Tudjuk még szabályozni a mesterséges intelligenciát?
Megjelent az európai uniós szabályozás a mesterséges intelligenciához, szakértőt kérdeztünk róla.
Egy francia kormányzati tanácsadó szerint az EU tétlensége az MI terén egyet jelentene a globális jelentéktelenséggel.
A globális Mesterséges Intelligencia Akciócsúcs február 10-én nyitja meg kapuit Párizsban, ahol 5 000 MI-szakértő és 80 ország vezetői gyűlnek össze, hogy megvitassák a mesterséges intelligencia fejlődésének legújabb irányait – tájékoztat az Euractiv.
A résztvevők célja, hogy közös nemzetközi protokollokat alkossanak, jelentős beruházásokat jelentsenek be, és egy közös nyilatkozatot fogadjanak el a fenntartható és felelősségteljes MI-fejlesztésről.
A mesterséges intelligencia rohamos fejlődése, amelyet főként az USA és Kína dominál, komoly geopolitikai kérdéseket vet fel, különösen az EU versenyképességének és biztonságának szempontjából.
Ezt is ajánljuk a témában
Megjelent az európai uniós szabályozás a mesterséges intelligenciához, szakértőt kérdeztünk róla.
Egy francia kormányzati tanácsadó szerint az EU tétlensége az MI terén egyet jelentene a globális jelentéktelenséggel.
Franciaország már most is jelentős lépéseket tett az MI területén, és ennek egyik látványos eredménye az Egyesült Arab Emírségek bejelentése, miszerint 30-50 milliárd eurós beruházással építenek egy hatalmas adatközpontot az országban.
Franciaország versenyképes, olcsó és szén-dioxid-mentes nukleáris energiáját kiemelt vonzerőként használja az MI-ipari befektetők számára. Emellett Párizs bejelenti az MI Közérdekű Alapítvány elindítását is, amely közpénzeket és ipari forrásokat mozgósít az MI-fejlesztés támogatására.
Az alap 50 százalékát kormányzati, 25 százalékát ipari, 25 százalékát pedig filantróp forrásokból finanszírozzák, bár a pontos összegek még nem ismertek. A kezdeményezés célja, hogy Európa versenyképes maradjon az olyan hatalmas amerikai projektek mellett, mint a 500 milliárd dolláros Stargate MI infrastruktúra.
Ez a harmadik globális MI-csúcs, amelyet London (2023) és Szöul (2024) után rendeznek meg. Az eseményen olyan meghatározó szereplők vesznek részt, mint az OpenAI vezetője, Sam Altman, a DeepMind alapítója, Demis Hassabis és az Anthropic vezérigazgatója, Dario Amodei.
A házigazda Emmanuel Macron és Narendra Modi indiai miniszterelnök mellett Ursula von der Leyen és 80 ország vezetői is részt vesznek a csúcson. A várakozások szerint egy közös nyilatkozatot fogadnak el az etikus és fenntartható MI-ról, amely hangsúlyozza a „humánközpontú, biztonságos és etikus” mesterséges intelligencia fontosságát.
A dokumentum azonban jelentősen felhígult, hogy minden résztvevő számára elfogadható legyen, és az sem biztos, hogy az Egyesült Államok aláírja, mivel a Trump-adminisztráció jelenleg csökkenti a szabályozásokat és leépíti az egyenlőségi és diverzitási projekteket.
A csúcson nemcsak nyilatkozatok, hanem konkrét kezdeményezések is napirenden vannak, például a gyermekvédelmi szabályozások és a szerzői jogok megerősítése az MI által generált tartalmak esetében.
Az OECD által vezetett Globális MI Partnerség megerősítésére is sor kerül, amelynek célja az MI területén bevált nemzeti gyakorlatok megosztása anélkül, hogy újabb merev szabályozó szerv jönne létre. Az Elysée egyik tisztviselője hangsúlyozta, hogy Európának óvakodnia kell a túlzott szabályozástól, mert az innováció rovására mehet: „Nem szabad túlzásba vinnünk a szabályozást… Alkalmazkodnunk kell”.
Ezt is ajánljuk a témában
Virálisan terjed a zenekészítés "ChatGPT-je", de vajon jó ez nekünk?
Nyitókép: Xose Bouzas / AFP