Kavanagh szerint jelenleg Írország és Magyarország periférikus viszonyban áll egymással: kevés a közvetlen kulturális vagy gazdasági kapcsolat. Ugyanakkor úgy véli, éppen ezért lenne fontos kiépíteni a szorosabb együttműködést, különösen az EU keretében. „A kisebb államoknak szövetséget kellene alkotniuk, hogy ellensúlyozni tudják Franciaország és Németország dominanciáját. A britek kilépése óta érezhetően átrendeződött az erőegyensúly – és ez ránk, kisebb tagállamokra nézve veszélyes.”
Az EU-hoz való viszony kapcsán elmondta, hogy az ír lakosság rendkívül EU-párti, de ez a támogatás inkább az értelmiségi és politikai elit körében erős, míg a munkásosztályban már érzékelhető az elégedetlenség. Különösen akkor, ha az EU katonai integrációja kerül szóba – hiszen az ír társadalom mélyen elkötelezett a semlegesség eszméje mellett. Érdekes módon a magyar helyzethez képest a migrációs politika sem vált ki akkora indulatokat Brüsszel irányában, inkább a hazai politikusokat hibáztatják. „Az emberek nem hisznek már a saját vezetőik kompetenciájában, és ezért még az EU-t sem okolják” – fogalmazott.
A migrációs válság azonban Írországban is robbanásszerűen jelentkezett az utóbbi öt évben, főként az illegális bevándorlás miatt.
Kavanagh szerint az emberek úgy érzik, hogy az ír menekültügyi rendszerrel visszaélnek, főként gazdasági migránsok. Ez a helyzet társadalmi feszültségekhez, bizalomvesztéshez és – nem utolsósorban – erőszakos cselekményekhez vezetett. Több tucat gyújtogatás történt olyan épületek ellen, amelyeket a közösség menedékkérők elhelyezésére alkalmasnak tartott.
Bár a politikai elit próbálja elbagatellizálni az eseteket, Kavanagh szerint ez már egy mélyebb társadalmi változás jele, amelyről senki sem akar beszélni.
A Gript újságírói munkája e kérdésekben sokak szemében pótolhatatlan, míg mások szerint veszélyes. A platform elutasítja az állami támogatást, hogy megőrizze függetlenségét, és kizárólag előfizetői pénzből működik. Ugyanakkor a működésük során számos intézményi akadályba ütköznek: egyes újságíró-szövetségek nem hajlandók kiállni mellettük, még akkor sem, ha például rendőrségi visszaélés éri őket. „Ha egy baloldali médiumot ért volna ugyanilyen jogsérelem, már másnap közleményt adtak volna ki. Nekünk egy hónap múlva ígértek választ” – mondta.
A médiahelyzet kapcsán úgy látja, hogy Írországban a sajtószabadság technikailag megvan, de gyakorlati értelemben kiüresedett.
„A legtöbb médium közel áll az államhoz, különösen a COVID idején, amikor a kormány lett a legnagyobb hirdető.” A Gript több olyan történetet is közölt, amelyeket más lapok elhallgattak vagy „konteónak” bélyegeztek – például amikor kiszivárogtatták, hogy egyes szakértők Saul Alinsky radikális módszertani kézikönyve alapján próbálták befolyásolni a lezárásokat.