Lépésről lépésre: így lép Biden helyére Trump
Itt van minden részlet, amit a beiktatásról tudni kell.
A kérdés mégis az, hogy 2025-ben milyen mértékben tud majd változást hozni az új elnök.
Két nap és leteszi az elnöki esküt Donald Trump, aki azt ígérte, hogy lebontja a status quo-t mind Washingtonban, mind a világon. Azt viszont még senki sem tudja, miként fogja ezeket megtenni – írja szerkesztőségi cikkében a The Wall Street Journal.
Az amerikai konzervatív lap szerint Trump első ciklusában szintén republikánus kongresszusi többséggel indult, mégis, eredményei azt mutatják, hogy inkább azokban az ügyekben tudott látványosabbat alkotni (adóreform, energetikai fejlesztései, a Legfelsőbb Bíróságra kinevezett és bírák), amelyek eleve a Republikánus Párt hagyományos prioritásai, ugyanakkor
saját személyes programjaiban, például a vámok vagy a bevándorlás-ellenőrzés ügyeiben nem történt igazi áttörés.
2025-ben elnökként Trump mögött lesz egy olyan konzervatív kongresszusi többség, amely valóban az ő programját támogatja, és a választási győzelem is egyúttal szinte egyedül az ő érdeme, így Trump tekintélye most megkérdőjelezhetetlen, a demokraták gyengék, az amerikai mainstream média lejáratta magát – ezek a körülmények pedig mind az elnöki eredményesség zálogai lehetnek.
Trump első elnöki hónapjai 2017-ben kaotikusak voltak, 2025-ben azonban
Susie Wiles kabinetfőnök személye a garancia arra, hogy ezúttal a kezdetektől rend lesz a Fehér Házban.
Ugyanakkor a Képviselőházban nem túl jelentős a GOP többsége, így Trumpnak nagyon kell vigyáznia a frakciót egyben tartsa, illetve nehogy túllépje a választóktól kapott mandátumát.
Hogyan lehet azt túllépni? A WSJ cikke szerint úgy, hogy például a bevándorlás és a határbiztonság ügyében világos, hogy a szavazók az illegális migránsok megállítására, és a külföldi bűnözői bandák deportálására adtak zöld jelzést az elnöknek, de ha ő elkezdi a tömegek kitoloncolásokat, éjféli razziákkal, családok szétszakításával, akkor a közhangulat könnyen ellene fordulhat.
Másik példa: adócsökkentést ígért, de a korábbi, 2017-es adórendelkezések puszta meghosszabbítása súlyos bevételkiesést jelenthet a büdzsé számára, és
ha az a jövedelemnövelés mellett a gazdasági növekedést nem tudja jól generálni, akkor az inflációs problémára nem ad valós megoldást
– márpedig Trumptól a választói elsősorban az infláció letörését várják, és a Trump által kedvelt vámpolitika szintén a növekedés akadálya lehet.
A lap szerint a Trump vezette Amerika egyelőre nem lép ki a NATO-ból, de az egészen biztos, hogy Európának kell majd állnia saját védelmi kiadásait, és Washington ázsiai szövetségeseinek is sokkal nagyobb pénzügyi áldozatot kell majd hozniuk a biztonságuk érdekében.
A The Wall Street Journal nagy félelme az, hogy Trump az átrendeződő világrendben ki akar majd egyezni nagy ellenségeivel: az ukrajnai háborút egy oroszoknak kedvező egyezséggel zárja le, az észak-koreai rezsimmel és Iránnal végül nukleáris megállapodást köt, és leveszi kezét Tajvanról is, hogy leszerelje Kínát.
Trump legyőzte a woke baloldalt, de nagy kérdés, hogy milyenre építi az új jobboldalt. Az amerikaiak biztonságot és szélesebb jólétet akarnak, de nem belső háborúskodást, ezért ha Trump a leszámolások, megtorlások felé mozdul el, azzal sok támogatóját vesztheti el.
Ha ezt teszi, a lap szerint a 2026-os félidős kongresszusi választásokat behúzhatják a demokraták, és tovább erősödve 2028-ban újra kiüthetik a nyeregből Donald Trumpot.
Nyitókép: Donald Trump első elnöki beiktatása Washingtonban 2017. január 20-án / fotó: Mark RALSTON / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Itt van minden részlet, amit a beiktatásról tudni kell.
--