Putyin már nem atomfegyverben gondolkodik, sokkal ördögibb fegyvert tökéletesít: bemutatkozik a rettegett Oresnyik
Az orosz elnök szerint országa minden irányban meglehetősen óvatos, sőt visszafogott magatartást tanúsít.
Az új orosz közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat már tömegesen gyártják.
Az Ukrajna elleni hadműveletek során bevetett új orosz közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (MRBM), az Oresnyik gyártásában részt vevő vállalatok továbbra is nyugati technológiát használnak – derült ki a Financial Times elemzéséből. A múlt hónapban tesztként bevetett Oresnyik rakéta fejlesztését végző orosz cégek német és japán gyártmányú fémmegmunkáló berendezésekkel dolgozó szakembereket kerestek álláshirdetéseikben.
Az ukrán hírszerzés szerint a rakéta fejlesztéséért két vállalat, a moszkvai Hőtechnológiai Intézet és a Szozvezdié felelős. Ezek az intézmények olyan alkalmazottakat toboroznak, akik jártasak a Fanuc, a Siemens és a Heidenhain vezérlőrendszerek használatában – állítja az amerikai lap. A nyugati CNC-technológia kulcsszerepet játszik az Oresnyik tömeggyártásában, mivel lehetővé teszi az alkatrészek gyors és rendkívül pontos előállítását.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök szerint országa minden irányban meglehetősen óvatos, sőt visszafogott magatartást tanúsít.
Egy harmadik érintett vállalat, a Titan Barrikady 2024 elején közzétett videójában szintén látható egy Fanuc márkájú vezérlőrendszer. Bár Oroszország igyekszik helyettesíteni a nyugati technológiát hazai fejlesztésekkel, továbbra is jelentős mértékben támaszkodik külföldi eszközökre. Az orosz ipar jelenleg Kínából szerzi be a szükséges berendezéseket, azonban a hírszerzési jelentések szerint ezek többsége továbbra is német vagy japán gyártmányú vezérlőkkel működik.
Az Oresnyik fejlesztése azt mutatja, hogy az orosz hadiipari komplexum még mindig függ a csúcskategóriás nyugati berendezésektől”
– nyilatkozta Denisz Hutik, az Ukrán Gazdasági Biztonsági Tanács ügyvezető igazgatója.
A nyugati országok igyekeznek megakadályozni, hogy CNC-technológia kerüljön Oroszországba, de a Financial Times szerint 2024 eleje óta legalább 3 millió dollár értékben érkeztek ilyen szállítmányok az országba. Egy 345 ezer dolláros Heidenhain vezérlőrendszert például Kínán keresztül juttattak el egy szankciókkal sújtott orosz vállalathoz. A nyugati cégek hangsúlyozzák, hogy betartják a szankciókat, és szigorú ellenőrzéseket alkalmaznak. A Siemens közölte, hogy kivizsgálja az ügyet.
Oresnyik rakéta (Képernyőkép / Mandiner.hu)
Ezt is ajánljuk a témában
Aljakszandr Lukasenka szerint ez megerősítené az orosz-fehérorosz Szövetségi Állam biztonságát.