A liberális demokrácia válsága után az illiberális demokrácia a válasz

2025. április 29. 07:04

A demokrácia nem szükségszerűen liberális.

2025. április 29. 07:04
null
Orbán Balázs
Index

„A vita 2014-től kezdődően vált különösen élessé, amikor Orbán Viktor tusnádfürdői beszédében a nyugati világ legnagyobb döbbenetére kijelentette: a demokrácia nem szükségszerűen liberális. De mi ennek a jelentősége? És hogy következik ebből a demokráciáért vívott harc? A liberális demokrácia eredetileg azt a célt szolgálta, hogy egyidejűleg biztosítsa a többségi akarat érvényesülését és a szabadság eszményének fennmaradását. Másképpen fogalmazva: a klasszikus értelemben vett liberalizmus a demokrácia működésének előfeltétele volt.

Az idők során azonban a liberalizmus jelentéstartalma jelentősen átalakult: ma már nem elsősorban a szabadság védelmét, hanem a progresszív eszmék következetes érvényesítését jelenti – sok esetben a demokratikus többségi akarat ellenében is. E szemantikai és tartalmi változás következtében vált igazzá: a demokrácia nem szükségszerűen liberális. De mi határozza meg a miniszterelnök által is megnevezett illiberális demokráciát? Lényegében eltérő szerepfelfogásban rejlik a liberálisnak és illiberálisnak nevezett demokratikus berendezkedések közötti legnagyobb különbség.

Míg az illiberálisnak nevezett demokráciákban a választói akarat érvényre juttatása az elsődleges cél – akár a progresszív értékek ellenében is –, addig a liberális rendszerekben az uralkodó elit a progresszív értékek megvalósítását tekinti első számú prioritásnak – akár a választói akarattal szemben is.

A liberális rendszerekben a közelfogadottságnak örvendő értékek – például az emberi jogok, kisebbségvédelem, jogállamiság – nevében olyan intézményi struktúrák épülnek ki, amelyek demokratikus kontroll nélkül működnek, és ezzel éppen a népszuverenitás, a demokratikus akarat kifejeződését korlátozzák. Ezért végső soron ez a liberális intézményi rendszer kikezdi a liberális demokrácia többségi elemét és a szabadság elemét is. Amikor tehát transznacionális vagy nemzeti intézmények hoznak döntést olyan civilizációs kérdésekben, amelyek kapcsán a demokratikus döntéshozatalon alapuló akaratképzést fenn kellene tartani, elmosódik a határ a liberális értékvédelem és a liberális önkény között. Éppen emiatt kérdőjelezik meg egyre többen a liberális rendszerek demokratikus voltát. Ezért beszélünk egyre többször antidemokratikus liberalizmusról.

Az illiberális demokráciák ezzel szemben jellemzően válaszként születtek meg azokra a kihívásokra, amelyeket a globalizáció, a migrációs válság, a nemzeti identitást ért liberális támadások, a woke-ideológia térnyerése, valamint a demokratikus akaratot kikerülő nemzetközi és uniós intézmények okoztak.”

Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
k
2025. április 29. 21:34
-A liberalizmus az aberrált nemnormális károkozó ideológiájával mára már egy rémálommá vált, ugyanúgy mint a nácizmus. Ezért természetes hogy az emberek próbálnak ebből a liberális börtönből kiszabadulni, és különböző magyarázatokat találnak ki. Ilyen magyarázat volt az Orbán illiberális (nem liberális) elmélete amit bosszantásból talált ki. -Abban igaza van, hogy a demokrácia létezhet liberalizmus nélkül is, de én úgy látom hogy jelenleg más a helyzet. -Úgy látom hogy Magyarországon a FIDESZ sokkal demokratikusabb és liberálisabb életet valósított meg, mint ami az álszent Európai Unióban van. -Az Európai Unió már csak diktátumokban gondolkozik, tehát totál antidemokratikus és illiberális és DIKTÁTOR. Az Európai Unió nélkülözi a demokráciát, és a liberalizmust is. -Egyébként az elmúlt 236 év liberális diktatúrái tökéletesen kiirtották a jobboldalt Európában, így ma már csak baloldali "liberális" pártok vannak mint a FIDESZ is.
Kovács Ubul
2025. április 29. 13:42
"A Vietnámi Demokratikus Köztársaság (VDK) vagy közismertebb formában Észak-Vietnám név egy olyan szocialista államra utal, amely 1945-ben jött létre Ho Si Minh vezetésével a mai Vietnám északi részén Hanoi fővárossal."
Kovács Ubul
2025. április 29. 13:40
"A Kongói Demokratikus Köztársaság, korábbi nevén Zaire (ejtsd: [zaír]) , Közép-Afrikában található. Az ország rendkívül gazdag természeti erőforrásokban, ennek ellenére a világ egyik legszegényebb állama. Politikai instabilitás, polgárháborúk, etnikai konfliktusok, fertőző betegségek, az infrastruktúra hiánya, a kiterjedt korrupció sújtják."
Kovács Ubul
2025. április 29. 13:39
"A Német Demokratikus Köztársaság (röviden NDK, németül Deutsche Demokratische Republik, DDR, nem hivatalos elnevezéssel Kelet-Németország) szocialista állam volt, amely 1949 és 1990 között létezett Németország szovjet megszállási zónájában."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!