Az Amnesty International ámokfutása: emberi jogi harc helyett Izrael-ellenes aktivizmus

2025. április 15. 07:33

Mi a közös az iszlamistákban, a szélsőbaloldaliakban, és a progresszív emberi jogi szervezetekben? Az, hogy mind a három Izrael-ellenes.

2025. április 15. 07:33
null
Hajdú Tímea
Hajdú Tímea

Olyan furcsa korban élünk, ahol a magukat emberi jogi szervezeteknek nevező csoportok gyakran semmibe veszik az emberi jogokat, a magukat szocialistáknak nevező poltikusokat milliárdosok pénzelik, és akik azt állítják, hogy a gyűlölet ellen harcolnak, azok uszítanak a leghangosabban. Ebben a fordított világban tulajdonképpen nem is volt annyira meglepő, hogy éppen az Amnesty International volt az, amely azt követelte Magyarországtól, hogy tartóztassa le a Budapestre látogató Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. 

Ez meglehetősen ironikus volt a részükről, hiszen eredetileg azért jöttek létre, hogy a politikai foglyok mellett kampányoljanak, így különösen abszurd, hogy pont ők követelték leghangosabban, hogy Magyarország tartóztassa le Benjamin Netanjahut, aki ellen egy poltikai indítatású letartóztatási parancsot adott ki az ICC. 

„Magyarországnak le kell tartóztatnia őt (mármint Netanjahut), ha az országba utazik, és át kell adnia a bíróságnak. Bármely olyan utazás, amelyet az ICC tagállamába tesz, és amely nem végződik a letartóztatásával, felbátorítaná Izraelt arra, hogy további bűncselekményeket kövessen el a palesztinok ellen a megszállt palesztin területeken” nyilatkozta a látogatás kapcsán Erika Guevara-Rosas, az Amnesty International „globális kutatásért, érdekérvényesítésért és politikáért felelős” vezetője.

Itt azonban még nem volt vége. A szervezet íroszági ágának ügyvezető igazgatója azt is kifogásolta, hogy az izraeli miniszterelnök a Budapestről való távozása után átrepühetett az európai légtér felett. Stephen Bowen a következőt írta

minden országnak kötelessége lenne megtagadni Netanjahu átrepülési engedélyét, hogy ne válhasson „az európai égbolt biztonságos menedékké a nemzetközi igazságszolgáltatás elől menekülők számára”. 

Az Amnesty vezetőinek megjegyzései tulajdonképpen nem meglepőek, hiszen hosszú évek óta rendszeresen célba veszik Izraelt és a szervezet többek között apartheiddel és népirtással vádolta a zsidó államot. Ezek hozzájárultak ahhoz, hogy az utóbbi másfél évben, Izrael történetének legszörnyűbb terrortámadása után, a nemzetközi fórumokon Izrael lett pellengérre állítva, és nem pedig azok, akik megtámadták. 

Ezt is ajánljuk a témában

Aktivista szervezetek

Az elmúlt évtizedekben a nyugati világban az emberijogi szervezetek egy része szép csöndben íratlan szövetséget kötött az iszlamistákkal. Olyan csoportok, amelyek eredetileg nemes céllal lettek megalapítva, váratlanul a zsidó állam démonizálásának leghangosabb szereplői lettek. Ennek egyik oka, hogy a szervezetekhez olyan baloldali aktivisták csatlakoztak, akiknek a világnézetében csak az elnyomó és elnyomott kategóriák léteznek. Ezért Izraelt, „elnyomó, fehér gyarmatosítóként” ábrázolják, a palesztinokat pedig az „elnyomott őslakosokként”. Teszik ezt annak ellenére, hogy a muszlimok voltak a Közel-Kelet első számú gyaramtosítói, és Izrael egy apró pici sziget a Közel-Kelet arab tengerében. 

Az NGO Monitor rendszeresen leleplezi az aktivista non-profit szervezetek visszáságait, és rámutat arra is, hogy a csoportokat sok esetben a „glória-hatás” védelmezi. A „glória-hatás” azt jelenti, hogy ezek a szervezetek „azt állítják, hogy olyan értékeket támogatnak, amelyek általánosan jó dolgok– béke, emberi jogok, igazságosság, együttélés” és éppen ezért „automatikusan hiteles és konstruktív erőknek tekintik őket, amelyek mentesek a vizsgálat és a kritika alól”.  Ez pedig az NGO Monitor szerint védelmet biztosít az „Izrael-ellenes politikai érdekérvényesítő NGO-knak, lehetővé téve számukra, hogy

támadó politikai programjaikat az »emberi jogok« és a »nemzetközi jog« retorikája mögé rejtsék el. ” 

Pontosan ezt teszi az Amnesty International, amely október 7. után azzal vádolta meg Izraelt, hogy „népirtást” követ el a palesztinok ellen. A Tett és Védelem Alapítvány egy cikkben részletesen cáfolta a jelentést. 

Ez már nem az első jelentése volt az Amnesty Internationalnek, amely betámadta a zsidó államot. Két évvel korábban apartheiddel vádolták meg az országot. Hiába mutat rá Izrael, hogy mindkét jelentés elfogult, és jogilag ferdít, a cél egyes szakértők szerint elsősorban a démonizálás. Clifford D. May amerikai újságíró a vádakkal kapcsolatban megjegyezte egy cikkében: 

már maga a vád is egy csapda, azt akarják, hogy Izrael védkezzen és olyanokat nyilatkozzanak a politikusok: „nem követünk el népirtást” és „nem vagyunk apartheid állam” a lényeg, hogy védekező állásba kerüljenek, és ha valaki végigfut a címeken azt mondja: „nem zörög a haraszt...” 

Az NGO Watch az elmúlt évtizedben részletesen elemezte az Amnesty International Izraellel kapcsolatos tevékenységét, és megjegyzik: az Amnesty rendszeresen kampányol az Izrael elleni fegyverembargó mellett, miközben figyelmen kívül hagyja, hogy Iránból és Szíriából tömegesen érkeznek támadó fegyverek és robbanóanyagok Gázába. Arról is írnak, hogy a „pártatlansági” politikáját megsértve az Amnesty számos olyan Izrael-ellenes aktivistát és BDS-kampányt (Izrael elleni bojkottmozgalom) folytató személyt alkalmaz, akiknek jól dokumentált radikális aktivista múltja van. Ennek ellenére a szervezet jelentéseit a nemzetközi média hiteles forrásként osztja meg. Sokkal nagyobb média felhábordásban részesült az, mikor a szervezet azt állította, hogy „az ukrán hadsereg veszélyeztette a civileket”, mint bármelyik Izraellel kapcsolatos vádjuk. 

Mellesleg a szervezet nem csak az izraeli hadsereget emeli egy szintre a terroristákkal: korábban az ISIS elleni koalíciót is egy lapon emlegette az iszlamistákkal. A Tablet magazin arról számolt be 2017-ben, hogy a csoport egyik jelentése erkölcsi egyenlőséget állított fel az Iszlám Állam és az Egyesült Államok vezette, Moszul felszabadításáért harcoló koalíció között. Ahogy Liel Leibovitz izraeli újságíró írta a szervezet számára természetes, hogy erkölcsi egyenlőséget tesz a terroristák és egy nyugati hadsereg között: 

„Az Amnesty Internationalhoz hasonló szervezetek számára az igazi bűnösök soha nem a palesztin terroristák, akik emberi pajzsokat használnak, vagy rakétákat lőnek ki iskolások ellen, hanem mindig az izraeli hadsereg, amely mindent megtesz, hogy megvédje polgárait anélkül, hogy a másik oldalon feleslegesen emberéleteket követelne. Ennek az elítélendő megközelítésnek a szakkifejezése az erkölcsi ekvivalencia.”

A szervezet egyes vezetői soha nem leplezték ellenszenvüket a zsidó állammal szemben. Az Amnesty International USA igazgatója Tom O'Brien 2022-ben egy demokrata csoport ebédjén azt mondta, hogy Izraelnek „nem szabadna zsidó államként léteznie”. Frank Johansson, az Amnesty International korábbi finnországi vezetője pedig „söpredékállamnak” nevezte Izraelt még 2010-ben. Mi sem illusztrálja jobban egy emberi jogi szervezet eltorzultását, mint az, ahogy egyik legfőbb célpontjává nem az autoriter államok vagy a terroristák állnak, hanem Izrael. 

Nyitókép: Mandiner-szerkesztés

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
id. Horváth József
2025. április 15. 18:08 Szerkesztve
Kedves Tímea! Nem olvastam el a cikkedet, mert már az első mondatok ellentmondásain fennakadtam! " ... emberi jogi harc helyett Izrael-ellenes aktivizmus..." ??? Ma az Izrael ellenes kritika az nem emberjogi harc? Te nem illeted kritikával Izraelt a több-tízezer ember erőszakos halála miatt, mert az "aktivizmus" ?, te pedig a cinkos passzívizmus vagy!?? Lelked rajta!
strz-123
2025. április 15. 15:26
0123456789 akármi: szíves figyelmébe ajánlom, ha már ötször felhívja a figyelmem hogy semmit sem tudok a kérdésről, LEGALÁBB KÉPES LENNE EGYETLEN KÉRDÉSBEN FELVILÁGOSÍTANI MIT IS ÍRTAM ROSSZUL? De nem képes erre. Nem csodálom, Izrael témáját egyetlen objektív mérce szerint sem lehet megvédeni és megmagyarázni. Kicsit több erőfeszítést, kis témában való elmélyülést ha kérhetném.
bozso-az-ordog-es-annak-ugyvedje-69
2025. április 15. 13:02
SZEMBENÉZÉS A HOLOKAUSZTTAL – A DIPLOMÁCIA SZEREPE A ZSIDÓK MENTÉSÉBEN 1939-1945, LENGYELORSZÁG PÉLDÁJÁN Időpont: 2025. április 16. 14:00 óra Helyszín: Budapest VII. ker. Síp u. 12. A budapesti Lengyel Intézet, a Lengyel Külügyi Intézet és az Emlékezzünk és Emlékeztessünk Alapítvány (EMEMA) együttműködésében, a Mazsihisz dísztermében. A bemutatásra kerülő hiánypótló tudományos munka 554 dokumentumot foglal magában a második világháború alatt emigráns lengyel kormány zsidó lakosságot érintő intézkedéseiből. A beszélgetés résztvevői: Piotr Długołęcki – a Lengyel Külügyi Intézet által kiadott „Lengyel diplomáciai iratok” sorozat főszerkesztője és Karsai László – magyar történész, professor emeritus, neves magyarországi holokausztkutató. Moderálás: Domány András – külpolitikai újságíró, Lengyelország-szakértő.
mopi
2025. április 15. 11:49
Köszönjük Emese!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!