Ijesztő a helyzet Acemoglu szerint: a Nobel-díjas közgazdász állítja, Trump és Musk együtt hozzák el az USA hanyatlását

2025. február 11. 07:46

Daron Acemoglu szerint a hagyományos ellensúlyok – az elnök saját pártja, a bíróságok, a közigazgatás, a tagállamok ereje és a civil társadalom – nem lesznek képesek megakadályozni a lejtmenetet.

2025. február 11. 07:46

Daron Acemoglu, a tavaly Nobel-díjjal kitüntetett amerikai–török közgazdász a Neue Zürcher Zeitungnak adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy a demokrácia több területen is válságba került világszerte. Legnagyobb aggodalmát az esélyegyenlőség hiánya és a fiatalok körében tapasztalható magas munkanélküliség okozza. Emellett bírálta a közszolgáltatások alacsony színvonalát, és rámutatott: Kína ebben sokkal jobban teljesít, hiszen ott egy elöregedett hidat jóval gyorsabban korszerűsítenek, mint a nyugati országokban.

Ugyanakkor Kína sem áll hibátlanul

– mutatott rá Acemoglu. 

Az ipari szektorban az alacsonyan képzettek bére az elmúlt húsz évben alig növekedett, miközben a kínai vezetés komoly hibákat követett el a járványkezelésben és az ingatlanpiaci lufi felfújásában. A közgazdász arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdasági fejlődés nem feltétlenül vezet demokratizálódáshoz, ugyanakkor, ha egy autokrácia súlyos gazdasági válságba kerül, a hatalom összeomlásának esélye jelentősen megnő. Ezt – szerinte – Oroszország és Kína vezetésének is figyelembe kell vennie.

Acemoglu továbbá kiemelte, hogy a demokratikus társadalmakban a közösségi média felerősíti a radikális nézeteket, és a populista politikusok tudatosan kihasználják az emberek érzelmi befolyásolhatóságát.

Úgy véli, a hagyományos pártok komoly hibát követtek el azzal, hogy hosszú időn át próbálták elkerülni a migráció árnyoldalairól szóló nyílt vitát.

Európával kapcsolatban ugyanakkor optimistább, bár szerinte az innovatív szellem eltűnése és a túlzott szabályozás akadályozza a fejlődést. Véleménye szerint a bürokráciát csökkenteni kellene, miközben több pénzt kellene fordítani a kutatás-fejlesztés támogatására.

Megosztottság és Musk, mint rossz ómen

A közgazdász szerint veszélyes helyzet állhat elő, ha „olyasvalaki határozza meg a politikát, mint Elon Musk”, mivel az üzletember döntéseit saját érdekei irányítják. Acemoglu szerint az Egyesült Államok idén fordulóponthoz érkezhet, amely a hanyatlás kezdetét jelentheti, leginkább Donald Trump politikai hatásai miatt. Úgy látja, hogy a hagyományos ellensúlyok – az elnök saját pártja, a bíróságok, a közigazgatás, a tagállamok ereje és a civil társadalom – nem lesznek képesek megakadályozni a lejtmenetet. 

A közgazdász szerint az amerikai politika egyre inkább korrumpálódik, mivel a pártokat aktivista csoportok uralják, és emiatt képtelenek ellenállni a szélsőséges irányzatoknak. E tekintetben Európa más helyzetben van, mert ott a szélsőjobb és szélsőbal nem a bejáratott pártokon belül erősödik meg, hanem külön politikai szervezeteket hoz létre.

A digitális tér szabályozásának szükségességét is hangsúlyozta: szerinte az algoritmusokat úgy kellene módosítani, hogy azok ne a radikális nézetek terjedését ösztönözzék. Emellett szigorúbb előírásokat sürgetett annak érdekében, hogy a technológiai cégek ne a profit érdekében manipulálják a közvéleményt.

Végül Acemoglu a mesterséges intelligencia jelentette veszélyekre is felhívta a figyelmet. Úgy véli, az AI hatékony manipulációs eszközzé vált, amelyet sok kormány nem a tömegtájékoztatás fejlesztésére, hanem cenzúrázásra, megfigyelésre és elnyomásra használ.

Az interjú végén Acemoglu arra figyelmeztetett, hogy bár a demokrácia és a jólét jövője nem néhány hónapon belül dől el, a következő tíz év meghatározó lesz. Ugyanakkor az események gyorsabban is eszkalálódhatnak, ha Donald Trump politikai lépései felgyorsítják a folyamatokat.

Nyitókép: Jonathan NACKSTRAND / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Horst_Tappert
2025. február 11. 11:12
Azért kib.szott vicces abban az USA-ban "ellensúlynak" nevezni a bíróságokat, ahol az elnök politikai alapon nevezi ki a bírókat.... :D
ügyvéd
2025. február 11. 10:50 Szerkesztve
Mióta "klímakatsztrófás klímarettegő" is Nobelt bírt kapni, azóta teljesen súlytalanná vált a Nobel. Itt a másik bizonyíték.
Batman007
2025. február 11. 10:43
Acemoglu egyetlen egy számot sem mond . 2024-ben kb. 2.300 milliárd dollárral nőtt az USA GDP. Ugyanakkor az adósság 3.300 milliárd dollárral - a nyilvánosan elérhető adatok szerint. Ez maga a hanyatlás ténye. Több hitelre van szükség mint az ország növekedése. A liberális török közgazdász kiválóan gyakorolja a projekciót a 3 hete hivatalban levő elnök viszonylatában. ( Projekció alla turca ) 2008 előtt volt az a helyzet, hogy a bankok által folyósított ingatlan hitel gyorsabban nőtt mint az ingatlanok értéke.
Squalline
2025. február 11. 10:42
Milyen jó is volt minden, amikor a demens jókat szundított a munkahelyén, és hatalmas sikerként lehetett elkönyvelni, hogy neki nemcsakhogy munkája van, hanem 3 mondatot logikai kontextusba képes helyezni. Igaz példakép volt minden generációnak, egyben a mintaképe annak a csodás woke rátermett generációnak, ami még akkor is felébredett volt mikor szundított egyet. Közben pedig a jogállami demokratikus láthatatlan kéz jól eligazgatott mindent. Mit kéz, egyenesen polip volt, a világot átszövő jótékony csápjaival. Gondolta még a ruszkikat is eligazgatja, elvből izomból atomból akár, ha kell ha se, ha törik ha szakad. Hah-ha! Ugye, ugye. Azok a boldog szép napok, usaid és társai, ég veled. Már semmi sem ugyanaz, minden szar, mindenki szar, kilátástalan lett minden. Nekik. Tovarisi, degeneráltak, konyec. (A török elvtársnak, nos, azért nem kell félni, nobel díjas luxus szakértő kurva, persze kicsit ki kell állni a sarokra pofázni, de őt még pénzelik majd, kitartják egy ideig az elvtársak).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!