Szemügyre vették Putyin rettegett Oresnyik rakétáját, váratlan dolgok derültek ki

2024. december 29. 09:12

Az új orosz közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat már tömegesen gyártják.

2024. december 29. 09:12
null

Az Ukrajna elleni hadműveletek során bevetett új orosz közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (MRBM), az Oresnyik gyártásában részt vevő vállalatok továbbra is nyugati technológiát használnak – derült ki a Financial Times elemzéséből. A múlt hónapban tesztként bevetett Oresnyik rakéta fejlesztését végző orosz cégek német és japán gyártmányú fémmegmunkáló berendezésekkel dolgozó szakembereket kerestek álláshirdetéseikben.

Az ukrán hírszerzés szerint a rakéta fejlesztéséért két vállalat, a moszkvai Hőtechnológiai Intézet és a Szozvezdié felelős. Ezek az intézmények olyan alkalmazottakat toboroznak, akik jártasak a Fanuc, a Siemens és a Heidenhain vezérlőrendszerek használatában – állítja az amerikai lap. A nyugati CNC-technológia kulcsszerepet játszik az Oresnyik tömeggyártásában, mivel lehetővé teszi az alkatrészek gyors és rendkívül pontos előállítását.

Ezt is ajánljuk a témában

Egy harmadik érintett vállalat, a Titan Barrikady 2024 elején közzétett videójában szintén látható egy Fanuc márkájú vezérlőrendszer. Bár Oroszország igyekszik helyettesíteni a nyugati technológiát hazai fejlesztésekkel, továbbra is jelentős mértékben támaszkodik külföldi eszközökre. Az orosz ipar jelenleg Kínából szerzi be a szükséges berendezéseket, azonban a hírszerzési jelentések szerint ezek többsége továbbra is német vagy japán gyártmányú vezérlőkkel működik.

Az Oresnyik fejlesztése azt mutatja, hogy az orosz hadiipari komplexum még mindig függ a csúcskategóriás nyugati berendezésektől”

– nyilatkozta Denisz Hutik, az Ukrán Gazdasági Biztonsági Tanács ügyvezető igazgatója.

A nyugati országok igyekeznek megakadályozni, hogy CNC-technológia kerüljön Oroszországba, de a Financial Times szerint 2024 eleje óta legalább 3 millió dollár értékben érkeztek ilyen szállítmányok az országba. Egy 345 ezer dolláros Heidenhain vezérlőrendszert például Kínán keresztül juttattak el egy szankciókkal sújtott orosz vállalathoz. A nyugati cégek hangsúlyozzák, hogy betartják a szankciókat, és szigorú ellenőrzéseket alkalmaznak. A Siemens közölte, hogy kivizsgálja az ügyet.

Oresnyik rakéta (Képernyőkép / Mandiner.hu)

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 290 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
asus66
2024. december 29. 21:10
Ezek már nem a harci lada (1.2-es zsiguli ) kategória. Ezen a szinten az ellenfél 2x is átgondolja a következö lépését. (nix ugri-bugri)
F1950
2024. december 29. 18:09
Csak emlékeztetőül: a SzU-ban számtalan fizikus, matematikus, stb kaphatott volna Nobel díjat. Koroljov és még sokan mások. A projektek titkosak voltak, nyugati technológia nélkül.
Bell & Sebastian
2024. december 29. 16:42 Szerkesztve
A torlósugaras repülőgép hajtóművek fontos eleme a végén található szabályzóredőny, ami mozgatható levelekből áll és nagy a hőtűrése, csakúgy, mint a cserélhető kompresszorlapátoké, Na már most. Az ezek gyártásához szükséges titán túlnyomó többségét az amcsik az oroszoktól veszik. Csakúgy, mint a páncélozott járműveik szendvicsszerkezetéhez. Lehet itt nagyokat mondani, ki fullad meg előbb a globális cserebere felfüggesztése után. Például az amcsik nem fognak repülni, és tankcsatára sem nevezhetnek. Viszont lesz sok eladatlan CNC vezérlőjük.
hátakkor
2024. december 29. 16:31
Szóval Siemens CNC. Beszarás!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!