Nem mindenki bújik a mentelmi joga mögé: a volt lengyel miniszterelnök áll a büntetőjogi eljárás elébe

2025. január 16. 21:00

„Ültem a vizsgálati fogságban a kommunizmus idején, és nem lenne semmi probléma, ha most az újabb komcsik idején is kellene egy kicsit ülni” – üzente meg a rá vadászó politikai ellenfeleinek.

2025. január 16. 21:00
null

Bejelentette csütörtökön Mateusz Morawiecki lengyel ellenzéki képviselő, volt kormányfő, hogy kész lemondani mentelmi jogától azon büntetőjogi eljárás miatt, amelyet az előző, 2020-as lengyelországi elnökválasztás előtti kormányzati levélszavazási tervezet ügyében kezdeményeztek ellene.

Morawiecki – aki a jelenlegi fő lengyel ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) alelnöke és az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (EKR Párt) európai csoportosulás új elnöke is – csütörtök este a TV Republika lengyel konzervatív hírtelevíziónak adott interjúban arra reagált, hogy az államügyészség aznapi sajtókonferenciáján közölték: benyújtották a szejmbe az ő mentelmi joga felfüggesztését célzó kérelmet. 

Mit mondjak, függesszetek fel, körözzetek. Lemondok a mentelmi jogtól egyébként szívesen magamtól is”

 – jelentette ki az ellenzéki politikus. 

Hozzátette: nem akar „a mentelmi jog mögé bújni”, mert meg van győződve, hogy „az igazság megvédi önmagát”. 

„Annak idején a választások szervezésével csupán „végrehajtottam az alkotmány előírásait” – húzta alá Morawiecki. Az ügyészségi megkeresést a 2020-as elnökválasztás előtti levélszavazási kormányzati tervezettel foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság októberi zárójelentése alapján nyújtották be. A bizottság összesen 19 személyt, köztük Jaroslaw Kaczynskit, a PiS elnökét és Elzbieta Witek volt alsóházi elnököt is érintő ügyészségi bejelentést tett. 

A parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását a lengyel alkotmánybíróság tavaly alaptörvényt sértőnek találta, a kormány azonban nem ismeri el a taláros testület döntéseit. A 2020-as elnökválasztást a Morawiecki-kormány a koronavírus-járvány miatt eredetileg kizárólagos levélszavazást formában tervezte. Az első választási fordulót azonban végül a politikai konszenzus hiánya és az ellenzéki többségű szenátusban elhúzódó megvitatás miatt elhalasztották, a választópolgárok az eredeti május eleji időpont helyett június végén szavaztak vegyes, hagyományos és levélformában. 

Az ügyészség csütörtökön azzal gyanúsította meg Morawieckit, hogy hatásköri túllépést követett el a kizárólagos levélszavazás előkészítésével. Anna Adamiak ügyészségi szóvivő közölte: a tett miatt három évig terjedő szabadságvesztés szabható ki. 

Ültem a vizsgálati fogságban a kommunizmus idején, és nem lenne semmi probléma, ha most az újabb komcsik idején is kellene egy kicsit ülni” 

– utalt Morawiecki az 1989 rendszerváltás előtti ellenzéki múltjára. A politikust a fiatalkorában, az 1980-as években többször tartóztatták le és bántalmazták a kommunista rendszer elleni tevékenysége, valamint a 2019-ben elhunyt apja, a Harcoló Szolidaritás legendás alapítója, Kornel Morawiecki földalatti munkája miatt.

Ezt is ajánljuk a témában

(MTI)

Nyitókép: Filippo MONTEFORTE / AFP

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. január 16. 23:55
Ha minden úgy lenne ,ahogy a liberálisik akarják, akkor: - honnan jön a profit ? - egyáltalán ki dolgozik ?
survivor
2025. január 16. 23:46 Szerkesztve
Jaruzelski legalább a SZU direkt megszállast elkerülte ezzel. De az EU...
garbolc-2
2025. január 16. 23:46
Dikk, ez még él?
Welszibard
2025. január 16. 23:40
Nem gondoltam volna. hogy kis életemben még megérem a "napszemcsis" Jaruzelszki tábornok reinkarnációját. Azt sem gondoltam volna, hogy Jaruzelszkit és reinkarnációját nem Moszkvából, hanem Bruxellesből és az USÁ-ból vezénylik majd. És íme a disztópia bekövetkezett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!