Társadalmi robbanás készülődik Gázában, vége lehet a Hamásznak?

2025. április 23. 10:53

A Hamász hatalma nem csak izraeli támadások, hanem saját lakossága miatt is recseg-ropog – szakértő a Mandinernek!

2025. április 23. 10:53
null
Veress Csongor Balázs

Az elmúlt hetekben több Hamász-ellenes tüntetés zajlott le a Gázai övezetben, amelyeket a márciusban újra fellángoló háború nyomán kialakult súlyos humanitárius válság váltott ki. Felmerül a kérdés: vajon ezek a megmozdulások fordulópontot jelentenek-e a lakosság és a terrorszervezet viszonyában?

„Élni akarunk!” – skandálták Dzsabalíja lakói, amikor az utcákra vonultak, felszólítva a Hamászt, hogy mondjon le a terület irányításáról és vessen véget a háborúnak Izraellel. Bár a közösségi médiában terjedő felvételek alapján nem lehet pontosan megállapítani a résztvevők számát, a tiltakozók tömege néhány száztól akár több ezer főig is terjedhetett.

Vajon ez már a végjáték Gázában, és összeomlóban a Hamász uralma 18 év után?

Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője lapunk megkeresésére azt felelte: 

a Hamász gázai uralma már a kezdetekkor rossz csillagzat alatt született, és mostanra végzetesen meggyengült. 

A szervezet nemcsak izraeli nyomás alatt áll, hanem egyre inkább elveszíti saját társadalmi bázisát is. A háttérben nem pusztán katonai vereségek, hanem mély gazdasági és politikai válság, valamint a lakosság növekvő elégedetlensége áll.

A Hamász 2006-ban nyerte meg a palesztin választásokat Gázában, azután, hogy Izrael 2005-ben kivonult a térségből. 

Ezzel egy időben azonban nemcsak Izrael, hanem Egyiptom is blokád alá vonta az övezetet – mutat rá. Ez különösen súlyos következményekkel járt, mivel Egyiptom Gáza egyetlen szárazföldi kapcsolata az arab világgal, és e határzár tovább mélyítette a gazdasági elszigeteltséget. A szakértő kifeji, hogy a Hamászt ráadásul a legtöbb arab ország sem nézte jó szemmel, mivel a szervezet a Muszlim Testvériség palesztin ága, és a Testvériség számos közel-keleti rezsim szemében illegitim, sőt fenyegetést jelent.

Sayfo Omar emlékeztet arra is, hogy „a Muszlim Testvérek ma a legtöbb arab országban be van tiltva, miután megkérdőjelezi a rezsimek legitimitását”.

Ezért Gáza már az első pillanattól kezdve nem tudott elegendő gazdasági erőforrásokhoz jutni, a tőke nem áramlott a térségbe, és a politikai elszigeteltség állandósult.

A kutatási vezető hangsúlyozza, hogy a helyzet azóta csak tovább romlott.

Gáza lakossága a 2006-os választások óta gyakorlatilag megduplázódott,

miközben a gazdaság stagnál, a munkanélküliség pedig kritikus méreteket öltött. 

Kevésbé ismert tény, de 2023 júliusában, tehát még az október 7-i terrortámadás előtt, már zajlottak Hamász-ellenes tüntetések a térségben.

„Fiatal gázaiak vonultak utcára, mert nem volt munka, nem volt jövő, és alapvetően a megélhetés is katasztrofális volt” – emlékeztet a kutató. Egy akkori statisztika szerint a lakosság kétharmadának nem volt pénzügyi tartaléka, és komoly nehézséget okozott számukra az alapvető élelmiszerek megvásárlása is. 

A Hamász brutálisan lépett fel ezekkel a tüntetésekkel szemben: a szervezőket letartóztatták, hazaárulással és Izraellel való kollaborációval vádolták meg őket, sőt többen kínzásról is beszámoltak.

 Ez világos üzenet volt mindenki számára: a rendszer nem tűri saját hatalmának megkérdőjelezését.

Ezt is ajánljuk a témában

Aztán bekövetkezett az október 7-i terrortámadás, amely után a Hamász védekezésre kényszerült, miközben a lakosság életkörülményei drámaian tovább romlottak. Több alkalommal is előfordult, hogy a gázaiak kénytelenek voltak elhagyni otthonaikat, sok esetben véglegesen. Sayfo kiemelte:

a háború nyomán a Hamász társadalmi támogatottsága tovább csökkent.”

A szervezet pozícióit meggyengítette, hogy 2006 óta nem tartottak választásokat, így a legitimitásuk is kérdéses. 

Sayfo Omar szerint a Hamászt valójában a lakosság mintegy egyharmada támogatta – ők jellemzően azok a családok, amelyek valamely tagja a szervezethez tartozik, az adminisztrációban dolgozik, vagy kapcsolatai révén részesül a nemzetközi segélyekből, amiket jellemzően a Hamász oszt szét Gázában.

 Ez a réteg aránylag jobb helyzetben van, és lojalitásuk inkább az előnyök megőrzéséről szól, mintsem ideológiai elkötelezettségről.

A Hamász népszerűségének csökkenése számszerűen is megmutatkozik. „Még október 7-én is a lakosság 57 százaléka gondolta úgy, hogy helyes döntés volt a támadás. Ez az arány mára 39 százalékra csökkent” – hangsúlyozza Omar. A szervezet most nemcsak az izraeli hadsereggel, hanem saját társadalmával is szemben találja magát.

Kapcsolódó vélemény

Vajda Tamás

Kol Israel

Idézőjel

A gyűlölet, a polarizáció, az identitásalapú indulatok kattintást hoznak, a kattintás pénzt hoz.

A márciusi tüntetések kitöréséhez több tényező is hozzájárult

A szakértő elmagyarázta, hogy a tűzszüneti megállapodás gyakorlatilag összeomlott, és a harcok újra fellángoltak. A tiltakozások két gázai északi településen, Beit Lahiaban és Beit Hanúnban zajlottak. Ezek olyan térségek, ahova épp visszatértek a belső menekültek, amikor az izraeli hadsereg újabb evakuálási parancsot adott ki. 

Egyidejűleg az izraeli védelmi minisztérium bejelentette, hogy ha a Hamász nem engedi szabadon a még életben lévő túszokat – akikről jelenleg 59 főre becsülik a számot, és közülük mintegy 30-35-en lehetnek életben –, akkor Gáza egyes részeit, így a szóban forgó településeket is annektálni fogják.

Sayfo Omar szerint „ez volt az a pont, ami miatt a lakosság ismét a Hamász ellen fordult. 

Az emberek úgy érezték, hogy a szervezet öncélúan tartja vissza a túszokat, miközben ezzel végleg veszélybe sodorja az ő életlehetőségeiket is”. 

A Hamász ugyanis tisztában van vele, hogy a túszok jelentik utolsó alkuerejét. Ha elengedi őket, teljesen elveszíti a kezdeményezést – de ha megtartja őket, azzal a saját társadalma fordul ellene.

Ami a jövőt illeti, Sayfo Omar szerint jelenleg nem világos, mi következik, ha a Hamász hatalma végképp összeomlik. „A lakosság kevesebb mint egyharmada támogatná, hogy a Palesztin Hatóság vegye át a vezetést, mert ez is egy korrupt struktúra” Ugyanakkor nem látszik olyan erő sem, amely stabilizálni tudná a helyzetet.

Izrael viszont úgy tűnik, készen áll a térség újrarendezésére. 

A cél nem a Hamász teljes megsemmisítése, hiszen az technikailag szinte lehetetlen. Hanem az, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol a szervezet többé nem tud visszatérni a politikai és katonai színtérre. A tervek szerint közel kétmillió palesztint csoportosítanának át a tengerparti övezetekbe, míg Gáza többi részét műveleti zónákká alakítanák. Rafah körzete izraeli ellenőrzés alá kerülhet, és ezzel együtt Izraelre hárulna a humanitárius segélyezés terhe is – amit eddig a Hamász intézett. 

Ez nemcsak logisztikai felelősséget jelent, hanem egyben azt is, hogy Izrael kivonja a segélyeket a Hamász kezéből, tovább gyengítve annak társadalmi bázisát”

 – teszi hozzá a szakértő.

Sayfo Omar szerint mindezek alapján egyértelmű, hogy a Hamász uralmának végjátéka zajlik.

Folytatódnak a hadműveletek, a Hamászt megfosztják az eszközeitől, és bár nem lehet tudni, mi lesz Gázával, egy biztos: a mostani rendszer már nem életképes.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Doaa Albaz / AFP

A témához kapcsolódó beszélgetést itt nézhet meg:

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egonsamu-2
2025. április 23. 13:44
A Hamasz-terrorszervezet 2023-ban 400 milliót 2024-ben 470 millió Eurót kapott a germán zöld külügytöl. Miután 2022 október 7-én hatalmas mészárlást rendeztek izraeli civilek között és kétszáz túszt is ejtettek. Ennyit a "nyugati demokráciáról".
Monte Carlo
2025. április 23. 12:57
Csak a nyugati Felhőkakukkvárból nézve létezik egy egységes palesztin népecske, amelyet a zsidók kiszipolyoznak." Egységes palesztín nép már csak azért sem létezik, mert a palesztínok egyharmada menekültként él a szomszedos országokban. Fele a Palesztin Hatóságnak nevezett gettókban él. A maradék Izraelben, ahol probalják őlet leválasztani a palesztínokról, izraeli arabnak nevezve őket. Ez maga az elnyomás
Monte Carlo
2025. április 23. 12:54 Szerkesztve
"A Hamász népszerűségének csökkenése számszerűen is megmutatkozik. „Még október 7-én is a lakosság 57 százaléka gondolta úgy, hogy helyes döntés volt a támadás. Ez az arány mára 39 százalékra csökkent” – hangsúlyozza Omar." Hogyne, a harcok kellős közepén megkutatták a gázaiakat. 😂 Annyira hülyék írják a mandinert..
kir2vik
2025. április 23. 12:10
Jó ez a kép. A magyar paraszt (és a cigányok jó része is) leszállt a kocsiról, amikor egy szem ló vagy szamár erőlködött.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!