Megtartotta humorát Elon Musk a Fehér Házban is – mutatjuk az új névjegyét
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/iw95TUztrXEX9WOZyXiAJIlM2RzD6c_ZrrV2tcqnGX8/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ1MjcxNTZiN2YxNjQ2YTBiNDUzNGNmNWEyYjE3MWZi.jpg)
A Tesla-vezér láthatóan elemében van és kifejezetten élvezi, hogy az amerikai politika fősodrában lehet.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/iw95TUztrXEX9WOZyXiAJIlM2RzD6c_ZrrV2tcqnGX8/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ1MjcxNTZiN2YxNjQ2YTBiNDUzNGNmNWEyYjE3MWZi.jpg)
Daron Acemoglu szerint a hagyományos ellensúlyok – az elnök saját pártja, a bíróságok, a közigazgatás, a tagállamok ereje és a civil társadalom – nem lesznek képesek megakadályozni a lejtmenetet.
Daron Acemoglu, a tavaly Nobel-díjjal kitüntetett amerikai–török közgazdász a Neue Zürcher Zeitungnak adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy a demokrácia több területen is válságba került világszerte. Legnagyobb aggodalmát az esélyegyenlőség hiánya és a fiatalok körében tapasztalható magas munkanélküliség okozza. Emellett bírálta a közszolgáltatások alacsony színvonalát, és rámutatott: Kína ebben sokkal jobban teljesít, hiszen ott egy elöregedett hidat jóval gyorsabban korszerűsítenek, mint a nyugati országokban.
Ugyanakkor Kína sem áll hibátlanul
– mutatott rá Acemoglu.
Az ipari szektorban az alacsonyan képzettek bére az elmúlt húsz évben alig növekedett, miközben a kínai vezetés komoly hibákat követett el a járványkezelésben és az ingatlanpiaci lufi felfújásában. A közgazdász arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdasági fejlődés nem feltétlenül vezet demokratizálódáshoz, ugyanakkor, ha egy autokrácia súlyos gazdasági válságba kerül, a hatalom összeomlásának esélye jelentősen megnő. Ezt – szerinte – Oroszország és Kína vezetésének is figyelembe kell vennie.
Acemoglu továbbá kiemelte, hogy a demokratikus társadalmakban a közösségi média felerősíti a radikális nézeteket, és a populista politikusok tudatosan kihasználják az emberek érzelmi befolyásolhatóságát.
Úgy véli, a hagyományos pártok komoly hibát követtek el azzal, hogy hosszú időn át próbálták elkerülni a migráció árnyoldalairól szóló nyílt vitát.
Európával kapcsolatban ugyanakkor optimistább, bár szerinte az innovatív szellem eltűnése és a túlzott szabályozás akadályozza a fejlődést. Véleménye szerint a bürokráciát csökkenteni kellene, miközben több pénzt kellene fordítani a kutatás-fejlesztés támogatására.
A közgazdász szerint veszélyes helyzet állhat elő, ha „olyasvalaki határozza meg a politikát, mint Elon Musk”, mivel az üzletember döntéseit saját érdekei irányítják. Acemoglu szerint az Egyesült Államok idén fordulóponthoz érkezhet, amely a hanyatlás kezdetét jelentheti, leginkább Donald Trump politikai hatásai miatt. Úgy látja, hogy a hagyományos ellensúlyok – az elnök saját pártja, a bíróságok, a közigazgatás, a tagállamok ereje és a civil társadalom – nem lesznek képesek megakadályozni a lejtmenetet.
A közgazdász szerint az amerikai politika egyre inkább korrumpálódik, mivel a pártokat aktivista csoportok uralják, és emiatt képtelenek ellenállni a szélsőséges irányzatoknak. E tekintetben Európa más helyzetben van, mert ott a szélsőjobb és szélsőbal nem a bejáratott pártokon belül erősödik meg, hanem külön politikai szervezeteket hoz létre.
A digitális tér szabályozásának szükségességét is hangsúlyozta: szerinte az algoritmusokat úgy kellene módosítani, hogy azok ne a radikális nézetek terjedését ösztönözzék. Emellett szigorúbb előírásokat sürgetett annak érdekében, hogy a technológiai cégek ne a profit érdekében manipulálják a közvéleményt.
Végül Acemoglu a mesterséges intelligencia jelentette veszélyekre is felhívta a figyelmet. Úgy véli, az AI hatékony manipulációs eszközzé vált, amelyet sok kormány nem a tömegtájékoztatás fejlesztésére, hanem cenzúrázásra, megfigyelésre és elnyomásra használ.
Az interjú végén Acemoglu arra figyelmeztetett, hogy bár a demokrácia és a jólét jövője nem néhány hónapon belül dől el, a következő tíz év meghatározó lesz. Ugyanakkor az események gyorsabban is eszkalálódhatnak, ha Donald Trump politikai lépései felgyorsítják a folyamatokat.
Nyitókép: Jonathan NACKSTRAND / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
A Tesla-vezér láthatóan elemében van és kifejezetten élvezi, hogy az amerikai politika fősodrában lehet.