A rémálom, ami soha nem ért véget: 10 évvel később is rendőrök védik a Charlie Hebdo elleni támadás túlélőit
Az iszlamista mészárlás túlélői közül akad, aki díjnyertes könyvet írt a történtekről, és olyan is, aki átállt az iszlamisták oldalára.
Bár kezdetben az egy százalékot sem érte el pártjával, úgy halt meg, hogy az lett a legnagyobb politikai erő Franciaországban.
Jean-Marie Le Pen, a francia Nemzeti Front (mai nevén Nemzeti Tömörülés) párt alapítója január 7-én, kilencvenhat évesen, hatvan évnyi politikai múlttal a háta mögött hunyt el. A sors iróniája, hogy a politikus, aki már évtizedekkel ezelőtt figyelmeztetett a tömeges migráció veszélyeire, éppen országa egyik legismertebb iszlám szélsőséges merényletének, a Charlie Hebdo elleni támadás tizedik évfordulóján halt meg.
Ezt is ajánljuk a témában
Az iszlamista mészárlás túlélői közül akad, aki díjnyertes könyvet írt a történtekről, és olyan is, aki átállt az iszlamisták oldalára.
A francia radikális jobboldal első úttörőjeként ismert Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen apja 1955-ben kezdte politikai pályafutását, és mindössze 27 évesen parlamenti képviselő lett Pierre Poujade pártjának színeiben. Addigra már megjárta az indokínai és az algériai háborút, ahol ejtőernyősként szolgált a hadseregben.
1972-ben megalapította a Nemzeti Frontot, amely az első radikális jobboldali párt volt Franciaországban. A francia társadalom számára addig ismeretlen politikai erő kezdetben nem örvendett nagy népszerűségnek, Le Pen mégis végig kitartott ideológiája és elképzelései mellett, és egészen 2011-ig, vagyis közel negyven évig a párt első embere volt.
1974-ben, a párt történetének első elnökválasztása alkalmával mindössze a szavazatok 0,7 százalékát sikerült megszereznie,
ám nyolc évvel később már a 10 százalékot is átlépte. 1986-ban a Nemzeti Front harmincöt képviselői helyet szerzett a parlamentben, 1995-re pedig sikerült a pártnak megszereznie a szavazatok 15 százalékát.
Politikai pályafutása során Le Pent többször választották parlamenti és európai parlamenti képviselőnek, és öt alkalommal indult az elnökválasztáson. Ebből a legsikeresebb a 2002-es indulása volt, amikor bejutott a második fordulóba, ahol a másik jobboldali jelölt, Jacques Chirac volt az ellenfele. A szavazás forgatókönyve ma már ismerős mederben zajlott, megrémülve a jobboldal népszerűségétől, az összes politikai párt összefogott Le Pen ellen, és az egész baloldal beállt Chirac mögé.
Vagyis Le Pen elérte, hogy a francia baloldal egy jobboldali politikus mellett kampányoljon,
akinek végül sikerült is legyőznie a Nemzeti Front jelöltjét, a szavazatok 82 százalékát szerezte meg. Később ezt a politikus lánya, Marine Le Pen is megtapasztalhatta, aki hasonló körülmények között maradt alul több alkalommal is Emmanuel Macronnal szemben.
A francia politikus nyíltan migráció-ellenes, nemzeti szuverenista álláspontot képviselt. Fontos célként tűzte ki a francia születésszámok növelését, a gyermekvállalás népszerűsítését. Ellenezte a föderális Európa, a globalizáció túlzó eszményeit, a nemzetállamok megszűnését.
Le Pen ideológiája, politikai elképzelései mára már több európai párt programjából visszaköszönnek.
Ráadásul ezek a pártok is egyre több embert szólítanak meg. Le Pen annak idején magányos harcos volt, nem csak hazájában, de a környező országokban sem talált valódi szövetségesekre.
A mindig a saját útját járó Le Pen karrierje a botrányoktól sem volt mentes. Az egyik legnagyobb port kavaró kijelentése az volt, amikor 1987-ben úgy nyilatkozott a második világháború alatt működő német gázkamrákat illetően, hogy ez „csak egy részletkérdés” a háborút tekintve. Le Pent sokszor vádolták rasszizmussal és antiszemitizmussal, ami miatt egyébként később a lányával is megromlott a kapcsolata, aki 2011-től a Nemzeti Front új vezetőjeként igyekezett kevésbé radikális mederbe terelni a pártot, ezzel szélesebb köröket is megszólítani.
A Nemzeti Front alapítóját a francia köznyelvben gyakran „Menhirként” emlegetik, amivel nem csak bretagne-i származására utalnak (ahonnan a híres menhirek is származnak), hanem hosszú politikai pályafutására is, amely még a negyedik köztársaság idején kezdődött, és meghatározta az ötödik köztársaságot is. Az általa elsőként képviselt politikai álláspont mára már több európai párt ideológiai alapját képzi.
A 96 éves korában elhunyt Jean-Marie Le Pen még megélhette ezeknek a pártoknak a felemelkedését, ahogyan azt is, hogy az általa alapított párt gyakorlatilag a legnagyobb politikai erővé nőtte ki magát Franciaországban.
Ezt is ajánljuk a témában
96 éves korában halt meg a legendás francia politikus.
Nyitókép: Boris HORVAT / AFP