Rendkívüli: megsemmisítették Romániában az elnökválasztás eredményét
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/12/bpCRRAFdzdZT8AsVwWmfUlJkTCDTzjMdL7CMbg7yNnI/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2IwYjQ2NzA1M2VhMjQxMmE4MGJjOTY4M2MyMmRiNDQy.jpg)
A román alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: meg kell ismételni az elnökválasztás teljes folyamatát.
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/12/bpCRRAFdzdZT8AsVwWmfUlJkTCDTzjMdL7CMbg7yNnI/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2IwYjQ2NzA1M2VhMjQxMmE4MGJjOTY4M2MyMmRiNDQy.jpg)
A Faktum tényellenőrző portál szerint egyre többen aggódnak amiatt, hogy az EU új digitális szabályozása lehetőséget teremthet a tagállami választások érvénytelenítésére.
Az utóbbi hetekben nemzetközi visszhangot váltott ki László András, a Fidesz európai parlamenti képviselőjének bejegyzése az X-en. A politikus szerint az Európai Unió kettős mércét alkalmaz a külföldi befolyásolás kérdésében: amikor Magyarországon merül fel a baloldal külföldi finanszírozása, a brüsszeli elit hallgat. Ez is rámutat, hogy egyre többen aggódnak az EU új digitális szabályozása miatt, ami lehetőséget teremthet a tagállami választások érvénytelenítésére – erről írt elemzést az Faktum tényellenőrző portál.
László András bejegyzését még Elon Musk is megosztotta, „pontosan” kommentárral, ami tovább növelte a téma iránti érdeklődést.
A politikus Thierry Breton korábbi európai biztos kijelentésére reagált, amelyben az egykori uniós tisztségviselő azt mondta: „így tettünk Romániában, és ezt természetesen így kell tennünk Németországban is, ha erre szükség van.” A képviselő ebből azt a következtetést vonta le, hogy az EU akár a német választások eredményét is érvénytelenítheti, ha az nem felel meg az elvárásainak.
A Faktum elemzésében kiemeli, hogy a digitalizáció soha nem látott módon könnyíti meg a külföldi befolyásolást. Ez különösen érvényes a választásokra, hiszen a modern technológiai eszközök révén a kampányok könnyen manipulálhatóvá válnak. Az uniós Digitális Szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) elviekben éppen ezt a problémát hivatott kezelni, azonban a jogszabály végrehajtásának határai még nem teljesen világosak, ami a kritikusok szemében aggodalomra ad okot.
A vita hátterében a 2024-es romániai elnökválasztás áll, amelyet az alkotmánybíróság érvénytelenített. A döntés titkosszolgálati jelentésekre hivatkozott, amelyek szerint Oroszország összehangolt online kampányt folytatott egy szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu támogatására. Georgescu a választás előtt alig volt ismert, azonban a közösségi médiában, különösen a TikTok-on, robbanásszerű népszerűségre tett szert.
Ezt is ajánljuk a témában
A román alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: meg kell ismételni az elnökválasztás teljes folyamatát.
Fontos hangsúlyozni, hogy a választási eredmények megsemmisítése nem az EU utasítására történt, hanem a román alkotmányos rend keretei között. Ugyanakkor az Európai Bizottság külön figyelmet fordított az ügyre. A román eset így új kérdéseket vet fel a közösségimédia-platformok felelősségét illetően is. Milyen mértékben vonhatók felelősségre az olyan platformok, mint a TikTok, ha a területükön zajló politikai kampányok külföldi érdekeket szolgálnak?
Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a TikTok megsértette-e a DSA rendelkezéseit azzal, hogy nem akadályozta meg az állítólagos orosz befolyásolást.
A kérdés, amely jelenleg a legnagyobb vitát generálja: előfordulhat-e, hogy a februári német választás eredményét is megsemmisítik, amennyiben az nem felel meg az uniós elvárásoknak? Németország alkotmányos rendszere rendkívül szigorúan védi a választások tisztaságát. A német Alaptörvény (Grundgesetz) és a Szövetségi Választási Törvény világosan meghatározza a választások lebonyolításának szabályait, és rendkívül ritkán fordul elő, hogy egy választási eredményt megsemmisítsenek.
Ezt is ajánljuk a témában
A német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) külső beavatkozás veszélyére figyelmeztetett a február 23-ára tervezett németországi előrehozott parlamenti választások kapcsán.
A Szövetségi Alkotmánybíróság elvileg jogosult felülvizsgálni a választások eredményét, ha alapos gyanú merül fel jogsértésre. Azonban az eddigi precedensek alapján a választások megsemmisítése csak rendkívül súlyos, bizonyított esetekben fordulhat elő. Az új uniós digitális irányelvek megsértése így önmagában valószínűleg nem elegendő alap egy ilyen döntéshez.
Az EU jogalkalmazásában figyelembe kell venni a szubszidiaritás és az arányosság elvét. A német hatóságok maguk határozzák meg, milyen módon biztosítják a választások jogszerűségét, bár az uniós előírásokat is figyelembe kell venniük. A legtöbb vita abból származik, hogy jelenleg még nem teljesen világosak a határvonalak. Ezzel együtt is, amennyiben külföldi befolyásolás gyanúja merülne fel, az első lépés valószínűleg egy bűnügyi vagy nemzetbiztonsági vizsgálat lenne, nem pedig a választások azonnali érvénytelenítése.
László András és Elon Musk állítása szerint az EU kettős mércét alkalmaz a külföldi befolyásolás megítélésében.
A romániai elnökválasztás kapcsán az uniós intézmények komoly aggodalmakat fogalmaztak meg, míg a magyarországi állítólagos külföldi kampányfinanszírozás ügyében kevésbé aktívak. Az Európai Bizottság szerint azonban nincs kettős mérce: a tagállami hatáskörbe tartozó ügyekben az EU beavatkozása korlátozott, és a nemzeti bíróságok döntenek a választások érvényességéről.
Nyitókép forrása: faktumprojekt.hu
***
Ezt is ajánljuk a témában
Egy frappáns videóval rukkolt elő az MCC Brussels az Európai Bizottság elnökéről.