A nap, amikor szinte teljesen lefejezték a lengyel kormányt

2025. április 10. 14:11

Tizenöt éve történt a szmolenszki katasztrófa, amelyben elpusztult a lengyel kormány és hadvezetés színe-virága.

2025. április 10. 14:11
null

Napra pontosan tizenöt év telt el azóta, hogy 2010. április 10-én, a kora reggeli órákban Lengyelország szinte teljes politikai és katonai vezetése tragikus körülmények között életét vesztette. 

Ezen a napon a lengyel légierő Tu–154M típusú repülőgépe lezuhant a szmolenszki Szevernij katonai repülőtér közelében. A gép fedélzetén nem más utazott, nint Lech Kaczyński köztársasági elnök, az elnök feleségével, valamint 94 másik utas. Túlélő nem volt.

A tragédiának külön mellékzöngét adott a tény, hogy a delegáció a szovjetek által elkövetett katyńi vérengzés 70. évfordulójára tartott megemlékezni, így a gyanú óhatatlanul is az oroszokra terelődött. Különösen, hogy a 96 áldozat a hétfős személyzetet leszámítva Lengyelország politikai és katonai elitjét képviselte, államtitkárok, szenátorok, képviselők, jegybankelnök, s a vezérkar jelentős része. Az akkori orosz elnök, Dmitrij Medvegyev a tragédia után személyesen nyilvánította ki részvétét: „az egész orosz nép osztozik Lengyelország gyászában.” Magyar részről Sólyom László köztársasági elnök rótta le kegyeletét.  

Mindenesetre a tragédia nemcsak Lengyelországot, hanem Európa és a világ közvéleményét is megrázta, a varsói elnöki palota előtt néma főhajtással sok százezer ember gyűlt össze gyertyát gyújtva, megemlékezve.

A katasztrófát követő években a lengyel társadalom nemcsak gyászolt, hanem válaszokat is keresett. A vizsgálatok hivatalos következtetései – amelyek szerint az időjárási viszonyok és az emberi mulasztás okozta a balesetet – sokak számára nem jelentettek megnyugtató magyarázatot. Politikai törésvonalak alakultak ki, s a tragédia a lengyel belpolitika egyik meghatározó vitatémájává vált.

Jarosław Kaczyński, a néhai elnök ikertestvére és a Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője hosszasan hangoztatta, hogy az igazságot még nem sikerült felderíteni, így muszáj lenne újraindítani a vizsgálatokat.

A lengyel kormány vizsgálóbizottságot hozott létre a tragédia kivizsgálására. A testület vezetője éppen három éve ilyenkor, 2022. áprilisában úgy fogalmazott: a katasztrófa „az orosz fél jogtalan beavatkozásának” eredménye volt. Azonban Korábban lengyel és orosz szakértők két jelentést is kiadtak, amelyekben egyöntetűen arra jutottak, hogy emberi hiba okozta a balesetet a rossz időjárási körülmények közepette. Az ugyanakkor gyanús, hogy Oroszország nem volt hajlandó átadni a roncsokat a vizsgálat céljából.

Az elnök és feleségének fotója a moszkvai katolikus székesegyházban a katasztrófa másnapján. Forrás: AFP PHOTO / ARTYOM KOROTAYEV

 

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2025. április 13. 11:22
Ahhoz hogy ez a baleset megtörténhessen, sokat kellett véteni a józan ész szabályai ellen. De a lengyelek most is ugyanezt az utat járják, hiányzik az önreflexió.
Obsitos Technikus
2025. április 10. 17:14
Ez a katasztrófa klasszikus mintapéldája annak, amikor nem csak az összes hibát képes volt a személyzet elkövetni, hanem az utolsót is.
zakar zoltán béla
2025. április 10. 16:29
Sikorski és Tusk jól van?
Interista
2025. április 10. 15:59
A gonosz oroszok lelövik a röpcsit amin a lengyel felsővezetés utazott. Azok a politikusok, kormánytagok, akik nem ápoltak ellenséges kapcsolatot a gonosz Oroszországgal. Ha ez igaz lenne, akkor Tuskóék már rég Amerikában bújkálnának .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!