Elemzés bizonyítja: magyar szempontból óriási előrelépés Trump első hónapja

2025. február 20. 14:41

Az Alapjogokért Központ elemzésében hangsúlyozta, annak ellenére, hogy a világrendszerváltás bizonyos veszélyekkel és kockázatokkal jár, az összkép biztató.

2025. február 20. 14:41

Donald Trump elnökségének első 30 napját vizsgálta az Alapjogokért Központ elemzése. Ebben többek között felhívták a figyelmet, hogy

Trump visszatérése a Fehér Házba történelmi fordulópont, amely megrendíti a globális liberális dominanciát. 

„Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) leépítésével az új adminisztráció jelentős, bár nem végzetes csapást mért a baloldali, ultraprogresszív hálózatokra. Ennek következtében a Magyarországra nehezedő liberális nyomás enyhülhet. Ugyanakkor a nyílt társadalom posztmodern baloldali hálózata továbbra is jelentős erőforrásokra számíthat a liberális megadonorok, a Soros-, Hewlett- és Gates-alapítványok részéről. 

A woke gépezet pedig várhatóan Európába helyezi át tevékenysége súlypontját, és a brüsszeli vezetéstől remél pótlólagos forrásokat” 

– vázoltak fel egy lehetséges forgatókönyvet.

Az EU Ukrajna-politikája egyre inkább kudarcot vall

Az elemzésben felidézték, hogy időközben az ukrajnai konfliktus lezárása is közelebb került, hiszen Washington egyértelműen a háború befejezésére törekszik. 

Arra is kitértek, hogy míg Donald Trump elhozza a békét, addig a háborúpárti európai elitet kizárják a megállapodásból. „Számukra ez a fordulat váratlan, hiszen három évet elpazaroltak, miközben az Európai Unió Ukrajna-politikája egyre inkább kudarcot vall. A békére vonatkozó tervek teljes hiánya most súlyosan visszaüt. Az európai liberális-technokrata elit tevékenysége mára a pózolásra és vagdalkozásra korlátozódik. Ezzel szemben Magyarország stratégiája, amely elutasítja a háborút és az ultraprogresszív ideológiát – különösen a tömeges migrációt és a genderaktivizmust –, egyértelműen beigazolódik” – hangsúlyozták az elemzésben.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Elkezdődött a világrendszerváltás

A vezetői összefoglaló felütésében úgy fogalmaztak, Trump visszatérésével megkezdődött a világrendszerváltás. A már említett folyamatok, illetve a közeljövő felmérése érdekében az Alapjogokért Központ megvizsgálta Donald Trump első hivatali hónapjának magyar szempontból legfontosabb tíz intézkedését. Mint írták, az új adminisztráció prioritásai elsősorban belpolitikai fókuszúak, de hatásuk globálisan is érezhető lesz. 

A főbb intézkedések a következők:

1. USAID-reform: Donald Trump megálljt parancsolt a nemzetállami hatásköröket gyengítő liberális szervezetek, médiumok és NGO-k támogatásának.

2. Béketárgyalások: Trump 30 nap alatt többet tett az orosz-ukrán háború rendezéséért, mint a demokrata adminisztráció az elmúlt 1100 napban.

3. A világ a merev blokkosodás helyett a multipolaritás irányába mozdul el.

4. Vámpolitika: A Trump-adminisztráció kulcsfontosságú eszköze lesz.

5. A liberális külpolitika megbukott. A visszatér a nagyhatalmi verseny és az erőpolitika.

6. A migránsválság felszámolása és a déli határ megerősítése az új kormány kiemelt célkitűzései.

7. A Fehér Ház harcot hirdetett a woke ideológia legkirívóbb megnyilvánulásai ellen.

8. Európa-politika: Washington az EU-s intézmények helyett a tagállamokra támaszkodik, és nyit a patrióta erők felé.

9. A mélyállam felszámolása rohamléptekben halad, Elon Musk vezetésével a Kormányzati Hatékonysági Hivatal (DOGE) élén.

10. A régi-új elnök új kormányának kulcspozíciókra tett kinevezései világosan jelzik a két fő prioritást: a migráció felszámolását és a bürokrácia megreformálását.

Veszélyeket is hordozhat a „Trump-tornádó”

Az elemzésben kiemelték, hogy az új amerikai kabinet célja az államapparátus radikális átszervezése, a technokrata bürokratikus struktúrák hatalmának megtörése. Mindez jó hír Amerikának, ám potenciális veszélyforrás Európára nézve, mivel 

a Soros-hálózat tagjai úgy érezhetik, hogy az EU-ban vészelhetik át a Trump-éveket, és az európai adófizetők pénzéből pótolhatják a kiesett bevételeiket.

„Ez felerősítheti az ideológiai konfliktusokat a kontinensen, és fokozhatja a patrióta mozgalmak elleni támadásokat. Magyarország már régóta célkeresztben van, így várható, hogy a nyomás tovább nő” – fogalmaztak.

Az Alapjogokért Központ hozzáfűzte, annak ellenére, hogy a világrendszerváltás bizonyos veszélyekkel és kockázatokkal jár, az összkép biztató. Az amerikai migrációs politika szigorítása példaértékű lehet világszerte, és „bár a gazdasági nyomásgyakorlás a Trump-érában sem szűnik meg, az elsődleges eszköz a kiszámíthatatlan szankciók helyett a vámok lesznek. Egy olyan új rend van kialakulóban, amelyben hazánk jóval komfortosabban érezheti magát” – szögezték le a tanulmányban.

A teljes elemzést ITT olvashatják.

Nyitókép: ROBERTO SCHMIDT / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
megfejtô
2025. február 20. 18:17
Trollocskák irogatnak, lájkolgatják magukat. Nyomorultak, de még hatástalanok is.
Kovács Ubul
2025. február 20. 18:17
A minisztérium hétfőn arra a múlt héten frissített adatlapra reagált, amelyben az amerikai külügyminisztérium eltávolította a "nem támogatjuk Tajvan függetlenségét" megfogalmazást, és emellett kiegészült egy utalással, mely szerint "adott esetben az Egyesült Államok támogatja Tajvan tagságát a nemzetközi szervezetekben". "A Tajvanra vonatkozó módosítások az amerikai külügyminisztérium honlapján nagy visszalépésnek számítanak, és meglehetősen rossz üzenetet küldenek a Tajvan függetlenségét támogató szeparatista erőknek" - közölte Kuo Csia-kun, a kínai külügyi tárca szóvivője hétfőn. "Ez egy újabb példája annak, hogy az Egyesült Államok makacsul ragaszkodik ahhoz a téves politikához, hogy Tajvant használja fel Kína elnyomására, ezért sürgetjük az az amerikai felet, hogy azonnal korrigálja hibáit"- jelentette ki Kuo.
Claudius1
2025. február 20. 16:30
Lezárt határokat, a vasárnapi asztalnál ülő személyi megfigyelőket, eltűnéseket, letartóztatásokat. Nem lesz elég nem mondani rosszat. Gondolni sem lesz szabad. Ez az orosz béke, mindig is ez volt, amióta van történelem. Most sem lesz másképp. Tapsikoljatok kretének a formálodó békének. Nem sokáig fogtok tapsikolni, mert ti vagytok a főfogás."
Claudius1
2025. február 20. 16:30 Szerkesztve
"Tapsikoljatok kretének, készül a béke. Mivel az üvegbúrátokba ritkán jut be a levegő, azt hiszitek, hogy az ukrajnai háború lezárása ajándék nektek. Egy kivérzett, lerohant nemzetnek a meggyalazását elengedhetetlennek nevezitek. Azt hiszitek, ha elnémulnak a fegyverek, majd minden csodálatos lesz, szárnyalni fog az ipar, a gazdaság kilő, megnyugszanak orosz barátaink. Abban igazatok van, hogy rólatok szólnak a tárgyalások, de abban tévedtek, hogy értetek. Valójában az Egyesült Államok nem Ukrajnáról tárgyal Oroszországgal, hanem Európát osztja fel. Ellentétben azonban a II. világháború utáni tárgyalásokkal, az Egyesült Államoknak tulajdonképpen már mindegy: teljes mértékben érdektelen Európában. Tapsikoljatok kretének, de tudjátok: az orosz béke kézivezérelt szatelitállamokat, nyomort, elnyomást, munkatáborokat, és szegénységet jelent.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!