Európának is fájhat Biden búcsúajándéka
A demokrata elnök tilalmat rendelt el az Egyesült Államok tengerpartjainak közelében végzett energiahordozó-kitermelésre.
Peking határozottan ellenzi a döntést.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva bejelentette, hogy Washington betiltja a kínai és az orosz fejlett technológiák beépítését járművekbe, valamint ezeknek a fejlett technológiáknak az exportját is ezekbe az országokba. Peking máris tiltakozott az intézkedés ellen. A washingtoni Fehér Ház helyi idő szerint kedden kiadott közleménye szerint
az új szabályozás megakadályozza az olyan járművek és járműalkatrészek importját, amelyekben orosz vagy kínai hardver, illetve szoftver van.
A tájékoztatás szerint a szoftverekre vonatkozó korlátozások a 2027-es modellévtől, míg a hardverekre vonatkozó korlátozások a 2030-as modellévtől lépnek életbe.
Ezt is ajánljuk a témában
A demokrata elnök tilalmat rendelt el az Egyesült Államok tengerpartjainak közelében végzett energiahordozó-kitermelésre.
A magyarázat szerint ezek az intézkedések elengedhetetlenek ahhoz, hogy az Egyesült Államokat megvédjék a hálózatba kötött járműveinek ellátási láncát érő kínai és orosz nemzetbiztonsági fenyegetésektől. „A Biden-Harris-kormány elkötelezett amellett, hogy az amerikai autóipari ellátási láncok ellenállók és biztonságosak legyenek a külföldi ellenséges kiberfenyegetésekkel szemben” – írták a közleményben.
Az intézkedés nehéz helyzetbe hozza az olyan amerikai cégeket, mint például a Polestar, amely ugyan Dél-Karolinában gyártat, de a kínai Geely vállalat ellenőrzése alatt áll. Ráadásul a Waymo, vagyis a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a tulajdonában lévő, önvezető autókat gyártó vállalat arra készül, hogy a következő generációs járművei Kínából származó Zeekr márkának a módosított változatai lesznek. A Waymo azonban azt tervezi, hogy az eredeti, kínai elektronikát saját rendszerekkel cseréli le. A Biden-kormányzat eddig a Kínából származó elektromos autókra kivetett 100 százalékos vámmal védte az amerikai autópiacot.
Donald Trump, aki január 20-án lép az elnöki hivatalba Biden utódjául, már régóta kemény fellépést ígér Pekinggel szemben. Elon Musk amerikai milliárdos, Trump tanácsadója – a kormányzati hatékonyságért felelős leendő társminiszter – és a Tesla amerikai elektromosautó-gyártó vezetője bírálta ezeket a vámokat, mert szerinte torzítják a piacot. A Teslának nagy gyára van Sanghajban, és a kínai piacra támaszkodik.
Ezt is ajánljuk a témában
Vasárnaptól 170 millió amerikai maradhat TikTok nélkül Joe Biden politikája miatt.
Peking szerdán közölte, hogy „határozottan ellenzi” az Egyesült Államok által bejelentett tilalmat, amely a kínai technológiát tartalmazó, hálózatba kötött járművek gyártására és értékesítésére vonatkozik, mert szerinte a mögötte álló nemzetbiztonsági érv „teljesen megalapozatlan”.
Kína felszólítja az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a nemzetbiztonság fogalmának túlzott általánosításával, és vessen véget a kínai vállalatokkal szembeni indokolatlan keménykedésnek”
– mondta Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője szokásos szerdai sajtótájékoztatóján. „Az ilyen gyakorlatok megzavarják a vállalatok közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködést, sértik a piacgazdaság és a tisztességes verseny elvét” – mondta a diplomata.
(MTI)
Kapcsolódó vélemény
Ez nem egy szép örökség, így nem csoda, hogy az amerikaiak többsége is nagyon várja már január 20-át!
Nyiókép: Mandel NGAN / AFP