Üzent a miniszter az állattartóknak: be kell tartani minden járványvédelmi előírást

Nagy István hangsúlyozta, most a vírus terjedésének a megelőzése a legfontosabb; változatlanul szigorú előírások és intézkedések vannak érvényben.

Kanyaró, agyhártyagyulladás, sárgaláz – ismerős? Az ENSZ-szervezetek súlyos figyelmeztetést adtak ki.
A WHO, az UNICEF és a Gavi vakcina szövetség szerdán figyelmeztetett, hogy világszerte megnövekedett a vakcinával megelőzhető betegségek, például a kanyaró, az agyhártyagyulladás és a sárgaláz eseteinek száma – írja a DW.
A közös nyilatkozatot a világszerte április 24-30. között megrendezett Világ Immunizációs Hét kezdetén tették közzé.
„Az oltások az elmúlt öt évtizedben több mint 150 millió életet mentettek meg. A globális egészségügyi finanszírozás csökkentése veszélybe sodorta ezeket a nehezen elért eredményeket”
– mondta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO vezetője.
A nyilatkozat szerint a kanyaró veszélyes visszatérés előtt áll, az esetek száma egy év alatt 20%-kal emelkedett, és 2023-ra eléri a 10,3 milliót. Ez a növekedő tendencia valószínűleg 2024-ben és 2025-ben is folytatódik.
Az elmúlt évben 138 országban regisztráltak kanyaró eseteket, 61 ország pedig járványt jelentett. Ez a legmagasabb szám 2019 óta.
2025 első három hónapjában 22 afrikai országban több mint 5500 agyhártyagyulladásos esetet és körülbelül 300 halálesetet jelentettek. 2024-ben 24 országban 26 ezer esetet és csaknem 1400 halálesetet jelentettek.
A nyilatkozat szerint 2024-ben Afrikában nőtt az agyhártyagyulladás és a sárgaláz eseteinek száma.
Az elmúlt évtizedben tapasztalt csökkenés után tavaly 12 országban 124 sárgaláz esetet jelentettek. A pandémiát követő felzárkózási erőfeszítések ellenére nőtt azoknak a gyermekeknek a száma is, akik nem kapták meg a rutin oltásokat. 2023-ban körülbelül 14,5 millió gyermek nem kapott meg az összes rutin oltást.
A Gavi legalább 9 milliárd dollár (7,9 milliárd euró) finanszírozást kért a június 25-i támogatási csúcstalálkozó előtt, „hogy 2026 és 2030 között 500 millió gyermeket védjen meg, és legalább 8 millió életet mentsen meg”.
Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése óta drasztikusan csökkentette a különböző ügynökségeknek nyújtott humanitárius segélyeket.
Nyitókép: Unsplash
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy István hangsúlyozta, most a vírus terjedésének a megelőzése a legfontosabb; változatlanul szigorú előírások és intézkedések vannak érvényben.