Újabb pofon az EU-nak: a globális energiatrendek teljesen más irányba haladnak

2025. január 27. 16:31

Az Európai Unió energiapolitikája élesen eltér a globális trendektől, ami a kontinens versenyképességének jelentős gyengülését vetíti előre.

2025. január 27. 16:31
null

Az Európai Unió energiapolitikája élesen eltér a globális trendektől, ami a kontinens versenyképességének jelentős gyengülését vetíti előre. Miközben Washington és Peking az energiadominancia és a versenyképesség maximalizálására törekszik, az EU a dekarbonizáció sebességét helyezi előtérbe. Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök szavaival élve: „Az energiaárak azt közlik velünk, hogy nem csak gyorsabban, de máshogy kell haladnunk, új megoldásokat kell találnunk (…) A most zajló geopolitikai változásokkal ez még sürgősebbé vált.” 

Az EU azonban nem igazította politikáját a változó világrendhez, így gazdasági térvesztése felgyorsulhat – adta hírül az Oeconomus Gazdasági Alapítvány

Globálisan a fosszilis energia iránti kereslet tovább növekszik. Az olajfogyasztás új rekordokat dönt, az Egyesült Államok olajkitermelése csúcson van, és India vagy Kína tovább növeli szén- és gázfelhasználását. Az EU szén- és gázipart korlátozó politikája nem követi a világpiac realitásait, és az importált LNG-re való támaszkodás tovább növeli az energiaárakat, miközben a világ más részei olcsóbb, időjárásfüggetlen forrásokat választanak.

Az atomenergia terén is látványos az EU lemaradása. Miközben Kína évente tíz új reaktor építését tervezi, az európai projektek lassúsága és a bürokrácia akadályozzák a fejlődést. Az Egyesült Államok a nukleáris innováció felgyorsításán dolgozik, ami a technológiai szektor energiaigényeinek is megfelel. Ezzel szemben az EU nem tud lépést tartani, ami hosszú távon veszélyezteti gazdasági stabilitását és technológiai versenyképességét.

Ha Brüsszel nem vizsgálja felül zöldátállási stratégiáját, és nem illeszti azt a globális energiapolitikai irányokhoz, a kontinens tovább szigetelődik, és jelentős hátrányba kerül a nemzetközi színtéren. A világ gazdasági nagyhatalmai az olcsó és megbízható energiaforrások versenyét tartják elsődleges célnak – az EU-nak is ehhez kellene igazodnia.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Képernyőkép / Mandiner.hu

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pandalala
2025. január 27. 20:30 Szerkesztve
A legrosszabb az pontosan az amit mostanában az EB és társai csinálnak. Úgy viselkednek mintha egy egységes államot akarnának irányítani _központilag_ .... Ami egyébként jogilag sem lehetséges!! És nem csak az energetika szempontjából, persze! .... Mondjuk, pl. tök röhej h Franciaország dugig van atomerőművekkel, Németországban meg már zéró!!! Az EB meg totyog mint egy békegalamb ... :-D Mi a fenét tudnak ilyen helyzetben az EU-ban ""irányítani""?? :-D Minden lépésük csak hátráltat inkább!! ... :-(( Az átmeneteket meg végképp' képtelenek bármit az időben megfelelően levezényelni .... Minden téren!! Idejológia rulez!! :-DD
pandalala
2025. január 27. 19:11
" Erőművek sorával terítik be Oroszországot Oroszország áramigénye nő, energiatermelő létesítményei öregszenek, ezért a most elfogadott, 2042-ig szóló terv 88 gigawattnyi új kapacitás létesítését rögzítette. Ebből 29,3 gigawattnyi atomerőmű lenne. 2025.01.26., 12:51 .... A terv alapja az a hosszú távú, már elfogadott előrejelzés, amely szerint Oroszország éves villamosenergia-fogyasztása a 2023-as 1138 milliárd kilowattóráról (kWh) 2042-re csaknem 1450 milliárdra nő. ...." -->> www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2025/01/eromuvek-soraval-teritik-be-oroszorszagot
Ehetős Odó
2025. január 27. 18:06
Első lépés: sürgősen kirugdosni az összes zöld idiótát a kormányzati pozíciókból. Amíg agyhalottak és egyéb képzetlen elmebetegek, vagy muciológusok határozzák meg a kontinens energiapolitikáját, addig reménytelen az egész ügy.
canadian-deplorable
2025. január 27. 17:31
A zöld átmenet ugyanolyan kivihetetlen baloldali utópia, mint a kommunizmus volt. Sajnos ez lett az új poszt-kommunista baloldali ideológia egyik alap pillére. Ha kihúzzák, összedől az egész, mint egy kártyavár. A zöld utópia vége ugyanaz, mint minden baloldali ideológiáé: gazdasági katasztrófa, összeomlás, végül politikai krízis és az utópia feladása, ami után azonnal jöhet a következő baloldali idiótizmus. Balos idiótából végtelen kínálat áll rendelkezésre. Ez a nyugati civilizáció legnagyobb ellensége. Kína a zöld utópia lelkes támogatója, de ők nem foglalkoznak vele. Amíg Európa állítja le az iparát a zöld béklyó miatt, addig Kína folyamatosan építgeti a szénerőműveket. Leszarják a zöld baromságot. Amerika már feleszmélt, Trump most állítja le a zöldizmust és tér vissza a józan észhez. Európa még nem tart itt, ott lesz a legnehezebb a kilábalás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!