A liberális demokrácia válsága után az illiberális demokrácia a válasz

2025. április 29. 07:04

A demokrácia nem szükségszerűen liberális.

2025. április 29. 07:04
null
Orbán Balázs
Index

„A vita 2014-től kezdődően vált különösen élessé, amikor Orbán Viktor tusnádfürdői beszédében a nyugati világ legnagyobb döbbenetére kijelentette: a demokrácia nem szükségszerűen liberális. De mi ennek a jelentősége? És hogy következik ebből a demokráciáért vívott harc? A liberális demokrácia eredetileg azt a célt szolgálta, hogy egyidejűleg biztosítsa a többségi akarat érvényesülését és a szabadság eszményének fennmaradását. Másképpen fogalmazva: a klasszikus értelemben vett liberalizmus a demokrácia működésének előfeltétele volt.

Az idők során azonban a liberalizmus jelentéstartalma jelentősen átalakult: ma már nem elsősorban a szabadság védelmét, hanem a progresszív eszmék következetes érvényesítését jelenti – sok esetben a demokratikus többségi akarat ellenében is. E szemantikai és tartalmi változás következtében vált igazzá: a demokrácia nem szükségszerűen liberális. De mi határozza meg a miniszterelnök által is megnevezett illiberális demokráciát? Lényegében eltérő szerepfelfogásban rejlik a liberálisnak és illiberálisnak nevezett demokratikus berendezkedések közötti legnagyobb különbség.

Míg az illiberálisnak nevezett demokráciákban a választói akarat érvényre juttatása az elsődleges cél – akár a progresszív értékek ellenében is –, addig a liberális rendszerekben az uralkodó elit a progresszív értékek megvalósítását tekinti első számú prioritásnak – akár a választói akarattal szemben is.

A liberális rendszerekben a közelfogadottságnak örvendő értékek – például az emberi jogok, kisebbségvédelem, jogállamiság – nevében olyan intézményi struktúrák épülnek ki, amelyek demokratikus kontroll nélkül működnek, és ezzel éppen a népszuverenitás, a demokratikus akarat kifejeződését korlátozzák. Ezért végső soron ez a liberális intézményi rendszer kikezdi a liberális demokrácia többségi elemét és a szabadság elemét is. Amikor tehát transznacionális vagy nemzeti intézmények hoznak döntést olyan civilizációs kérdésekben, amelyek kapcsán a demokratikus döntéshozatalon alapuló akaratképzést fenn kellene tartani, elmosódik a határ a liberális értékvédelem és a liberális önkény között. Éppen emiatt kérdőjelezik meg egyre többen a liberális rendszerek demokratikus voltát. Ezért beszélünk egyre többször antidemokratikus liberalizmusról.

Az illiberális demokráciák ezzel szemben jellemzően válaszként születtek meg azokra a kihívásokra, amelyeket a globalizáció, a migrációs válság, a nemzeti identitást ért liberális támadások, a woke-ideológia térnyerése, valamint a demokratikus akaratot kikerülő nemzetközi és uniós intézmények okoztak.”

Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kvmny
2025. április 29. 09:34
Liberális demokrácia már szinte sehol sincs. A németeknél pl. 7 hónap felfüggesztett jár, ha egy mémet közölsz politikusról: brusselssignal.eu/2025/04/dictatorship-german-court-sentences-journalist-for-posting-meme-mocking-minister/ Angliában 2 szintű igazságszolgáltatást akartak bevezetni, ahol pl. a migrig (etnikai alapon) "egyenlőbbek" a törvény előtt. reuters.com/world/uk/englands-sentencing-council-suspends-plans-introduce-two-tier-justice-guidelines-2025-03-31/ És még sorolhatnám.
patikus
2025. április 29. 08:54
A demokrácia nem szükségszerűen liberális. --- hát persze. (lehet nominális is, éppúgy mint a twe doktorid)
gyzoltan-2
2025. április 29. 08:05
"A liberális demokrácia válsága után az illiberális demokrácia a válasz" A gondolat felvetése aktuális, de mindig is az volt... A válasz, a levezetés, a nem mindegy... -túl sok a "ha", a nem teljesülő feltétel a kérdéskörben... Úgy vélem, többnyire csak bizonytalan válasz adható...
recipratio
2025. április 29. 07:40
– és egy hatalmas csapás Donald Trumpnak. A szakértők szerint ez előrevetíti, hogy mi várható az Egyesült Államokban a félidős választásokon,amikor a kanadaiak látták, mit művel Trump és a MAGA Amerikával, azt mondták: „Á, a fenébe azzal höhööö Trump most a legnagyobb vesztes az elnökök első 100 napjának történetében Szerinted Donald Trump és a MAGA ál-kvázi amerikaiai rájöttek, hogy átadták a Kanadai Liberális Pártnak a választást? Most már igen! Hahahaha
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!