Orbán Balázs a lengyel médiának: Bízunk abban, hogy országaink visszatérhetnek a kölcsönös tisztelet útjára

2025. január 08. 08:56

A politikus szerint akik eddig jogállamiságról prédikáltak, már csak a hatalom nyelvén beszélnek.

2025. január 08. 08:56
null

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója interjút adott egy lengyel lapnak, és kérdésre válaszolva megerősítette: „a lengyel külügyminisztérium december végén jegyzéket küldött varsói nagykövetségünknek, amelyben közölte, hogy 

nagykövetünk részvétele az EU Tanács lengyel elnökségének a beiktatási ünnepségen nem várható.”

Orbán véleménye szerint „a lengyel kormány döntése amellett, hogy meglehetősen 

gyerekes magatartást tükröz, ellentétes az EU elnökség szellemiségével,

amelytől elvárható, hogy becsületes közvetítőként szolgáljon, felülkerekedve a politikai nézeteltéréseken. Magyarország uniós elnöksége alatt soha nem engedtük, hogy az esetleges kétoldalú viták befolyásolják az elnöki feladatokat.”

A kérdező megjegyezte: a lengyel kommentátorok ezt megtorlásnak tekintik azért, mert Marcin Romanowskinak politikai menedékjogot adtak, mire Orbán Balázs elmondta: „Magyarország úgy döntött, hogy politikai menedékjogot ad Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettesnek, miután a lengyel hatóságok letartóztatták, annak ellenére, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjaként mentelmi joga van, ami komoly kétségeket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy tisztességes bírósági eljárásban részesülhet.”

Ezt is ajánljuk a témában

Hozzátette: „A PiS-kormányt ért korábbi vádakkal ellentétben most úgy tűnik, hogy 

Lengyelországban valóban komoly jogállamisági aggályok merültek fel.

Úgy tűnik, hogy azok, akik eddig következetesen a jogállamiságról prédikáltak, most már csak a hatalom nyelvén beszélnek. A Donald Trump, Matteo Salvini és Marine Le Pen elleni ügyektől kezdve másokig ez egy újabb szembetűnő példa arra, hogy 

a liberálisok a politikai ellenfeleik elhallgattatására a jogvédelmet használják fegyverként.”

Orbán Viktor politikai tanácsadója végül hangsúlyozta „Megnyugtató, hogy döntésünk visszhangra talál azoknál, akik osztoznak az igazságosság iránti elkötelezettségünkben. Mindkét ország kommunista múltjának tanulságaiból merítve, határozottan ellenezzük, hogy a törvényt a politikai ellenfelek elhallgattatására használják. Nagyra értékeljük a Magyarország és Lengyelország közötti történelmi barátságot, ezért még inkább 

elgondolkodtató a lengyel kormány döntése, hogy bezárja a kétoldalú együttműködésünk elősegítésére létrehozott Wacław Felczak Intézetet. 

Továbbra is bízunk abban, hogy országaink visszatérhetnek a kölcsönös tisztelet és együttműködés útjára.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gyaloggos
2025. január 08. 14:11
KI LEHET ezt egyenesíteni - szerintem - gyorsan, csak tényleg változtatni kell mindkét félnek, de ezt meg tudják beszélni, SZÁNDÉK, ELHATÁROZÁS kérdése!
gyaloggos
2025. január 08. 14:09
AZÉRT mindkét félnek tennie kellene: " Bízunk abban, hogy országaink visszatérhetnek a kölcsönös tisztelet útjára" S NEM ROMAOWSKI-ÜGGYEL terhelni az amúgy is feszült viszonyt!
2025. január 08. 11:15 Szerkesztve
Mit kellene tisztelni egy kamudokt orban? Talán megműt?
papamaci1957
2025. január 08. 10:19
Bezzeglengyelország
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!