Mi lesz ezután Donald Trump pereivel?
Sokat tehet Trump saját magáért, ha elnök lesz.
Választási győzelem ide vagy oda, a hallgatási pénzek ügyében a döntéshozók hajthatatlanok maradtak.
Donald Trumpot január 10-én ítélik el a hallgatási pénzek ügyében, de nem valószínű, hogy börtön vagy bármilyen más büntetés várna rá – idézte Juan Merchan bíró nyilatkozatát a Reuters.
A bírói döntés értelmében a republikánus politikusnak mindössze tíz nappal a január 20-i beiktatása előtt kell megjelennie a döntéshozók előtt – ez példátlan forgatókönyvnek számít az Egyesült Államok történetében. Ezelőtt egyetlen – korábbi vagy hivatalban lévő – amerikai elnököt sem vádoltak meg vagy ítéltek el bűncselekmény miatt.
Trump már korábban egyértelműen kijelentette, hogy fellebbezni kíván
– emlékeztetett a lap.
Steven Cheung, a leendő elnök szóvivője a fejlemények kapcsán azt nyilatkozta, hogy nem is lenne szükség ítéletre az ügyben. „Ezt a törvénytelen ügyet soha nem lett volna szabad megindítani, és az alkotmány azt követeli, hogy azonnal ejtsék” – jelentette ki Cheung.
Mint ismert, az ügy középpontjában azok a vádak álltak, amelyek szerint Trump nagy összegeket fizetett azért, hogy elnémítsa a Stormy Daniels felnőttfilmessel és egy másik nővel folytatott állítólagos házasságon kívüli viszonyáról szóló híreszteléseket.
A Reuters emlékeztetett: Merchan bíró az ítélethirdetésre vonatkozó tervét akkor hozta nyilvánosságra, miután elutasította Trump védőügyvédeinek azt az indítványát, amely az ügy törlésére irányult. Az indítványt a republikánusok győzelmét követően nyújtották be azzal az érvvel, hogy amennyiben az ügy továbbra is „lógna” Trumpon, az akadályozná a kormányzási képességét.
Merchan elutasította ezt az érvet, és azt írta, hogy az esküdtszék ítéletének hatályon kívül helyezése „mérhetetlenül aláásná a jogállamiságot”.
Emlékezetes, hogy még májusban a New York-i belvárosi bíróság esküdtszéke 34 vádpontban találta bűnösnek Donald Trumpot, aki ellen Manhattan demokrata párti kerületi ügyésze emelt vádat a hallgatási pénzek kifizetéséhez kapcsolódó üzleti iratok meghamisítása miatt.
A bíró a büntetés mértékének kihirdetését eredetileg július 11-re tűzte ki – ami négy nappal előzte meg a Republikánus Párt elnökjelölő konvencióját, ahol véglegesítették a párt elnökjelöltjét a novemberi választásra –, ám ezt többször is elhalasztották. Donald Trump politikai üldözésnek, a választásokba való beavatkozásnak nevezte a vádat, a bírót pedig súlyosan elfogultnak titulálta.
A lap összeállításában felidézte, hogy Trump ellen 2023-ban további három állami és szövetségi büntetőügyben is vádat emeltek. Az egyik ilyen ügyben azokat a titkos iratokat érintő vádakat vizsgálták, amelyeket Trump hivatalából való távozása után is magánál tartott, a másik kettő pedig a 2020-as választási eredmény megdöntésére tett állítólagos erőfeszítéseit érintette.
Donald Trump mindhárom ügyben ártatlannak vallotta magát. Az igazságügyi minisztérium Trump választási győzelme után indítványozta a két szövetségi ügy ejtését.
Trump állami büntetőügye Georgiában – a 2020-as választási vereségének megmásítására irányuló erőfeszítései miatt – továbbra is függőben van. A Politico korábban arról írt, hogy a georgiai eljárás az azt vezető ügyésznő magánéleti és pénzügyi érdekütközései miatt akadt meg. Ha az ügyet mégis folytatnák, és Trump már elnök lenne addigra, a tagállami szintű bíróságok valószínűleg nem engednék, hogy a szövetségi elnök ellen eljárás folytatódjon. Elnöksége idején Trumpnak ugyanis gyakorlatilag mentelmi joga lenne.
Nyitókép: JOSH EDELSON / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Sokat tehet Trump saját magáért, ha elnök lesz.
Ezt is ajánljuk a témában
A bíró a büntetés mértékének kihirdetését július 11-re tűzte ki, ami négy nappal előzi meg a Republikánus Párt elnökjelölő konvencióját, amelyen véglegesítik a párt elnökjelöltjét a novemberi választásra.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt amerikai elnök biztosra veszi, hogy demokrata ellenfelei akarnak így is ártani neki, és ha a bíróságot is képesek befolyásolni, az szerinte a demokrácia megcsúfolása.