Trump bírósági eljárás nélkül utasítana ki egy terroristát – de nincs könnyű dolga

2025. március 29. 15:29

Az antiszemitizmussal és a Hamász támogatásával vádolt Mahmoud Khalilnak állandó amerikai tartózkodási engedélye van.

2025. március 29. 15:29
null

Alkotmányossági kötélhúzásba torkollhat, hogy Donald Trump bírósági eljárást mellőzve akarja kiutasítani a Columbia Egyetemen lezajlott tüntetések kapcsán antiszemitizmussal és a Hamász támogatásával vádolt Mahmoud Khalilt, akinek állandó tartózkodási engedélye van az Egyesült Államokban – írja a HVG. 

Azok szerint, akik támogatják, hogy a férfit kiutasítsák az Egyesült Államokból úgy vélik, a férfi szélsőséges antiszemita aktivista, aki a Hamászt támogatja, s az arcát adta azokhoz a jogellenes tiltakozásokhoz, amelyek során tavaly a Columbia Egyetemen fizikailag is fenyegették a zsidó diákokat. Így Khalil nem bújhat a szólásszabadság pajzsa mögé.

Ezzel szemben többen úgy gondolják, a menekültsorsot a saját bőrén megtapasztaló, Szírián és Libanonon keresztülvándorló, amerikai ösztöndíjhoz jutott harminc éves palesztin érdekvédő közvetítő szerepet vállalt a palesztinok mellett és Izrael ellen tüntetők, valmint az egyetem vezetése között. Khalil 2022 végén érkezett az USA-ba diákvízummal, hogy mesterszakos képzésen vegyen részt a Columbia Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán, s tavaly kapta meg az állandó tartózkodási engedélyt. Erre azzal vált jogosulttá, hogy feleségül vette a szíriai származású, kilenc éve Libanonban megismert, amerikai állampolgár Noor Abdalla fogorvosnőt, aki rövidesen megszüli első közös gyereküket. 

Donald Trump amerikai elnök szerint Khalil letartóztatása csak az első a sorban, amikor az antiszemita aktivistákkal szemben fellépnek.

Marco Rubio külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy a vízum és a zöldkártya nem jog, hanem lehetőség, s a Hamász támogatóitól visszavonják azokat, hogy aztán deportálhassák őket. Khalil esetében az 1952-es bevándorlási és honosítási törvény azon szakaszára hivatkoznak, amely kimondja, hogy deportálható az, aki a külügyminiszter meggyőződése szerint az USA-ban a jelenlétével vagy tevékenységével potenciálisan súlyos veszélyt jelent az ország külpolitikájára.

Ezt is ajánljuk a témában

A HVG ugyanakkor arra emlékeztet, a kiutasítással nincs gond a diák- vagy más vízummal beutazók esetében. A zöldkártyával rendelkezőket viszont az ott-tartózkodásuk alatt az állampolgárokkal közel azonos alkotmányos védelem illeti meg az USA-ban, s indítható ugyan ellenük deportálási eljárás, ez alatt őrizetbe is vehetik őket, de nekik joguk van ahhoz, hogy az ügyüket bevándorlási bíró ítélje meg.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Kena Betancur / AFP

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindenhova
2025. március 29. 18:46
Csak kiutasítani akarja? Ez nem csak demokratikus, hanem túlzott liberalizmus.
jandor
2025. március 29. 18:43
Guantanamora sem vihetik?
chief Bromden
2025. március 29. 16:45
Bírósági eljárás? Minek? Az sem a bíróságon kereste az igazát.
Welszibard
2025. március 29. 16:02
Az illető elfelejti, hogy nem Szíriában, nem is Palesztinában van, hanem az USA nevű. többnemzetiségű állam nagyvonalú segítségét és támogatását élvezte eddig, amit otthon nem kapott volna meg. Azt is tudnia kellett - mint bevándorlónak -, hogy alkalmazkodnia kellett a befogadó állam törvényeihez. Ez nem sikerült neki, sőt életellenes fenyegetésekkel élt. ami rövid- és hosszú távon sem elfogadható. Mivel visszaélt az USA jóhiszeműségével, ezért kívül van a helye, pontosan úgy mint az iszlám törvények szerint is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!