Alaposan felbosszanthatták Kínát a franciák

2025. február 24. 18:26

A Dél-Kínai tengert találta meg a filippínó és a francia flotta egy kis gyakorlatozásra. Nem marad el Kína válasza.

2025. február 24. 18:26

Franciaország és a Fülöp-szigetek közös hadgyakorlatot tartott a Dél-kínai-tengeren, fokozva a térségben tapasztalható feszültségeket – jelentette az Euronews

Az előző héten végrehajtott haditengerészeti manőverek – köztük tengeralattjáró-ellenes és légi harci gyakorlatok –

 várhatóan Kína nemtetszését váltják ki, 

amely a vitatott tengeri térség nagy részére igényt tart.

Ezt is ajánljuk a témában

Sötétben bujkáló fekete hajóhad tevékenykedik a Dél-kínai-tengeren. Mutatjuk!

Videó

A Bloomberg átfogó elemzéséből kiderül, hogyan működik az árnyékflotta a Dél-kínai-tengeren. Tevékenységüknek köszönhetően, a hivatalos kommunikációval ellentétben, több millió hordónyi szankcionált iráni olaj talál gazdára naponta. Óriási illegális hálózatról van szó, amely több szempontból is komoly veszélyt jelent.

A hadgyakorlatot követően a francia Charles de Gaulle nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó pénteken kikötött a Manila melletti Subic-öbölben, egy korábbi amerikai haditengerészeti bázison. 

Február 23-án a Fülöp-szigetek francia nagykövete, Marie Fontanel a fedélzeten hangsúlyozta, hogy 

Franciaország elkötelezett a nemzetközi jog védelme és a szabad hajózás biztosítása mellett, valamint mélyíteni kívánja a térségbeli védelmi együttműködéseket.

A két ország 2023 végén megállapodást írt alá katonai együttműködésük és közös hadgyakorlataik bővítéséről. 

Jelenleg egy olyan egyezményről tárgyalnak, amely lehetővé tenné csapataik számára, hogy egymás területén folytassanak kiképzéseket. 

Francia tisztviselők már benyújtottak egy javaslatot a Fülöp-szigeteki kormánynak.

Párizs az utóbbi időben fokozta védelmi együttműködését a Délkelet-ázsiai országokkal, amelyek területi vitában állnak Kínával, ám hangsúlyozza, hogy ezek a lépések nem irányulnak egyetlen ország ellen sem, hanem a válsághelyzetekre való felkészülést szolgálják.

Peking azonban továbbra is elutasítja a külföldi katonai jelenlétet a Dél-kínai-tengeren, különösen az Egyesült Államok és szövetségesei részéről. 

A térségben az utóbbi hetekben ismét kiéleződtek a feszültségek, miután Ausztrália azzal vádolta Kínát, hogy egy J-16-os vadászgépe veszélyesen közel repült egy ausztrál felderítő repülőgéphez.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Jam STA ROSA / AFP

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Camael
2025. február 24. 21:21
nem ismerem ezt a szabad hajózási törvényt, de biztos vagyok benne hogy nem a hadihajók számára találták ki
balbako_
2025. február 24. 20:31
Nem bölcs dolog a sárkánnyal packázni.
2025. február 24. 20:26 Szerkesztve
Az ausztrálok kimaradnak? Pedig vettek pár atomtengeralattjárót. No nem a franciáktól, hanem az amerikaiaktól. Mert a franciákéban nem volt atom.😀
2025. február 24. 20:18 Szerkesztve
A Marszejezböl Manilez lesz😀
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!