Felébredt Von der Leyen és megüzente Trumpnak, hogy igaza van

2025. február 04. 07:55

Az Európai Bizottság szerint 500 milliárd eurós többletkiadásra lenne szükség az európai védelmi rendszer fenntartásához.

2025. február 04. 07:55
null

A Reuters értesülése szerint az Európai Unió vezetői hétfőn megegyeztek abban, hogy fokozzák az Oroszországgal és más fenyegetésekkel szembeni védelmet, növelik a kiadásokat, és igyekeznek pótolni a katonai képességek hiányosságait.

Már eddig is sokat tettünk, de még többet kell tennünk. Jobban, erősebben és gyorsabban kell cselekednünk, és mindezt közösen kell tennünk

– mondta António Costa, az Európai Tanács elnöke a brüsszeli védelmi csúcstalálkozót követően.

Bár a vezetők egyetértettek a védelmi kiadások növelésének szükségességében, nagyrészt megválaszolatlanul hagyták azt a kérdést, hogy honnan teremtenek elő forrásokat a tervezett növelések finanszírozására. Az elmúlt években az európai országok már jelentősen emelték védelmi költségvetésüket Oroszország 2022-es ukrajnai inváziójára válaszul, miközben egyre erősödik az a nézet, hogy Európának csökkentenie kell függőségét az Egyesült Államoktól a kontinens biztonsága terén.

A kérdéskört tovább bonyolította Donald Trump amerikai elnök NATO-politikája, valamint az európai országokkal szemben támasztott követelése, miszerint többet kellene költeniük saját védelmükre. A csúcstalálkozó kezdetét beárnyékolta Trump hétvégi bejelentése is, amely szerint új vámokat vethet ki az EU-ból származó importra.

A találkozón a vezetők megegyeztek abban, hogy a védelmi rendszerükben fennálló kritikus hiányosságokra, például a lég- és rakétavédelem, a lőszerek és a katonai szállítás fejlesztésére fognak összpontosítani. Azonban arról nem született konkrét megállapodás, hogy milyen finanszírozási formákat alkalmaznak majd ezeknek a céloknak az elérésére.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen kiemelte, hogy

Európának alapvetően a védelmi kiadások növelésére van szüksége. Ehhez pedig meg kell erősíteni a védelmi ipari bázisunkat.”

Emellett hangsúlyozta, hogy a Bizottság rugalmas megoldásokat keres az uniós országok államháztartására vonatkozó szabályokban annak érdekében, hogy könnyebb legyen a védelmi beruházások finanszírozása. A NATO főtitkára, Mark Rutte, valamint Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke is részt vett a hétfői tárgyalásokon, ahol az uniós országok védelmi kiadásainak jövőbeli emeléséről folytattak eszmecserét. 

2024-ben az EU-tagállamok átlagosan a GDP-jük 1,9%-át költötték védelemre, ami mintegy 326 milliárd eurót jelentett, ez pedig 30%-os növekedésnek felel meg 2021-hez képest.

A Bizottság becslése szerint azonban a következő évtizedben legalább 500 milliárd eurós többletkiadásra lenne szükség az európai védelmi rendszer fenntartásához. Trump szerint a NATO-tagállamoknak a GDP-jük 5%-át kellene védelmi kiadásokra fordítaniuk – ezt az arányt azonban jelenleg egyetlen szövetséges ország sem éri el, beleértve az Egyesült Államokat sem.

Von der Leyen és Costa szerint többféle finanszírozási lehetőség is szóba jöhet, beleértve a nemzeti védelmi költségvetések növelését, az Európai Beruházási Bank szerepének kiterjesztését, valamint a magántőke bevonását. A vezetők azonban elkerülték annak a politikailag érzékeny kérdésnek a nyilvános megvitatását, hogy szükséges-e közös uniós adósság kibocsátása a védelmi kiadások fedezésére. Diplomáciai források szerint lehetséges kompromisszumként felmerült, hogy

a katonai fejlesztések finanszírozását támogatások helyett hitelekkel oldják meg.

Nyitókép: JIM WATSON / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindenhova
2025. február 04. 10:15
"...hitelekkel oldják meg." Ez egész gondolatmenetnek egyetlen szó a lényege. A hitel.
neszteklipschik
2025. február 04. 10:07
"Az Európai Bizottság szerint 500 milliárd eurós többletkiadásra lenne szükség az európai védelmi rendszer fenntartásához." Eszünk ágában sincs! Ha az USA nem képes, vagy nem akarja garantálni Európa biztonságát, akkor majd garantálja azt Oroszország és Kína. És akkor az USA hazaviheti innen a katonáit és támaszpontjait szépen. Ennyi. Európa nem vacsoravendég a nagyhatalmak asztalánál, hanem ő a főfogás. Ingyenebéd meg nincs, aki enni akar belőle az fizet!
szemlelo-2
2025. február 04. 09:53
" a Bizottság rugalmas megoldásokat keres az uniós országok államháztartására vonatkozó szabályokban" Az én olvasatomban ez azt jelenti, hogy felszólítják az uniós országokat, hogy az államadósságra vonatkozó korlátokat oldják fel és eladósodás árán is növeljék a katonai kiadásokat.
2025. február 04. 08:56 Szerkesztve
Ezt ajánlottam nekik a háború előtt is. Ezt kellett volna választaniuk. A háború helyett. És ma egy virágzó ország lennének.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!