Tüntetések előre megírt kottából

2025. február 10. 14:40

Lehet jogos a demonstrálók haragja, de a külföldi befolyásolás aláássa a népakaratot.

2025. február 10. 14:40
Thousands participate across Slovakia to protest against Robert Fico's political system and the government
Szőcs László
Szőcs László
Magyar Nemzet

„Az idei volt a legmelegebb január az egész világon, amióta jegyzik a statisztikákat. Ez is kedvezhetett a közép-európai tüntetéshullámnak az év e szokatlan szakaszában, ám nyilvánvalóan nem ez a fő oka. Ausztriában az Osztrák Szabadságpárt kormányalakítási lehetősége miatt vonultak az utcára, Szerbiában és Szlovákiában kormányellenes demonstrációkat tartottak. Az első esetben tehát egy még létre sem jött felállás ellen tüntettek, az utóbbi kettőben a fennálló hatalommal szemben. Közös a három esetben, hogy a szuverenista erők ellenében hívták életre a megmozdulásokat.

A kérdés az, hogy a szlovákiai és a szerbiai tiltakozásokban mennyiben jelenik meg az ott élő polgárok felháborodása, illetve mennyiben és kik szítják ezeket külföldről. Valamint persze az is, hogyan érinthet mindez bennünket.

Szlovákiában titkosszolgálati jelentés állapította meg a külföldi befolyást. Az ország politikai rendszere túl képlékeny, az elmúlt néhány évben öt különböző miniszterelnöke volt. Robert Fico az elmúlt két évtizedben ugyan a szlovák politika erős emberévé nőtte ki magát, de hatalma eddig sem volt töretlen – 2018-ban például belebukott a Kuciak-gyilkosság következményeibe –, és most is ingatag. Kormánytöbbsége elapadt. A Pozsonyban utcára vonult tüntetők az »orosz orientációját« kérték számon Ficón. Szerinte meg olyanok próbálkoznak a megbuktatásával, akik alulmaradtak a 2023-as előre hozott választásokon.

Ezt is ajánljuk a témában

Déli szomszédunknál más a helyzet. A Szerb Haladó Párt több mint egy évtizede a hatalomban van, Szerbia erős embere, Alekszandar Vucsics 2014-től előbb kormányfő, csaknem nyolc éve pedig köztársasági elnök. Nemrég tisztáldozatra kényszerült, távozott a kormányfője, Milos Vucsevics. Miközben e pillanatban úgy tűnik, Vucsics ura maradt a helyzetnek, a szerbiai elégedetlenség mélyebb a szlovákiainál. Noha a koszovói helyzettől sem független, alapvetően az újvidéki vasútállomáson tavaly történt szerencsétlenségre vezethető vissza, amelyben tizenöt ember életét vesztette. A tiltakozók – elsősorban diákok – a felelősök megbüntetését, a történtek alaposabb kivizsgálását sürgetik, a rendbontó demonstrálóknak pedig amnesztiát. De általános korrupcióról is beszélnek, hatalomváltást, »több demokráciát« is követelnek. Ficóhoz hasonlóan Vucsics is említést tett idegen befolyásról, egyes külföldieket ki is utasítottak. A szerb fejlemények annál is fontosabbak, mivel náluk az utca negyedszázada rendszerváltást vívott ki. Tüntetéshullám buktatta meg Szlobodan Milosevics uralmát. Milosevics diktátor volt, Vucsics pedig nem az, ám kérdés, mennyit számít ez a végelszámolásnál.”

Nyitókép: Robert Nemeti / ANADOLU / Anadolu via AFP

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tárkány Álmos
2025. február 10. 20:47
Befér még a zabszem, fidesznyik?
grrrgo
2025. február 10. 17:36
"Noha a koszovói helyzettől sem független, alapvetően az újvidéki vasútállomáson tavaly történt szerencsétlenségre vezethető vissza, amelyben tizenöt ember életét vesztette." Szóval 15 ember meghalt hanyagságból, ezért egy köztársasági elnöknek le kell mondania? A felesége vagy a veje volt az építő vagy a kivitelező? Nem? Akkor miért? Más: 2023-as törökországi földrengések. Áldozatok, majdnem 60.000 ember (59.259 fő) !!!!!! Állítólag az építőiparban meglévő korrupció is felelőssé tehető ezért. (Silányabb építő anyagok, nem földrengés biztos építmények, stb.) Voltak zavargások, lemondatták a török köztársasági elnököt? Nem! Akkor miről beszélünk, a 15 fő hallatán? Biztos vagyok, hogy csak megint a CIAid volt az!
states-2
2025. február 10. 16:21
A külföldi ügynököket háború idején falhoz állították tárgyalás nélkül.
Oldalkosár
2025. február 10. 15:26 Szerkesztve
Folyt.: 2.; Szerbia. Egy tragédia körül forrnak az indulatok. A kormányfő már lemondott, de a tüntetőknek ez sem elég. Szerbiában elnöki rendszer van. Az elnöknek van kormánya, így a történtekért közvetve az államfő is okolható, de a közlekedésügyért, így a pályaudvarok biztonságáért is a kormány a felelős. Több kormány, hiszen Újvidéken a felújítás évtizedek óta késett. Ez nem menti a regnáló kormányt, de Vučićot sem, hiszen elnökként joga van beleszólni a kormány munkájába, megkövetelhette volna a még időben elvégzett felújítást. Bár nem hiszem, hogy emiatt Vučićnak le kellene mondania. Szóval lehet találni akár racionális magyarázatot is a tüntetések jogosságára, de a fő mozgatórugó a nemzetközi balliberális polip, amely alássa még akár a demonstrációk amúgy jogos okait is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!