Kritikus szintet ért el a globális átlaghőmérséklet, a tudósok vészjósló kijelentést tettek

2025. január 10. 17:07

„A 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk eldőlni, a tűzzel játszunk” – hangsúlyozták a szakértők.

2025. január 10. 17:07

2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot, az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év – számolt be a Financial Times. A tudósok ezzel párhuzamosan megkongatták a vészharangot: „a 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk eldőlni, a tűzzel játszunk” – idézte a lap.

Az európai Kopernikusz ügynökség megerősítette, hogy 2024 volt a valaha mért legmelegebb év. Ez volt az első olyan naptári év, amikor az átlaghőmérséklet emelkedése meghaladta a 2015-ös párizsi klímaegyezményben kitűzött 1,5 Celsius-fokos célt – húzták alá.

Carlo Buontempo, az ügynökség igazgatója aggodalmát fejezte ki a helyzet súlyosságával kapcsolatban.

Őszintén szólva, lassan kifogyok a metaforákból, amelyekkel megmagyarázhatnám a felmelegedést, amelyet tapasztalunk”

Buontempo arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2024-es éghajlati katasztrófák sorozata egyértelműen összefügg a szén-dioxid és a metán koncentrációjának emelkedésével.

Ezzel párhuzamosan Patrick McGuire, a Readingi Egyetem éghajlatkutatója figyelmeztetett, hogy „a 1,5 Celsius-fokos emelkedés elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk eldőlin. A tűzzel játszunk. 

Minden töredék fok intenzívebb viharokat, hosszabb aszályokat és halálosabb hőhullámokat szabadít el”

 – ismertette vészjósló forgatókönyvét a szakértő.

Bár 2025-re némi enyhülés várható az El Niño hatásának csökkenése miatt, Samantha Burgess, a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának munkatársa szerint 

az idei év valószínűleg még mindig a három legmelegebb közé fog tartozni

 – ismertette a Financial Times.

Nyitókép illusztráció. Fotó: Nikada / Getty images

 

Összesen 138 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. január 14. 12:38
canadian-deplorable Nekem ELTE TTK biológia szak A kémiai reakció sebessége nagyban függ a reaktánsok KONCENTRÁCIÓJÁTÓL. és a HÖMÉRSÉKLETTŐL Miután a co2 fixáció hőigényes... :-))
survivor
2025. január 14. 11:49
A helyzet az, hogy a Föld történetének eonjai során SOKKAL magasabb CO2 koncentráció volt. És igen: a széndioxid fixáció egyenesen arányos a légköri co2 vel. (bizonyos határok között) Pillanatnyilag a cokettő fixáció kb. félerővel folyik. (növényélettan)
Robi54
2025. január 11. 14:39
Emlékszem,a 70-es években még a jégkorszakkal riogattak.
ügyvéd
2025. január 11. 11:18 Szerkesztve
Klímahiszti. clintel.org Az "igazi" tudósok itt vannak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!