Orbán Viktor szövetségese nyerte a horvát elnökválasztás első fordulóját
A hivatalos eredményeket a horvát hatóságok 8 órától kezdik közzétenni.
Zoran Milanović elnök megerősítette álláspontját: a NATO támogatása Ukrajna számára veszélyes precedens lehet, amely Horvátország érdekeivel szemben áll.
Nyitókép: DAMIR SENCAR / AFP
Zoran Milanović, Horvátország elnöke fölényes győzelmet aratott az elnökválasztás második fordulójában, több mint 74 százalékos szavazati aránnyal legyőzve Dragan Primoracot, a kormányzó konzervatív párt jelöltjét – tájékoztat a CNN.
Milanović, aki kemény bírálója az EU-nak és a NATO-nak, győzelmi beszédében kiemelte, hogy eredménye a választók bizalmának és elégedetlenségének üzenete a kormány felé.
A választásra Horvátország gazdasági nehézségei, korrupciós botrányai és munkaerőhiánya árnyékában került sor.
Ezt is ajánljuk a témában
A hivatalos eredményeket a horvát hatóságok 8 órától kezdik közzétenni.
Milanović a kampány során élesen bírálta az EU-t, amelyet „nem demokratikusnak” nevezett, és elítélte, hogy szerintük az eltérő véleményeket ellenségként kezelik.
Kijelentette, hogy a „modern Európa”, amelyben élni és dolgozni szeretne, nem ilyen, és megígérte, hogy mindent megtesz az EU irányának megváltoztatásáért, amennyire ez egy kis ország elnökeként lehetséges.
Emellett ismételten kifejezte ellenérzését a nyugati katonai támogatásokkal szemben, és leszögezte, hogy soha nem hagyná jóvá horvát katonák küldését ukrajnai NATO-missziókba.
Milanović és Andrej Plenković konzervatív miniszterelnök között már az első elnöki ciklus során is feszült volt a viszony, és a mostani választási győzelem várhatóan tovább mélyíti a politikai megosztottságot.
Miközben Plenković gyakran „oroszbarátnak” nevezi az elnököt, Milanović a kormányt rendszeresen a korrupcióval vádolja. Elemzők szerint Milanović nem érdekelt abban, hogy kompromisszumra törekedjen, így az elkövetkező években is erős konfrontáció várható a két vezető között.
Bár az elnöki pozíció Horvátországban inkább ceremoniális, Milanović megőrizte politikai befolyását és a hadsereg főparancsnokaként jelentős szerepe van a katonai kérdésekben. Primorac, aki tudományos karrierjét politikai ambíciói miatt megszakította, már másodszor vesztett el elnökválasztást. Milanović győzelme megerősíti az ellenzék pozícióját a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) uralta politikai térben, amely Horvátország függetlensége óta meghatározó erő.
Ezt is ajánljuk a témában
Zoran Milanovic az exit poll szerint a horvát elnökválasztás második fordulójában is magabiztos győzelmet aratott.
Milanović nyíltan kritikus az Európai Unióval és a NATO-val szemben, amelyeket gyakran bírál „nem demokratikus működésük” és a döntéshozatali folyamatok átláthatatlansága miatt.
Véleménye szerint az EU-t túlságosan is brüsszeli bürokraták irányítják, akik nem választott tisztségviselők, és az eltérő véleményeket ellenségként kezelik, amit „mentális erőszaknak” nevezett.
A NATO-val kapcsolatban Milanović többször kijelentette, hogy
ellenzi Horvátország részvételét bármilyen Ukrajnával kapcsolatos katonai misszióban, mivel szerinte ez nem szolgálja a horvát nemzeti érdekeket.
Bár elutasítja az „oroszbarát” címkét, nem támogatja a nyugati katonai segélyeket Ukrajna számára, és úgy véli, hogy a háború lezárását diplomáciai úton kellene elérni. Kritikája azonban nem csupán a háborús politikára, hanem az EU és a NATO stratégiai irányvonalára is vonatkozik, amelyet Horvátország számára túl kockázatosnak tart.