Tusk és a többi európai vezető megint bejelentette a semmit Párizsban

2025. február 18. 05:51

Íme, a nagy felismerés: Európa és az Egyesült Államok viszonya „új szakaszba” lépett.

2025. február 18. 05:51

Donald Tusk lengyel miniszterelnök az ukrajnai háború kapcsán Párizsban összehívott rendkívüli európai biztonsági tanácskozás után kijelentette, hogy Európa és az Egyesült Államok viszonya „új szakaszba” lépett.

Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére az Európai Unió nyolc vezető országa, valamint az EU és a NATO vezetői találkoztak hétfőn Párizsban. 

A megbeszélés célja az volt, hogy megpróbáljanak egységesen fellépni az Ukrajnával kapcsolatos amerikai kezdeményezésekkel szemben.

A francia elnöki hivatalban sürgősséggel összehívott találkozón Emmanuel Macron és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mellett részt vesz António Costa, az Európai Tanács elnöke, Mark Rutte NATO-főtitkár, valamint Németország, az Egyesült Királyság, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia és Dánia miniszterelnöke.

A francia diplomácia azt követően hívta össze a találkozót, hogy a müncheni biztonságpolitikai konferencián az amerikai alelnök, 

J. D. Vance, Párizs értelmezése szerint, ellenséges beszédet mondott szövetségeseivel szemben, 

akik attól tartanak, hogy kizárják őket a tárgyalási folyamatból egy olyan kérdésben, amely őket is érinti, s alapvetően kihat a transzatlanti kapcsolatokra is.

„A találkozó valamennyi résztvevője felismerte, hogy a transzatlanti kapcsolat, az észak-atlanti szövetség és az Egyesült Államokkal való barátságunk új szakaszba lépett. Ezt mindannyian látjuk” – mondta hétfő este Donald Tusk újságíróknak.

Szavai szerint a találkozó résztvevői azt is megállapították: 

„eljött az ideje annak, hogy Európa sokkal nagyobb önvédelmi képességgel rendelkezzen”.

„Egyetértés, egyhangúság volt abban, hogy a védelmi kiadások növelésére, mégpedig egyértelmű növelésére feltétlenül szükség van, és hogy nincs helye ingerültségnek, amikor egy amerikai szövetséges azt mondja, hogy 

költsünk többet, legyünk erősebbek, legyünk ellenállóbbak” 

– mondta Tusk.

Ezt is ajánljuk a témában

Olaf Scholz német kancellár úgy vélte, hogy Európának és az Egyesült Államoknak a kollektív biztonság érdekében „mindig együtt kell cselekednie”. A többi ország vezetőjéhez hasonlóan ő is a védelmi erőfeszítések fokozott finanszírozását szorgalmazta.

A védelmi erőfeszítéseik fokozásáról szóló megállapodáson túl azonban az európaiak abban 

nem tudtak megállapodni, hogy küldjenek-e csapatokat Ukrajnába

 egy esetleges jövőbeli tűzszünet biztosítása érdekében, jóllehet a kérdés a Moszkvával folytatott tárgyalások során a Kijevnek nyújtandó „biztonsági garanciák” középpontjában áll.

Keir Starmer brit miniszterelnök a megbeszélést követően felszólította az Egyesült Államokat, hogy nyújtson „biztonsági garanciát”

 Ukrajnában, mert ez „az egyetlen módja” annak, hogy Oroszországot visszatartsák az ország újabb megtámadásától.

„Kész vagyok megfontolni a brit szárazföldi erők bevonását más országoké mellett, ha tartós békemegállapodás születik” – mondta a találkozót követően a brit kormányfő újságíróknak. „De

 szükség van az Egyesült Államok támogatására, 

mert az amerikai biztonsági garancia az egyetlen módja annak, hogy hatékonyan elrettentsük Oroszországot attól, hogy ismét megtámadja Ukrajnát” – tette hozzá.

Keir Starmer bejelentette, hogy a jövő héten Washingtonba utazik, hogy találkozzon Donald Trump elnökkel, és „megvitassa, hogy mit tekintünk a tartós béke kulcsfontosságú elemeinek”.

„Tervezünk egy további találkozót is európai kollégáimmal, miután visszatérek az Egyesült Államokból”

 – mondta, kiemelve, hogy az Egyesült Királyság „vezető szerepet” fog vállalni ebben a kérdésben.

A német kancellár ezzel szemben a vitát a csapatok küldéséről „rendkívül helytelennek” és „korainak” minősítette, Donald Tusk pedig egyértelművé tette, hogy Lengyelország nem fog csapatokat telepíteni Ukrajnába.

Mark Rutte NATO-főtitkár úgy látta, hogy Európa „készen áll”

 arra, hogy „kezdeményező szerepet” vállaljon a „biztonsági garanciák” biztosításában Ukrajnának.

„Európa kész és hajlandó megerősödni, kezdeményező szerepet vállalni abban, hogy biztonsági garanciákat nyújtson Ukrajnának” – mondta Rutte, hangsúlyozva, hogy ezt a következtetést vonta le a párizsi találkozóból.

„Európa kész sokkal többet befektetni a biztonságunkba” – tette hozzá a NATO-főtitkár elismerve azonban, hogy 

„a részletekről még dönteni kell”.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök Párizsban úgy látta, hogy 

„sajnos Oroszország most egész Európát fenyegeti”.

Arra a kérdésre, hogy mi jelenleg a legnagyobb fenyegetés az európai kontinensre, a dán kormányfő azt válaszolta, hogy „természetesen Oroszország és birodalmi álmai. Azért aggódom a nagyon gyors tűzszünet gondolata miatt, mert ez jobb lehetőséget adhat Putyinnak és Oroszországnak (...) arra, hogy újra mozgósítson és 

megtámadja Ukrajnát vagy egy másik európai országot”

 – tette hozzá, utalva arra, hogy az európaiak tartanak egy olyan tárgyalástól Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, ahol az asztalnál az európaiaknak nem jut hely.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Teresa Suárez

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madárinfluencer
2025. február 18. 10:17
Milyen felhatalmazás alapján tárgyalt az EU nevében ez a 6 ország és mit keresett ott Keir Starmer és Mark Rutte? Ez a 6 ország az, amely a kétsebességes EU-ban nagyobb sebességgel halad a szakadék felé?
Galsó Atya
2025. február 18. 09:54
A majomhorda a partvonalon túl veri a mellét, rázza az öklét és artikulálatlanul üvöltözik, höbörög. De a szalmahajú férfi ezt leszarja, mert nincs semmi jelentőségük.
altercat1
2025. február 18. 09:25
Vajon ki tekeri irányba makron fejét, és mondat vele akármit? Nemrég azon rítt, hogy drága az energia. Ha vége lesz a szankciózgatásnak, lemegy az ára. De neki nem kell!
madárinfluencer
2025. február 18. 09:12
"Keir Starmer ....... felszólította az Egyesült Államokat, hogy nyújtson biztonsági garanciát....... mert ez az egyetlen módja annak, hogy Oroszországot visszatartsák az ország újabb megtámadásától" "Mark Rutte NATO-főtitkár úgy látta, hogy Európa készen áll arra, hogy kezdeményező szerepet vállaljon a biztonsági garanciák biztosításában Ukrajnának." Milyen jó, hogy egyetértésre jutottak abban, hogy ki biztosítja a garanciákat!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!