Csernobil 39 évvel később: A halálos robbanás, amely örökre megváltoztatta a világot (VIDEÓ)

2025. április 26. 17:44

Sugárzó romok, elhagyott városok és gyógyíthatatlan sebek: lassan négy évtizede is velünk él a katasztrófa emléke.

2025. április 26. 17:44
null

Április 26-án a világ ismét megáll egy pillanatra, hogy emlékezzen a csernobili katasztrófára, amely 1986-ban örökre megváltoztatta az emberiség történelmét. 

Egyetlen robbanás az atomerőmű 4-es reaktorában radioaktív felhővel borította be a Szovjetunió jelentős részét, és több mint 8,4 millió embert tett ki halálos sugárzásnak Fehéroroszországban, Ukrajnában és Oroszországban. 

Bár évtizedek teltek el, a baleset hosszú árnyéka ma is rávetül az emberi egészségre és a környezetre.

Ezt is ajánljuk a témában

Az ENSZ 2016-ban hivatalosan is április 26-át jelölte ki a csernobili katasztrófa nemzetközi emléknapjának, elismerve, hogy a sugárzás pusztító hatásai még mindig érezhetők. 

Azóta több száz nemzetközi projekt indult a helyreállítás érdekében: 

2019-re befejezték az új, gigantikus védőburkolatot a sérült reaktor fölé, amelyhez több mint 2,2 milliárd eurót gyűjtöttek össze világszerte. 

A tragédia emlékét a világ továbbra is életben tartja, hiszen a sugárzás következtében kialakult több ezer pajzsmirigyrákos eset, az elnéptelenedett városok és az elzárt zóna némán tanúskodik a múlt hibáiról.

Az elmúlt évek eseményei, például az orosz katonai műveletek során okozott sugárzás-emelkedés és a 2025 februárjában történt dróntámadás, emlékeztetnek: Csernobil sebei még nem gyógyultak be. 

A világ egyik legsúlyosabb technológiai tragédiája ma is velünk él – egy örök mementóként a felelőtlenség és a tudományos kockázatvállalás következményeiről.

 

Nyitókép: Helmut Fohringer / AFP

Egy korabeli felvételt itt nézhet meg a helyszínről:

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. április 26. 20:20 Szerkesztve
Soha nem bocsátom meg az MSZMP -n K, hogy eltitkolták és május elsején kihajtották az országot felvonulni!
kekszalagosautistamarki-szorostalpramagyarok
2025. április 26. 19:22
"Na, ehhez képest azért nem sokan haltak meg a "halálos sugárzástól". Európában a rákos megbetegedések számának emelkedése nem volt kimutatható" Kimutatható volt, csak nem a rádioaktív kihullással, hanem sokkal inkább a gazdasági összeomlással összefüggésben.
gilou-berger-au-clavier-le-bobo-ougandais
2025. április 26. 18:37
Atomerőművekre szükség van, csak az nem orosz KGB pórázán. Íme a példa, hogy miért.
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. április 26. 18:10
"Egyetlen robbanás az atomerőmű 4-es reaktorában radioaktív felhővel borította be a Szovjetunió jelentős részét, és több mint 8,4 millió embert tett ki halálos sugárzásnak Fehéroroszországban, Ukrajnában és Oroszországban. " Na, ehhez képest azért nem sokan haltak meg a "halálos sugárzástól". Európában a rákos megbetegedések számának emelkedése nem volt kimutatható, a halottak szinte kizárólag azok közül kerültek ki, akik a közvetlen mentési munkálatokban résztvettek. Ezzel összevetésben is elmondható, hogy a nukleáris energiatermeléssel összefüggésbe hozható halálozások és a megtermelt energiamennyiség aránya nagyjából a legjobb az összes többi energiatermelési módozat között.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!