Dömötör Csaba szerint azt, hogy Brüsszelben magasról tesznek a nemzeti szuverenitásra, szinte már megszokhattuk. De az, hogy az európai médiaszuverenitás se számítson egyáltalán, az még ezt a föderalista társaságot nézve is meglepő.
A politikus szerint az sem mellékes körülmény, hogy
a Politico volt a brüsszeli háborús politika fő média-hajtómotorja.
Mint ahogy az sem, hogy a megjelent írásokat az egyes európai országokban órákon belül visszhangozták azok a médiumok, amelyeket gyakran ugyanarról a tengerentúli helyről finanszíroztak.
„Ha az agyonkoptatott propaganda szónak lenne nemzetközi nagykönyve, ez a művelet biztosan a legszebb lapokra kerülne” – fogalmazott Dömötör Csaba.
Az EP-képviselő szerint az üggyel kapcsolatban több kérdés is felmerül:
- Ha a brüsszeli Politico-t ilyen összegekkel finanszírozták, akkor mekkora összeget kaptak az amerikai liberálisoktól egyes magyarországi médiumok, és mit kellett ezért tenniük cserébe? (A karitatív jeligéjű válaszokat inkább nem fogadnánk el.)
- A médiaszabadságért ingaóra-szerűen aggódó Európai Parlamentben lesz-e plenáris vita ezek után? A 14 évvel ezelőtti médiatörvényes vita óta tudjuk, hogy a média függetlensége az EP-ben elvileg alapvető érték.
- Ha Romániában választási eredményt is el lehetett törölni a külföldi beavatkozások gyanújára hivatkozva, akkor mit gondoljunk a sok millió dolláros Európán kívüli médiapénzelésről?
És még valami:
- Mit gondoljunk arról, hogy a Politico előbb Márki-Zay Pétert, majd Magyar Pétert szerepeltette az európai feltörekvő reménységek listáján?
Nyitókép: Kenzo TRIBOUILLARD / AFP