Emlékeztetett rá, hogy Oroszországgal „teljesen indokolatlanul” megszakították az MSZ-21-300-as utasszállító repülőgép közös kifejlesztésére vonatkozó nemzetközi megállapodásokat.
„Köszönet a Roszatom szakembereinek, akik mind a szárny, mind a törzs anyagát elkészítették. Igen, a projekt egy kicsit csúszott. De minden elkészült. Mindent a saját kezükkel, a saját fejükkel csináltak. És minden sikerült. Minden más területen ugyanilyen aktív és kreatív módon kell együttműködnünk” – mondta.
A külföldi cégeknek az Oroszországba való visszatérési szándékával kapcsolatban azt mondta, hogy ezt alaposan meg kell fontolni és nem szabad eltékozolni a kifejlesztett képességeket. Meglátása szerint a külső problémák és szankciók fontos ösztönző szerepet játszottak az orosz gazdaságban. Putyin sürgette, hogy a tudomány finanszírozását a GDP két százalékára növeljék, és azt hangoztatta, hogy a hatóságoknak továbbra is támogatniuk kell a magánbefektetőket a kutatás és a fejlesztés területén.
Leszögezte, hogy Oroszország nem fog akadályt gördíteni a nyugati tudósokkal való együttműködés elé. Kiemelte az önálló technológiai fejlesztés fontosságát, hogy Oroszország ne nyersanyagokat, hanem magas színvonalú termékeket exportáljon. Azt hangoztatta, hogy az orosz műszaki megoldások gyakran hatékonyabbnak bizonyulnak, mint azok külföldi megfelelői. Elismerte ugyanakkor, hogy több területen a külföld megelőzte Oroszországot, és hogy sok a tennivaló, többek között a hajtóműgyártás területén is. Kitért rá, hogy Oroszország abszolút vezető szerepet tölt be az Északi-sarkvidék kutatásában, és hogy számos állam együtt kíván működni vele a nukleáris jégtörők gyártásában.
(MTI)