Megtörtént, amire régóta vártunk: Trump telefonon egyeztetett Putyinnal a háború lezárásáról
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/r6vsxKIU7O1sKa6nHWyW-K3b7gvYhhdjaN5FpqPbojM/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzA2MTkyYmE0ZDJhMTQyZTY4ZjA1ODdhODc1NTc1MTg0.jpg)
„Mindig is jó viszonyom volt Putyinnal” – hangsúlyozta az amerikai elnök.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/r6vsxKIU7O1sKa6nHWyW-K3b7gvYhhdjaN5FpqPbojM/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzA2MTkyYmE0ZDJhMTQyZTY4ZjA1ODdhODc1NTc1MTg0.jpg)
Az idő fogy, és az oroszoknak kedvez.
A Portfolio arról számol be, hogy pénteken háromnapos konferencia kezdődik Münchenben: az eseményen forró téma lesz az ukrajnai háború lezárása, főleg úgy, hogy az Egyesült Államok alelnöki delegációval képviselteti majd magát – írják.
Sokak szerint ha nem is a teljes tervet, de legalább részleteket bemutat majd JD Vance alelnök
a lezárásról. Hozzáteszik: inkább az oroszoknak kedvező béke születhet, de Moszkvának is sok kompromisszumot kell majd kötnie, emiatt pedig a Kreml sem reagált az eddigi javaslatokra túl nagy lelkesedéssel.
Látható, hogy
Trump komolyan veszi a béketeremtést:
felvette a kapcsolatot Oroszországgal és Ukrajnával is, és megkezdődtek az egyeztetések egy esetleges béketárgyalásról, békekonferenciáról. Ahogy írtuk, Trump állítólag már Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is beszélt.
Ezt is ajánljuk a témában
„Mindig is jó viszonyom volt Putyinnal” – hangsúlyozta az amerikai elnök.
Keith Kellogg, Donald Trump Ukrajna-ügyi főtárgyalója közölte, hogy nem fogja bemutatni a béketervet a konferencián, ettől függetlenül a spekulációk nem múlnak.
A Portfolio úgy látja, hogy egyes részletektől függetlenül az már szinte biztos, hogy
Trump az ukrán területek orosz kézen hagyásában, Ukrajna NATO-ból való kizárásában, a szankciók lassú eltörlésében, diplomáciai kapcsolatok helyreállításában és az ukrán haderő további támogatásában gondolkozik.
Hangsúlyozzák: Ukrajna vezetése azt kommunikálja, hogy „átmenetileg” hajlandó most már lemondani a területekről és a NATO-tagságról is, de csak akkor,
ha megfelelő biztonsági garanciákat kapnak a Nyugattól. A legnagyobb nehézség valószínűleg ennek kapcsán lesz.
Zelenszkij és stábja úgy látja: ha már nem hajlandó a NATO bevenni Ukrajnát, alsó hangon 200 ezer külföldi békefenntartóra van szükség az ország területén, hiszen, ha a megfelelő méretű kontingenst nem sikerül kiépíteni, Oroszország ismét támadni fog – írják. Oroszország viszont semmiképpen nem akar külföldi katonákat látni Ukrajna területén, ezért is harcolnak első naptól fogva Kijev NATO-csatlakozása ellen.
Felhívják a figyelmet, hogy
ahogy csökken az ukrán haderő ellenállása és növekszik az orosz haderő területszerzési dinamikája, úgy lesz egyre „éhesebb” a Kreml
is. Fennáll a veszély: ha nem sikerül gyorsan békét kötni, jó esély van rá, hogy eljön az a pont, hogy Moszkva úgy látja: a meglévő kapacitásokkal nemhogy az öt „annektált” ukrán megyét tudják elfoglalni, de be tudnak kebelezni mindent a Dnyepertől keletre, sőt, még a Fekete-tenger partszakaszát is el tudják foglalni – írják. Az idő egyre fogy.
Ezt is ajánljuk a témában
Hamarosan csak a menekülőút marad az ukránoknak.
Nyitókép: MTI/AP/Efrem Lukackij
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A véglegesítése előtt megbeszéléseket folytatnak a NATO-szövetségesekkel.
Daniel Davis ezredes leszögezte azt is, hogy az Egyesült Államoknak törekednie kellene a kapcsolatok újjáépítésére Oroszországgal, mivel ez mindkét ország számára előnyös lehet.
„Ráadásul itt van a lehetősége egy bizonyos szakadásnak az Egyesült Államok és Európa között” – fogalmazott az orosz politikus.