Liberté, égalité, csessze meg az Áefdé – Hamburgban jártunk, talán nem kellett volna

2025. január 14. 09:18

Nézzük a jó oldalát: a kettes számú német város bűnös mérföldjén átkurvázott éjszaka után mindenkit vár az utca végi templom. Csak legyen ember, aki be is megy. Varga Mátyás Zsolt írása.

2025. január 14. 09:18
Kiez pastor Karl Schultz reads from his book
Varga Mátyás Zsolt
Mandiner

A – szigorúan politikai értelemben – megboldogult Bangóné Borbély Ildikó megkapná a kívánt „kurva erős képét”, ha elmenne Hamburgba: bordélyház mellett katolikus templom. Elég csak elindulni a „bűnös mérföldön” (die sündige Meile) található Beatles tértől, végigmenni a „nagy szabadságon” (Große Freiheit – utóbbi nem csak becenév, hanem az utca anyakönyvezett neve) a kismillió sztriptízbár/bordélyház/szexmozi mellett, s a kedves látogató belefutna az utca egyetlen templomába, ami még nem költözött el – a katolikus Szent József-templomba (nyitóképen). Mondhatnánk, így protestel a kicsiny templom a többi, meglehetősen szentségtelen vállalkozás között:

lehetőséget ad, hogy miután végigkurvázta az ember az éjszakát, másnaposan még gyorsan gyónhasson egyet.

Írásom a minekmentemoda tipikus esete nyilván: aki bulinegyedbe megy, az legyen is felkészülve a „kurva erős képekre” – ld. reménybeli politikusaink telefonlopása, majd magányos üvöltözése a budapesti éjszakába –, csak hát ha úgy megy oda az ember, hogy egy német városba megy, akkor annak minden németségére fel van készülve.

Az utca végi templommal érünk el a fő gondhoz. A templom évszázados kitartása az utca végében nem csak megsüvegelendő, de szívmelengető is. Erős a kontraszt, „kurva erős a kép”. Hiába is az az uralkodó közhangulat, hogy a címben idézett módon járjon el az AfD és vele együtt bármilyen vallás, a kicsiny, barna templom kitart – bármi is történjék mellette. Már csak az a kérdés, hogy lesz-e, aki be is megy? Nem feltétlenül ebbe, hanem úgy alles zusammen: templomba Németországban, legyen az protestáns vagy katolikus. 

Hamburg ugyanis tipikusan azon német város mintapéldája, amely megszűnt németnek lenni. 

És most nem arra gondolok, hogy nem sörben úszó bratwurstokkal buliznak, miközben techno megy a háttérben, hanem lépten-nyomon vegánvirslibe és -kolbászba bukkan az ember, no meg 160.000 forintos kilóárért lárvás csokiba, hanem arra, hogy cakompakk, mit Sack und Pack megszűnt németnek lenni. Nem katolikus városnak – az már régebben megtörtént, nyilván, lelkük rajta –, meg nem is protestáns városnak, hanem németnek. Nem én mondom ezt, hanem a hamburgi statisztikai hivatal, akik szépen, csendben, egy adathalmaz mélyére eldugva közreadták, hogy

egyébként Hamburg népességének – 2023-ban – 40 százaléka migrációs hátterű, s ez az arány a fényes jövő jegyében a 18 év alatti gyerekeknél 57 százalék.

Ilyen „apróságok” mellett abszolút nem meglepő, hogy már 2022-ben elérték azt a németek, hogy a magukat protestánsnak vagy kereszténynek vallók immáron már csak a népesség felét tették ki – és most a templombajárás kínos kérdését inkább ki se nyissuk. 

Fotó: Varga Mátyás Zsolt

Ahogy az sem meglepő, hogy Hamburg másik felén a Szent Ferenc-templom szinte kongott a vasárnapi egyetlen misén:

alig voltak hatvanan, az ötszáz férőhelyre.

Fotó: Varga Mátyás Zsolt

És itt érünk el a címben idézett „liberté, égalité, fck AfD” szlogenhez. Ahhoz képest, hogy 2024-ben Hamburg csupán 8%-a szavazott az AfD-re – épp annyi százalék, amennyi hiányzik a legfrissebb felmérésekben a jobboldali pártnak ahhoz, hogy beérjék a CDU/CSU-t, zárójel bezárva –, erősen foglalkoztatja a város népét a párt helyzete. Az idézet egy vászontáskán leledzett, de a táska mellett kismillió hasonló üzenetű matrica és graffiti gazdagítja a városképet. Csak remélni lehet, hogy a kicsiny templom mellett az AfD is képes lesz előbb-utóbb megfordítani bizonyos folyamatokat. Mert az, ha Hamburg végérvényesen elesik, ránk is hatással lesz. (Egy pillanatig se hagyjuk magunkat abba az illúzióba ringatni, hogy nyugaton a helyzet változatlan: Hamburg szépen esik lefelé az európai nagyvárosok GDP-rangsorában.)

Fotó: Varga Mátyás Zsolt

Nyitóképen: A St. Joseph templom.
Fotó: MARCUS BRANDT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

 

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Türelem
2025. január 14. 18:41
Nincs már német város.....a nácik végre kihalnak.
balbako_
2025. január 14. 17:55
Nem szívesen mondom, de ez legyen a németek baja. Keserves jövő vár rájuk és meg fogják tudni mi az amikor nincs hazájuk csak uraik vannak akiket ők húztak magukra és hosszú keserves polgárháború vár rájuk.
SzkeptiKUSS
2025. január 14. 16:14
A gazdasági erő öntelté tette a németeket. Könnyen elveszíthetik ezt a magabiztosságot, ha még kétszer egymásután a mostanihoz hasonló vezetőket választanak. Mindenkiben, bennem is egy "hatalmas" állam képe van, pedig az a múlt. Egész Európában nincs 100 millió német. Mivel önfeladók, hamar elvesznek, de ahhoz lesz erejük, hogy a kis államokat "begyűrjék" ugyan arra az útra ami a vesztüket okozta.
kombinator-0
2025. január 14. 16:13
egy kis keksz 5 db. lisztkukaccal elég jó áron kapható Hansiéknél ... talán érdemes lenne gyártani és exportálni, ugyanis a kex kb. 1.400 Ft/kg áron kapható, 1 db mondjuk 70 Ft, a lisztkukac ára mondjuk 10 Ft/db, csomagolással 200 Ft.- ... és eladható 400 euro-ért / db. ... mi adnánk mondjuk 200 euróért ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!