozzánk.”

A Telex kérdést küldött ezzel kapcsolatban a Fehér Háznak, amelynek helyettes szóvivője nem adott érdemi választ a kérdésre: „Nincs mit hozzátennünk a kormányzat által összeállított vám- és nem vámjellegű akadályok listájához, amelyet hazánk legkiválóbb közgazdászai készítettek annak érdekében, hogy kereskedelempolitikánk Amerika érdekeit szolgálja” –  írta Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes szóvivője a Telexnek. 

De mi van a dokumentumban? 

A jelentést megvizsgálva kiderül: valóban többször említik, hogy a nagykövetségektől kértek információkat. 

Az NTE jelentés harmadik oldalán például ezt írják: 

„A jelentés elkészítése során jelentős mennyiségű információt kértünk be az amerikai nagykövetségektől”.

Egy másik szakaszban a jelentés kilencedik oldalán pedig a következő szerepel: „Az NTE jelentése a USTR, az Egyesült Államok Kereskedelmi és Mezőgazdasági Minisztériuma, valamint más amerikai kormányzati szervek, továbbá az Egyesült Államok nagykövetségei által összegyűjtött információkon alapul, amelyek kiegészültek a Szövetségi Nyilvántartásban közzétett felhívásra adott válaszokból származó, valamint a kereskedelmi tanácsadó bizottságok által szolgáltatott információkkal.”

Nem magában a dokumentumban, hanem annak sajtónyilatkozatában is megerősítik, hogy a jelentésben részt vettek a nagykövetségek: „Az NTE elkészítése során a USTR szorosan együttműködik más kormányzati ügynökségekkel és az amerikai nagykövetségekkel, valamint egy Szövetségi Nyilvántartásban megjelent felhíváson keresztül is kikéri a nyilvánosság véleményét.”

Ezt is ajánljuk a témában

Fotó: David Pressman X-oldala

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hill
2025. április 10. 11:16
Fasztszopó buzeráns gull
monybbsc
2025. április 09. 19:12 Szerkesztve
Nos, úgy tűnik, hogy a Trump-kormányzat még mindig jobban hisz a demokrata éra nagyköveteinek, mint a "baráti" magyar kormánynak. Ezen érdemes lenne eltűnődnie Szijjártó úrnak is.
Tarhonya
2025. április 09. 17:24
Phejj! A sz.rosf.szú ..rvannyát neki! Blaaaahhhh!
Dixtroy
2025. április 09. 16:08
Fura dolog ez, ha az oroszok építenek valamit, nem keverik bele a politikát, se a kínaiak bár az üzletben szigorúan korrektek, a német autógyárak érdekes tészta, mert ugyan a kormányuknak be sem áll a pofája, de ők kussolnak. Namost ha az amcsik akarnak itt valamit, annak mindig valami politikai aspektusa is adódik, mondhatnánk ez maga a korrupció, de inkább használjuk az eufemizmust: lobbi. És ezek után ki ugat korrupcióról, na ki?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!